İsterseniz hayal gücünüzü fazla zorlamayın, çünkü bu sorunun cevabı çizimleri bizzat Dali tarafından yapılmış, fakat 58 yıl yarım kalmış, 2003’te ise Disney animatörlerinin tamamladığı Destino!

2003 yılında, Disney animatörleri, 1945 yılında başlanıp 1946 yılında yarıda bırakılmış, ve Salvador Dali’nin çizimleriyle Walt Disney Pictures’ı bir araya getiren Destino isimli bir animasyonu seyirciyle buluşturmuşlardı. 58 yıl sonra tamamlanan filmdeki boşluklar bilgisayar animasyonlarıyla doldurulunca da, karşımıza sürreel olanla gerçeğin, geçmişle bugünün olağanüstü bir melezi çıkıyor.

Yedi dakikalık bu filmde kullanılan müzikler ise Meksikalı sanatçı Armando Dominguez‘e ait ve şarkılara ses veren isim  Dora Luz. Animasyonun senaryosu Salvador Dali, Jon Hench ve Donald W. Ernst‘e ait. Film tanrı Chronos’un, bir ölümlü kadına duyduğu çılgın aşkı anlatıyor. 1999 yılında Walt Disney’in yeğeni Roy E. Disney tarafından yeniden hayata geçirilip, fransız yönetmen Dominique Monfréy‘ye emanet ediliyor. Dominique Monfréy ve 25 kişilik animasyon ekibi de hikayeyi yeniden yorumlarken Salvador Dali‘nin günlüklerinden, bilhassa karısı Gala Dali’yle olan ilişkisinden ilham almayı ihmal etmiyor, bu süreçte de filmin orijinal yazarlarından Jon Hench hala hayatta ve onlara yol gösteriyor.

Bu muhteşem görsel şöleni daha da lafı uzatmadan sizlerle buluşturalım:

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”1GFkN4deuZU”]

Günümüzde belli ressamların büyük hayranları bazen buna benzer çalışmalarla karşımıza çıkıyor, ve aslında ressamların üsluplarının böyle animasyon projeleriyle karşımıza çıkma ihtimali bize çok da uzak sayılmaz. Ama bu animasyonun çizimlerinin çoğunun bizzat Salvador Dali‘nin kendisi tarafından çizildiğini düşünmek insanın tüylerini diken diken ediyor.

Acaba Disney’in arşivlerinde unutulmuş ve gün ışığına çıkmayı bekleyen daha neler vardır?

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi