6e4rLkENqHM

Incendies, Enemy, Sicario ve Arrival gibi filmlerinde ortaya koyduğu auteur kimliğiyle bizleri kendine hayran bırakan ve son filmi Blade Runner 2049 ile rüşdünü ispatlayan Denis Villeneuve’ün filmlerindeki renk paletini inceleyen harika bir video yayınlandı.  

Işıktan müziğe, sesten renklere birçok teknik unsurdan oluşan bir sanat dalı olan sinema; görsel dil inşaası ile anlamlar yaratarak meydana getirdiği film diliyle iletişime geçer. Bu anlam yaratımının en önemli unsurlarından biri olan renk kullanımı film diline öyle bir anlam atfeder ki tüm bir filmi bu renklerin değişkenliği üzerinden okuyabilmek mümkün olur. Örneğin Wes Anderson filmlerini tüm o pastel tonlu renk tercihlerinden bağımsız okumaya çalışmak bütün bir filmi ıskalamak demek olacaktır. Kırmızı, mavi, turuncu, sarı, yeşil… Yüzlerce renk paleti içindeki renklerden yalnızca birkaçı olan bu renklerin her film ve her yönetmen özelinde de apayrı anlamı var. Genelde şehvet, vahşet, tutku gibi anlamlar taşıyan kırmızı renk genel geçer estetik kuralların yıkıldığı filmlerde tersine bir anlama da açılabilir.

Blade-runner-2049-filmloverss (1)

Denis Villeneuve Sinemasında Renklerin Anlamı

Tıpkı Wes Anderson gibi Denis Villeneuve sineması için de renkler çok özel ve doğrudan filmin anlatısına hizmet eden anlamlara sahip. Anlatılarını güçlendirmek adına renk seçimleri üzerine titizlikle çalışan Denis Villeneuve’ün kullandığı renk paleti de çok çeşitli. Nitekim, etkileyici dramaları ile tanınan Villeneuve, çevrenin karakterlerinin uzantısı olarak işlev görmesine izin verir ve bu anlamı çoğunlukla renk seçimleri ile gerçekleştirir. Özellikle son dönem filmlerindeki anlam yaratımı için geniş bir renk paketi kullanan yönetmenin renk seçimlerindeki yaklaşımları inceleyen ve Villeneuve filmlerindeki gibi bir renk paleti yaratmanın inceliklerini anlatan bu video inceleme; film yapmak isteyen herkesin faydalı bilgiler edinebileceği bir kaynak olarak da öne çıkıyor.

Denis Villeneuve filmlerinin merkezinde yer alan gizem çoğunlukla “uyumsuz” renkler üzerinden inşa edilen bir film dili aracılığıyla verilir. Perspektif, çoğunlukla karakterlerinki ile sınırlı olduğu için, izleyici olayları karakterlerin yaptıkları üzerinden öğrenir. Bu sayede Villeneuve, izleyiciyi karanlıkta tutarak entrika ve gerilimin artmasını sağlarken hikaye unsurlarından çok, filmin renk paletiyle sahne arkasındaki gerginlik hissiyatını artırır. Bir filmdeki renk paletinin en önemli işlevlerinden biri de, karakter özelliklerini ve dönüşümlerini temsil etmektir. Bu karakter dönüşümlerini yansıtmak adına “geçişken” renk tercihlerinde bulunan Villeneuve, karakterin içinde bulunduğu ortamın onun duygu durumunu yansıtması bakımından renklere özel anlamlar yükler. Benzer biçimde, filmlerindeki duygu yoğunluğunu güçlendirmek için renk paletinde “bütünleyici” renkler de tercih eden Villeneuve bir sahnedeki her unsurun karakterlerinin duygusal durumlarına dikkat çekmesini sağlar. Örneğin; Blade Runner 2049’da, K. uzun bir caddede yürür ve onun bu sahne (yukarıdaki görsel) özelindeki ruh hali ortamın soğukluğunu da yansıtacak biçimde mavi bir renk paleti üzerinden kurulur. Melankoli ve izolasyon gibi duygu durumlarını temsil eden mavi renk, K.’yı hiç konuşturmadan, karakterin mevcut durumunun ve geleceğinin belirsizliğini ortaya koymaktadır.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi