Önceki Sayfa1 / 2Sonraki Sayfa

Senaryosu Jantje Friese tarafından yazılan ve Baran bo Odar, tarafından yönetilen gizem dolu drama dizisi Dark, anlaşılması güç bir bulmacayı konu alıyor. Dizide, kasabanın sorunlu geçmişi ile bağlantılı olan meraklı karakterler ve birbirleri ile olan ilişkileri gerçekçi performanslar ve usta kamera teknikleri ile anlatılıyor. 2014 yapımı filmleri Who Am I ile, aynı yıl Toronto Uluslararası Film Festivali’nin Çağdaş Dünya Sineması seçkisinde yer almayı başaran Jantje Friese ile Baran bo Odar‘ın yaratıcılığını yaptığı dizinin çekimleri, geçtiğimiz yıl içerisinde Berlin’de gerçekleşmişti. 10 bölümlük bir ilk sezonun ardından 2. sezon onayını da aldığı duyurulan Dark’ın en önemli özelliği karakterlerin hangi zaman diliminde olduğu ve hangi karakterlerin hangi karakterlerle nasıl bir bağının olduğunun dizinin ilerleyen bölümlerinde git gide karışması. Buna neden olan en önemli unsur ise anlamlandırma konusunda bir türlü tam olarak çıkamadığımız zaman ve zamanda yolculuk kavramı.  Diziyi yeni bitirdiyseniz ve zihninizde “Gelecek geçmişi etkiler mi?”, “Geçmişe müdahale edersek bugün nasıl değişir?” gibi sorular hala dolaşıyorsa, zaman yolculuğunu farklı açılardan ele alan 10 filmi sizler için derledik.

Dark’ı Bir Solukta Bitirenlerin Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Film!

The Atomic Man (1955)

Timeslip-1955-filmloverss

Ken Hughes’ın yönetmenliğindeki The Atomic Man ya da diğer adıyla Timeslip’in bu listede yer almasının en önemli sebeplerinden biri, zaman yolculuğu konusunu işlemesinin yanı sıra bu yolculuk hikayesine radyoaktif enerjiyi de dahil etmesi. Gizemli bir adamın, kurşunlanmış bir biçimde nehirden çıkmasının ardından ameliyat esnasında belirli bir süre kalbinin durması ve etrafındaki radyoaktif etki işleri iyice ilginçleştirir. Tüm bu gizemleri film noirların olmazsa olmazı bir dedektif çözmeye çalışacaktır.

Time after Time (1979)

time-after-time-filmloverss

Eserlerinden yapılan uyarlamalarla bilimkurgu sinemasını derinden etkilemiş yazar H.G. Wells’i kurgusal bir karaktere dönüştüren zaman yolculuğu filmi Time After Time, ilginç fikirleriyle döneminin dikkat çekici işlerindendi. Aynı dönemde yaşayan H. G. Wells ve Karındeşen Jack’i bir araya getiren film, iki karakterini de filmin çekildiği 1979 yılına götürüyor. Dolayısıyla da biri bilim insanı, diğer bir seri katil olan son derece zeki iki insan, günümüz dünyasında karşı karşıya geliyor. Zaman yolculuğu H. G. Wells’in zaman makinesiyle gerçekleşiyor. Ana karakterimizin bir bilim insanı olmasıyla geçmişte icat edilen zaman makinesiyle günümüze ulaşıyoruz.

Bill and Ted’s Excellent Adventure (1989)

Gelecekten gelen Rufus adlı gizemli bir adam, tarih dersinden geçer not alıp mezun olabilmeleri için Bill ve Ted’i zamanda yolculuğa çıkardığı Bill & Ted’s Excellent Adventure, bir bilimkurgu/komedinin tüm özelliklerini taşıyor. Filmin bizi ilgilendiren kısmı ise Bill ve Ted’in tarih ödevlerine yardım etmesi amacıyla Napolyon, Sokrates, Cengiz Han, Lincoln, Freud ve Beethoven gibi zamanına damga vurmuş tarihsel kişilikleri günümüze getirmesi. Napolyon’un dondurmayla tanışması, Bovling oynaması, Beethoven’ın elektronik piyano karşısındaki hayranlığı, Cengiz Han’ın bir Beyzbol sopasıyla taşkınlık çıkarması gibi ayrıntılar dışında geçmiş zaman ziyaretçilerimizin modern dünyada yaşadıkları üzerinde pek durulmadığını belirtelim.

Donnie Darko (2001)

donnie-darko-filmloverss

Jake Gyllenhaal tarafından canlandırılan Donnie Darko dışarıdan bakıldığında sıradan bir gençtir. Çünkü biraz tuhaftır, arkadaşlarının yanında güler, ailesi ile bazı problemleri vardır ve cinsel uyanışı gerçekleşemeye başlamıştır. Ancak tüm bunların başlangıcında Donnie oraya nasıl gittiğine dair bir fikri olmadığı yerde kendini bulur. Burada mı uyumuştur, uyurken buraya mı gelmiştir bilmemektedir ancak bu uyanış ile beraber gelen Donnie’nin gülüşü izleyiciye bilinmez bir alanda olduğunu hissettirir. Sanki dünya aynı dünya değildir. Donnie Darko’u, Dark için anlamlı kılan detaylardan bir tanesi de Mike’ın giydiği iskelet kostümünün Donnie Darko’ya referans içermesi.

Free Jack (1992)

Free-Jack-1992-filmloverss

Emilio Estevez’in canlandırdığı Alex Furlong karakterinin bir araba yarışı kazasında ölmesinden hemen önce gelecekte bir zaman dilimine geçmesi üzerine bir plot kurgulayan Free Jack, dönemin büyük bütçeli ancak beklenen gişe hasılatını yakalayamayan filmlerinden biri olmuştu.

Önceki Sayfa1 / 2Sonraki Sayfa
Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi