Dirimart Dolapdere yaz aylarında, sanat sergisi ve film festivalinin eşsiz bir birleşimi olan KINO DER KUNST’a ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Dirimart Dolapdere, yaz sezonunda KINO DER KUNST’a ev sahipliği edecek. Hareketli görüntüler günümüzün en popüler sanat formu olma yolunda gibi görünüyor. Sanat sergisi ve film festivalinin eşsiz bir birleşimi olan KINO DER KUNST, buradan hareketle, çağdaş sanat ve sinema arasında süregelen diyaloğu gözler önüne sermek üzere ortaya çıktı. Dünyanın dört bir yanından sanatçıların çektiği uzun ve kısa metrajlı filmler, festival süresince Münih’e yayılan müze ve sinema salonlarında gösteriliyor. Bu festivalde deneysel filmler ve belgeseller yok.  Festival programı, alışılagelmiş sınırların ötesinde anlatılara odaklanıyor.

2013 yılından bu yana iki yılda bir düzenlenen KINO DER KUNST, ilk uluslararası ayağını gerçekleştirdiği Türkiye’de, son iki festivalde öne çıkan filmlerden oluşan bir seçkiyi Dirimart’ta izleyiciyle buluşturuyor. Seçkide yer alan ünlü çağdaş sanatçıların çarpıcı filmleri, sanatçıların günümüzün siyasal, sosyal ve kültürel muammalarını betimlemede ve çözümlemede, ileri düzey tekniklerle çektikleri kurgusal filmleri ne şekilde kullandıklarını gözler önüne seriyor.

Dirimart Dolapdere, Yaz Sezonunda KINO DER KUNST’a Ev Sahipliği Yapacak

Kıyamet ve facianın ön plana çıktığı Yael Bartana’nın Inferno filmi, Hollywood’un aksiyon filmlerinden esinlenen dinamik görüntülerle Brezilyalı bir tarikatın São Paulo’da, Kudüs Süleyman Mabedi’nin replikasını inşa edişinin karmaşık hikâyesini anlatıyor.

Rus kolektifi AES+F’nin kendine has, ilgi çekici üslubuyla özel efektler kullanarak çektiği Inverso Mundus’ta dünya tersine dönüyor: Hizmetçiler efendilere, hırsızlar polislere, dilenciler kapitalistlere dönüşüyor.

Berlinli sanatçı Oliver Pietsch’in ergenlikten yetişkinliğe, yaşlılığa aşk ve tutkunun ön planda olduğu film sahnelerini bir araya getirdiği Tales of Us,auteur sinemasından Hollywood filmlerine geniş bir yelpazeden yaptığı alıntılarla izleyiciyi yoğun hislerle buluşturuyor. İrlandalı sanatçı Clare Langan The Human Flock adlı filminde tuhaf,varoluşsal bir sualtı koreografisi yaparken, genç Fransız sanatçı LolaGonzàlez izleyiciyi genç erkeklerin gizemli bir savaş için eğitildiği Summer Camp’e davet ediyor.

Gösterim Programı:

KINO DER KUNST I AES+F, Inverso Mundus I Film Gösterimi 
 
Tarih: 20 Haziran 2018, Çarşamba, 18.00 

20 Haziran–1 Temmuz AES+F, Inverso Mundus (2015)

3-11 Temmuz Oliver Pietsch, Tales of Us (2014)

12-18 Temmuz Clare Langan, The Human Flock (2017)

Lola Gonzàlez, Summer Camp (2015)

19-29 Temmuz Yael Bartana, Inferno (2013)

İstanbul’daki gösterimde yer alan bütün filmler, KINO DER KUNST kapsamında düzenlenen, jüri üyeleri arasında Yang Fudong, Isaac Julien ve Cindy Sherman gibi sanatçıların; Hans Ulrich Obrist gibi küratörlerin; Amira Casar ve Nina Hoss gibi oyuncuların bulunduğu uluslararası yarışmalarda yarışmıştır. 2019’da 30 Nisan–5 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek festivalin baş jüriliğini son kırk yılın en önemli yönetmenlerinden efsanevi Béla Tarr üstlenecek. KINO DER KUNST 2019’un teması “yasak güzellik.”

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi