Sinemanın dahi yönetmenlerinden David Fincher’ın seyircinin algısıyla oynamak için renk paletini kullandığı 3 muhteşem teknik için sizleri şöyle alalım. 

2014 yapımı Gone Girl‘den bu yana film çekmese de son olarak geçtiğimiz günlerde yayınlanan Netflix dizisi Mindhunter‘la geri dönen David Fincher, kuşkusuz çağımızın en etkileyici filmografisine sahip yönetmenlerinden birisi.

David Fincher’ın filmlerini seyirciye geçirmek için kullandığı birçok farklı yöntem olsa da her yönetmenin olduğu gibi Fincher’ın da filmin estetik yönünü yukarı çıkan ince trükleri var ki bunlardan birisi renk. Önemli temalar ve karakter davranışlarını kullandığı farklı renk paletleriyle seyirciye geçiren Fincher’ın bu titiz işçiliğini StudioBinder isimli Youtube kanalının hazırladığı video çalışmasında görmek mümkün.

seven-fincher-filmloverss

David Fincher’ın Seyircinin Algısıyla Oynamak İçin Renk Paletini Kullandığı 3 Muhteşem Teknik

Yönetmenin renk paletini ustaca kullandığını gösteren videodaki ilk teknik her filmin kendi iç ve dış çatışmasına sahip olması. Karakterin içindeki çatışmayı açığa vuran sahnelerde iki zıt rengi iç içe kullanan Fincher, bu sayede bu iç çatışmayı seyirciye aktarabiliyor.

David Fincher’ın kullandığı bir diğer teknik filmlerinde yeri geldiğinde monokrom renkler kullanması. Özellikle karakterin durağan ve sıkkın hayatını göstermek için yalnızca tek rengi kullanan yönetmenin bu konudaki en iyi örneklerinden birisi Fight Club’ta Tyler Durden’ın tek renk Ikea mobilyalarla kaplı evini gördüğümüz sahne.

Sinemada renk, hem umudun hem de yok oluşun bir çağrısı olarak kullanılagelmiştir; karanlıktaki parlak kırmızı bir ışık ya da engin mavi denizdeki sarı bir nokta. Fincher ise bu durumu sonu yaklaşan karakterlerin üzerindeki farkındalığı arttırmak için kullanıyor. John Doe’nun son sahnedeki turuncu üstlüğünü ya da Martin Vanger’in işkence odasındaki turuncu alet edevatı bir düşünün.

Kaynak: No Film School

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi