Hollywood’un uzun yıllardır süregelen cinsiyetçi tavrına karşı son zamanlarda sesini yükselten pek çok kadın oyuncu arasına Oscar ödüllü Emma Thompson da katıldı.

Sinema sektörü içerisindeki kadınların eşit hak ve ücret talepleri son zamanlarda çokca dikkat çekmeye başladı. Oscarlı oyuncu Natalie Portman‘dan, eşit ödeme talep eden Shameless dizisinin yıldızı Emmy Rossum‘a; Oscar konuşmasında sinema sektöründe eşitlik isteyen Patricia Arquette‘den, geçtiğimiz yıl La La Land ile gönlümüzde taht kurmuş Emma Stone‘a birçok kadın, yer aldıkları dizi ya da filmlerdeki erkek oyuncu arkadaşlarının ayrıcalıklı olmalarına karşı büyük bir savaş veriyor. Bu isimlere şimdi de Oscar ödüllü Emma Thompson katıldı. Hollywood’da kadınlara pek çok konuda fırsat tanınmamasından ve kadınların maruz bırakıldığı yaş ayrımcılığından bahsederek sektör içerisindeki cinsiyetçiliğin gittikçe daha kötü bir hale büründüğüne daha önce dikkat çeken Thompson, geçtiğimiz gün İsveç kanalında bir programa katılarak cinsiyetçilik konusundaki düşüncelerini tekrar paylaştı.

emma-thompson-hollywoodun-kadinlar-uzerindeki-ayrimciligi-hakkinda-konustu-filmloverss2

Emma Thompson: Brideshead Revisited Çekimlerinde Kadın Oyuncu Arkadaşıma Kilo Vermesi Söylendi

Sektör içerisindeki cinsiyetçiliğin şimdilerde daha da kötüye gittiği konusunda herkes hemfikir. Thompson verdiği röportajda şöyle diyor: “2008 yılında Brideshead Revisited filmin çekimlerinde çok başarılı iki kadın oyuncuyla çalışıyordum. Filmin prodüksiyon ekibi kadın oyuncu arkadaşlarımdan birine kilo vermesi gerektiğini söyledi. Bunu duyduğum anda ekibe bunu tekrar isterlerse filmin çekimlerine devam etmeyeceğimi söyledim. Şimdi dönüp baktığımda özellikle kadınlar için hatırladığımdan daha kötü bir vaziyette her şey ve ben bunu çok rahatsız edici ve üzücü buluyorum. 

Tüm gözlerin üstünde olduğu oyuncular, yönetmenler verdikleri savaş ile bir nebze de olsa cinsiyetçiliğe maruz kalmış herkesin sesi olabiliyorlar. Umuyoruz ki bu kadınlar da birlikte yol aldıkları haklı mücadelelerinde muazzam bir yol kat edecekler!

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi