Falsche Bewegung (1975) – Johann Wolfgang von Goethe (Wilhelm Meister’in Çıraklık Yılları)

Wim Wenders’in filmografisinde derin varoluş problemleri ile uğraştığı döneme denk gelen Falsche Bewegung (Yanlış Davranış), yönetmenin kişisel arayışının yanında o dönem büyük bir kültürel ve tarihi boşlukta olan toplumun içinde bulunduğu amaçsızlığı da gözler önüne seriyor.

Goethe’nin ilk romanı Genç Werther’in Acıları’ndan sonra 1795’de yazdığı ikinci romanı olan Wilhelm Meister’in Çıraklık Yılları, içinde yaşadığı burjuva-vari yaşamı terk ederek kendini gerçekleştirme yolculuğuna çıkan yazar Wilhelm’in sanatı ve varoluşu arasında gidip gelen çatışmaları anlatıyor. Birçok kişi, kitabın başkahramanının Goethe’nin içinde bulunduğu bir yaratıcılık bunalımı döneminden izler taşıdığını bu sebeple de Wilhelm Meister’in Çıraklık Yılları’nın biyografik bir özellik gösterdiğini düşünmektedir.

Falsche Bewegung Goethe’nin bir uyarlaması ama burada özellikle uyarlayan kişi de oldukça önemli ki o kişi de aynı zamanda Alman Edebiyatı’nın önemlisi isimlerinden biri olan Peter Handke. Wenders’in yol üçlemesi olarak adlandırılan film serisinin ikinci filmi olan Falsche Bewegung, daha en başta kuramsal olarak sinemaya olan yaklaşımındaki yenilikçi tarzıyla oldukça geniş bir söylem gücüne sahip bir yapım olmasıyla dikkat çekiyor. Burada yönetmenin gedikli oyuncusu Rüdiger Vogler’in de filme olan katkısını belirtmek gerek elbette.

 Des Teufels General (1955) – Carl Zuckmayer (Şeytanın Generali) (Tiyatro oyunu)

Alman yönetmen Helmut Käutner’in yönettiği Des Teufels General (Şeytanın Generali), özellikle çekildiği dönemin teknik imkanlarının oldukça ötesindeki yenilikçi yaklaşımıyla dikkat çeken bir film. Ayrıca bir tiyatro oyunundan uyarlanıyor oluşunun getirdiği teatral handikapları da başarıyla lehine çevirmeyi başaran bir eser.

Özellikle yapıtlarındaki anti-militarist öğelerle tanınan ve bu sebeple Nazi iktidarıyla başı derde girip ABD’ye kaçan ünlü Alman oyun yazarı Carl Zuckmayer, bu eserini 1946’da ABD’de yazmış. Eserin bir yıl sonra revize edilmiş bir versiyonu, 1967’de ise yeniden revize edilmiş üçüncü bir versiyonunu yayınlanmış. Nazi iktidarı ve savaş dönemindeki bir hava generalinin yönetimle olan çatışmalarını konu alan oyun özellikle tarihi karakterlere dair imgesel göndermeleriyle biliniyor.

Savaş sonrası destansı Universum Film AG’ci daha bilinen adıyla UFA stüdyoları dağılmış ve sinema sektörü tamamen çökmüş olan Almanya’da ekonomik olarak da imkansızlıkların zirve yaptığı bir dönemde Des Teufels General’in çekilmiş olması filmin zaten daha ortaya çıkabilmiş olmasıyla bile dikkatleri üzerine çekmesini sağlıyor. Bir de buna ünlü karizmatik aktör Curd Jürgens’in oyunculuğu ve yönetmen Helmut Käutner’in yaratıcılığı eklenince ortaya beklenilmedik derecede başarılı bir uyarlama çıkıyor.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi