Pi, Requiem for a Dream, Black Swan gibi başarılı yapımlarla Amerikan bağımsız sinemasının fark yaratan yönetmeni Darren Aronofsky’nin, filmlerinde steadicam kullanılarak çekilen sahnelerin bir araya geldiği başarılı bir video yayınlandı. 

Sinema dünyasına unutulmaz yapımlar kazandıran Darren Aronofsky, ele aldığı konuyu değişik kamera teknikleriyle izleyiciye aktaran, müzik seçimiyle büyük ses getiren ve ana akım Amerikan Sinemasından daha farklı çizgide filmler üretebilen bir yönetmen.

İlk uzun metraj filmi Pi ile sinema dünyasına adım atan ve seyirciyi izlemesi zor bir yapımla baş başa bırakan yönetmen, 2000 yılında çektiği Requiem for a Dream ile ününe ün kattı. Daha sonra kotardığı The Fountain, The Wrestler, Black Swan ve Noah filmleriyle kariyerini devam ettiren Aronofsky; farklı konuları kendine özgü tarzıyla sinemaya taşıdı ve yarattığı başarılı karakterle adından söz ettirdi. Filmlerinde yer alan karakterlerin ortak özelliği ise kendilerine büyük ölçüde zarar verebilecek bir takıntıya sahip olmaları. Requiem for a Dream’de uyuşturucuya bağımlı olma, The Fountain’de aşkı bulma, The Wrestler’da geçmişi unutma ve  Black Swan’da başarıya ulaşma takıntısı bu duruma örnek gösterilebilir.

Darren Aronofsky Filmlerinde Steadicam Kullanımı Üzerine Etkileyici Bir Video

darren-aronofsky-filmlerinde-kullandigi-steadicam-teknigi-filmloverss

Anlatılan bu temaların izleyicide sarsıcı bir etki yaratmasının nedenlerinden birisi ise kuşkuşuz Aronofsky’nin kullandığı değişik kamera teknikleri. Peki muazzam bir sinemasal dil yaratan Aronofsky’nin, filmlerinde kullandığı steadicam tekniğinden oluşan sahnelerin bir araya geldiği bir video görmeye ne dersiniz?

Hazırladığı videoları sık sık yayınladığımız Jacob T. Swinney bu son videosunda, Darren Aronofsky’nin  Pi, Requiem for a Dream, The Fountain, The Wrestler, Black Swan ve Noah filmlerinin yer aldığı seçkiyi izleyiciyle buluşturdu. Video, bu filmlerdeki steadicam kullanımını tek bir videoda bir araya getirdi.

Takip sahnelerinin çekimi için bu tekniği kullanan Aronofsky, izleyiciyi karakterle birlikte filmin içine sürüklüyor. Bu karakterlerin takıntılarını düşündüğümüzde ise onların yaşadığı stresi ve rahatsız olma duygusunu daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor. Ayrıca steadicam ile takip ettiğimiz bu karakterlerin, bir bilinmezliğe yolculuk edişine de tanık oluyoruz.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi