Voyager Altın Plak’ın yaratıcısı Carl Sagan’dan Chuck Berry’e mektup: “Johnny B. Goode NASA’nın şu anda dünyadan 2 milyar mil uzaktaki Voyager uzay aracıyla yıldızlara doğru yol almakta!”
Rock’n Roll’un yaratıcılarından Chuck Berry’i geçtiğimiz günlerde kaybettik. Peki ya Berry’nin neredeyse bir marş halini almış, Back to the Future’da Marty McFly’dan dinlediğimiz Johnnny B. Goode şarkısının Voyager mekiğiyle uzaya gönderildiğini biliyor muydunuz?
Yıldızlararası Plak (Voyager Altın Plak) fikrinin yaratıcısı Carl Sagan’ın 1986’da Chuck Berry’ye yazdığı mektupla öğreniyoruz ki Berry’nin belki de en sevilen şarkısı uzaya gönderilmiş!

Chuck Berry’nin Johnny B. Goode Uzaya Gönderilen Voyager Altın Plak’ın İçindeymiş

Voyager Altın Plağı, 1977 yılında fırlatılan Voyager uzay araçlarında bulunan gramofon kayıtlarıdır. Plakta, dünya dışı akıllı yaşam formlarının ya da gelecekteki insanların bulması niyetiyle dünyadaki hayatın ve kültürlerin çeşitliliğini gösteren seçilmiş sesler ve görüntüler bulunmaktadır. Plağın içindekiler Carl Sagan’ın önderliğinde, birçok doğal seslerin yanı sıra bir nesli ve kültürü ardında sürükleyen şarkılar da seçilmiş. Berry imzalı Johnny B. Goode onlardan biri. Voyager-1’ın, 40.000 yıl sonra en yakın yıldıza ulaşacağı düşünülüyor.

Carl Sagan’dan Chuck Berry’e yazılan mektuba aşağıdan ulaşabilirsiniz.

chuck-berry-filmloverss

Sevgili Chuck Berry,
Müziğiniz sonsuza kadar yaşayacak dediklerinde çoğunlukla abarttıklarına emin olabilirsiniz; ama şimdi Voyager Yıldızlararası Plak’ta kayıtlı olan Johnny B. Goode NASA’nın şu anda dünyadan 2 milyar mil uzaktaki Voyager uzay aracıyla yıldızlara doğru yol almakta. Bu plakların ömrü birkaç milyar yıl.
“Bu” dünyaya verdiğiniz müziğe olan hayranlığımızla 60’ıncı doğum gününüzü kutlarız.
Go Johnny, go.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi