Önceki Sayfa1 / 6Sonraki Sayfa

Ünlü sinema eleştirmeni Roger Ebert, uzun yıllar sinema sektörüne kattıkları ile adını unutulmaz bir alana yazdırdı. Yaptığı eleştirileri akılcı bir konum üstüne inşa etmesi ile yaptığı eleştiriyle zıt düşünenleri bile kendisine karşı olumlu tavır takınmasını sağladı. Film tarihinin kült filmlerine yaptığı, şoka uğratan eleştiriler hakkında bakalım siz neler düşüneceksiniz. İşte dünyanın en prestijli film eleştirmenlerinden Roger Ebert’in seçtiği en kötü 6 film!

Filmlerin bedenler/zihinler üzerindeki etkisi öznel algı boyutunda olduğunu düşünenlerden biriyim. Düşünceme göre filmin bir kişiyi etki altına alması o kişinin tözüne dokunduğu kadardır ve o yöndedir. Hatta ve hatta insanın filmi izlediği ruh haline göre o filminden kendine kattıkları farklılık gösterecektir. Çünkü tözündeki herhangi bir değişim insanın algısıyla oynayacağı için bu dışarıdan gelen görsel etki insan tarafından farklı farklı değerlendirilir. Böylesine öznelliğin alanında olsak da eleştirme sektörünün varlığı inkar edilemez bir önem taşıyor, sinema sektöründe. Bu eleştiri dünyasında film eleştirisi yapmak ise bir kişinin tüm benliğini vermesi ile mümkün oluyor. Benliğin filme aktarılması ve bu aktarımdan gelen yansıma sinema eleştirmeni için büyük bir hazine kaynağı oluyor ve bu kaynak yazıya aktarıldığında eleştiri kendini sağlam bir yere konumlandırıyor.

Film eleştirisi sektörü ne kadar herkesin içine dahil olabileceği ve kendini yansıtabileceği bir alan olsa da eleştiri sektöründe ayakta kalmak için eleştirmenin sözlerinin temelli ve doğrusal olması gerekiyor. Bu doğrusallık ise eleştirmenin kendi benliğindeki sağlamlık ile besleniyor ve okuyucuya bir noktada dokunuyor. Film eleştirisi sektöründe ise büyük bir çoğunluk için en genel geçer düşünceleri aktaran kişi Pulitzer ödüllü Roger Ebert. Ebert’in uzun yıllar boyunca Chicago-Sun Times gazetesinde yazdığı eleştiri yazıları, her zaman okuyucu ile ortak paydada buluşulmasa da okuyucu tarafından hak verilen ve anlaşılan yazılar oldu.

Ebert yazılarında her zaman, filmi beğense de beğenmese de fikirlerini temellendirmesi ve duygusunu aktarması konusunda güvenilir olmuştu. Yazılarındaki tutarlılık ve fikirlerindeki kendine haslık eleştirmeni sektördeki adı en duyulan ve güvenilen isimler arasına getirdi. Fakat elbette her eleştirmenin kendi tözüne hitap eden filmler ve elbette hitap etmeyen filmler olmuştur ve olacaktır. Ebert’in de kendi tözünde bir anlam ifade etmeyen ve değerlendirme klasmanında dört yıldız üzerinden iki ve altında yıldız verdiği 6 filmi sıraladım. Bu sıralama da çok şaşıracağınız ve ‘çok iyi filmdir aslında’ diyeceğiniz film kesin vardır ama unutmayın sinema ne olursa olsun öznelliğin dünyasında yer alıyor. Gelin dünyanın en prestijli film eleştirmenlerinden Roger Ebert’in seçtiği en kötü 6 film listesine bakalım ve bu filmleri neden kötü olarak değerlendirdiğini görelim.

Roger Ebert’in Seçtiği En Kötü 6 Film!

 Fear and Loathing in Las Vegas (1998)

Fear-and-Loathing-in-Las-Vegas - FilmLoverss

Hunter S. Thompson’ın ünlü romanı Fear and Loathing in Las Vegas: A Savage Journey to the Heart of the American Dream’den uyarlanan ve yönetmenliğini Terry Gilliam’ın yaptığı birçok kişi için usta işi olan Fear and Loathing in Las Vegas filmi için Ebert’in yorumu bir şaka olmalı şeklinde olmuştu. Ebert’ten sadece bir yıldız alabilen film, eleştirmenin derecelendirdiği en kötü filmler arasında yer alıyor. Johnny Depp ve Benicio Del Toro’nun başrollerinde yer aldığı film ilk başta varış noktasının ön plana çıktığı fakat daha sonra yolculuğun anlam kazandığı bir yol filmi. Bu filmde 1960’lar ‘Amerika Rüyası’ mercek altına alınıyor. Bu halüsinasyon filmde yol arkadaşları olan Duke ve Gonzo’nun kullandıkları uyuşturucular etkisi ile ortaya çıkıyor ve karakterler yarasalar ile bir savaşa giriyor, belki de Don Kişot ve yel değirmenleri izini görebiliriz burada. Bu film Ebert için sonunda büyük bir kaosun olduğu fakat bu kaosun bir varış noktası olmadığı bir çalışma. Filmin bir çerçeve içinde olmaması ve bir yörüngesi, amacı olmaması prestijli film eleştirmeni için büyük bir başarısızlık örneği.

Önceki Sayfa1 / 6Sonraki Sayfa
Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi