Küçüktüm. Hayallerim daha saf, daha temizdi. En büyük hayalim uçmak, en kötülük dolu hayalim ise sihirli güçlerimi kullanıp kendimi olduğumdan daha büyük göstermekti. Hiçbir zaman sihirli güçlerim olmadı ama ya olsaydı, her zaman böylesine temiz kalabilir miydim, yoksa elinde güç olan herkes gibi ben de egolarıma yenik mi düşerdim?

Uzun zaman önce denenmiş bir tür olmasına rağmen, çoğumuzun Blair Cadısından öğrendiği ardından Cloverfield filmi ve Paranormal serisi ile birlikte senede en az birkaç filmde görmeye alıştığımız Found Footage (Buluntu film) türü her geçen gün popülaritesini arttırmayı başardı. Yönetmenlerin, küçük sermayelerle büyük paralar kazanmaya başlaması ve özellikle genç sinemaseverlerin bu filmlere olan ilgisi, türün bu denli yaygınlaşmasının birincil sebebi. 2012 yapımı Doğaüstü (Chronicle) de dikkat çeken konusunun yanı sıra bu türün bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. 

Film, aile içi şiddetle başı dertte olan Andrew’ın (Dane DeHaan) tüm gününü kaydetmek için aldığı kamerayı açması ile başlıyor. İçine kapanık olan Andrew, zorla gittiği bir partide kuzeni Matt (Alex Russell) ve genç Obama edasıyla okul başkanlığına aday olan Steve’in (Michael B. Jordan) bulduğu esrarengiz bir çukuru kamerası ile kayda alıyor. Garip sesler gelen çukurun içine giren gençler karşılaştıkları “şey” sayesinde hiç kimsede olmayan güçler kazanıyorlar. 

“İnsan kötü mü doğar yoksa yaşadıkları mı insanı kötü yapar?”  fikrini irdeleyen film başarılı görsel efektleri ile bilimkurgu dolu iki saat vaat etse de bunun ötesine gidemiyor. “Kibir, işte bu senin sonunun başlangıcı.” repliği ise aslında filmin anlatmak istediğini kısaca özetlemiş.

Doğaüstü’nün yönetmenliğini, beyazperdedeki ilk yönetmenlik deneyimi olan Josh Trank yapıyor. Bu da Trank’ın az önce bahsettiğimiz buluntu film türünü seçmesinin sebeplerinden bir tanesi olarak gösterilebilir. Filmin oyuncu kadrosu da yönetmeni gibi televizyon dizilerinden tanıdığımız isimler. Fringe, True Blood gibi bilinen dizilerden tanıdığımız oyuncu kadrosu gelecek için umut vaat ediyor. 

Özellikle belirli bir yaş grubunun beğenisini kazanabilecek Doğaüstü, bilimkurgu türüne hayranlık besleyenleri ayrı tutarsak herkesin hoşuna gidecek bir yapım değil. Konusuyla, başarılı çekimleriyle vasatın üstünde sayılabilecek filmi büyük umutlarla izlememek gerekiyor.

 İyi Seyirler…

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi