Önceki Sayfa2 / 2Sonraki Sayfa

Romeo and Juliet (1968)

romeo-juliet-filmloverss

“Ey kavgacı sevgi! Sevilen nefret!

Ey ağır hafiflik! Ağırbaşlı uçarılık!

En hiçten yaratılan her şey!

Uyumlu biçimlerin, biçimsiz kargaşası…”

Franco Zeffirelli’nin 1968 yılında yönettiği Romeo ve Juliet, West Side Story’ye kıyasla tam bir Shakespeare uyarlaması sunuyor. Romeo ve Juliet’in destansı trajik aşkını Leonard Whiting ve Olivia Hussey öyle başarılı bir şekilde izleyiciye geçiriyorlar ki, Shakespeare’in Romeo ve Juliet’i artık ikilinin imajına bürünüyor. En İyi Görüntü Yönetimi dalında Oscar kazanan, bütün aşk hikayelerinin dönüp dolaşıp bir şekilde içinden geçtiği Romeo ve Juliet’in Franco Zeffirelli uyarlamasına kesinlikle şans vermelisiniz.

Henry V (1989)

henryv-filmloverss

Özgün adı The Life of King Henry the Fifth olan ve Shakespeare’in V. Henry’nin hayatını anlattığı oyunu Kenneth Branagh tarafından sinemaya uyarlandı. Kenneth Branagh’in aynı zamanda Kral Henry’yi canlandırdığı filmde kendisine Derek Jacobi ve Simon Shepherd eşlik ediyor. 2 saat 17 dakikalık filmin bir de Oscar ödülü var. Gençliğinde daha uçarı olan Henry’nin nasıl bir krala dönüştüğünü anlatan Shakespeare’in ünlü eserinin en bilinen kısmı ise Agincort Savaşı’nda Kral V. Henry’nin askerlerine verdiği nutuktur.

Othello (1995)

othello-filmloverss

Oliver Parker’ın yönettiği ve Shakespeare’in Othello’sundan uyarlayarak senaryosunu yazdığı film en iyi Shakespeare uyarlamalarından biri olarak kabul edilir. Başrollerinde Laurence Fishburne ve Irene Jacob’ın yanı sıra oyunun belki de en ön plana çıkan karakteri Iago’yu Kenneth Branagh canlandırıyor. Shakespeare’in yarattığı en başarılı kötü karakter olarak görebileceğimiz Iago filmde de etkisini koruyor. İnsanlığın tarihin belki de hiçbir noktasında değişmeyecek ve her zaman deneyimlenecek duyguları olan aşk ve kıskançlık Othello’da türlü entrikaların etrafında oldukça başarılı bir şekilde aktarır.

Richard III (1995)

richard-iii-filmloverss

Shekaspeare’nin Sir Ian McKellen tarafından mizahi yönleri de ön plana çıkarılarak oldukça başarılı bir şekilde beyazperdeye aktarılan oyunu geçmişten günümüze iktidar mücadelesi bağlamında hiçbir değişiklik yaşanmadığının gösterişli bir kanıtını sunuyor. Festival kapsamında, beyazperdede Ian McKellen’ın sunumuyla izleme onuruna eriştiğimiz film, eleştirel mizah dozunu çok iyi ayarlayan epik bir anlatı yapısına sahip. Ian McKellen’ın, konuşmasında Richard III filmiyle ilgili bazı önemli noktalara değinmeyi ihmal etmediğini belirtmek gerek. 3. Richard’ın modern bir yorumunu beyazperdeye aktarma gayesiyle 22 yıl önce yola çıkmış olsalar da filmin aradan geçen 20 yıla rağmen dünya çapında yaşanan gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda güncelliğini, iktidar mücadelesinin getirdiği vahşeti ve bu vahşetin ne denli normalleştirildiğini gözler önüne seriyor. İktidar için her şeyi yapan soylular günümüzde şekil değiştirerek de olsa varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Macbeth (2015)

macbeth-filmloverss

Listeye günümüzden de bir eser eklemem gerekirse tercihimi Justin Kurzel’in yönettiği Marion Cotillard ve Michael Fassbender’ın rol aldığı 2015 yapımı Macbeth’ten yana kullanacağım.  İskoç kralı Duncan’ın en yakın komutanlarından biri olan Macbeth, bir isyanı bastırdıktan sonra üç cadı ile –eserin yazıldığı dönemde cadıların varlığına gerçekten inanılmasından dolayı cadı kelimesi yerine Weird Sisters-Tuhaf Kız kardeşler olarak kullanılır- karşılaşır. Cadılar, Macbeth’i geleceğin kralı, diğer komutan Banquo’yu ise “soyundan krallar gelecek olan kişi” olarak selamlarlar. Macbeth, eşi Leydi Macbeth’in de yönlendirmesiyle krallık yolunda cinayetler ve entrikalarla dolu bir delirme sürecine girer. Shakespeare’in eserine oldukça sadık kalmaya çalışan Kurzel kesinlikle bunu başarmış görünüyor ve izleyicisine epik bir anlatı sunuyor.

Kaynak: Taste of Cinema

Honan, P. (1998) Shakespeare: Bir Yaşam

Önceki Sayfa2 / 2Sonraki Sayfa
Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi