Fransız yönetmen Claire Denis uzun bir aranın ardından ilk kez yabancı dilde çekeceği bir bilimkurgu filmiyle geri dönmeye hazırlanıyor.

Beau Travail (1999) ve White Material (2009) gibi filmlerin yönetmeni ve senaristi Claire Denis İngiliz yazar Zadie Smith ile birlikte uzayda geçecek bir bilimkurgu filmi yapmak için kolları sıvadı. İsmi henüz açıklanmayan bu macera-bilimkurgu filminin neredeyse tüm detayları şimdilik gizli tutuluyor. Ancak filmin “şimdi gibi görünen bir gelecekte” güneş sisteminin ardında yer alacağı biliniyor. Film, Denis‘in tamamı İngilizce olan ilk filmi olacak.

Çağdaş Fransız sinemasının önemli isimlerinden biri olan Claire Denis filmin senaryosunu 2000 yılında yayımlanan White Teeth romanının yazarı Zadie Smith ve Smith‘in yazar eşi Nick Laird ile beraber  kaleme alıyor. Bu bilimkurgu filminin yapımcılığını ise başarılı yönetmenin 2013 yılında Cannes Film Festivali‘nde gösterilen son uzun metraj filmi Bastards‘ın da yapımcılığını yapan Alcatraz Films ve Pandora Filmproduktion üstlenecek. Denis yeni filminde Danimarka-İzlandalı ressam Olafur Eliasson, astrofizikçi Aurélien Barrau ve İngiliz rock grubu Tindersticks‘in kurucularından Stuart Staples ile birlikte çalışacak. Claire Denis geçen yıl çektiği üç dakikalık Contact adlı kısa filminde de Eliasson ile Alcatraz Films yapımcılığında çalışmıştı. Bu kısa filmin müziği ise yine Staples imzalıydı. 3 dakikalık bu kısa filmi aşağıdan izleyebilirsiniz.

[vimeo width=”600″ height=”350″ video_id=”119548994″]

İsmi, oyuncu kadrosu gibi detayları hakkında henüz bir açıklama yapılmayan filmin çekimlerinin bu yılın sonlarına doğru Almanya’da başlaması planlanıyor.

 

 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi