Ünlü yönetmen Christopher Nolan, Princeton üniversitesinin mezuniyet töreninde Inception’un sonuyla ilgili detaylar içeren bir konuşma yaptı.

2010 yılında vizyona giren InceptionChristopher Nolanın en başarılı ve en sevilen filmlerinden olup, gişede 160 milyon dolar bütçesine karşılık 825 milyon dolar gişe getirisi elde etmişti. Yaz aylarında vizyona giren diğer büyük bütçeli filmlerin aksine Inception‘un ucu açık biten sonu, filmi izleyen birçok kişinin aklını karıştırıp, çeşitli teoriler üretmesine sebep olmuştu. Aradan geçen beş yılın ardından teoriler üretilmeye devam ederken Nolan, Princeton üniversitesinin mezuniyet töreninde filmi metafor olarak kullanıp, öğrencilere hitap etti. Christopher Nolan konuşmasında;

“Bu tarz konuşmalarda gelenek olduğu üzere, genellikle sizlere ‘Hayallerinizi takip edin.’ gibi cümleler sarf edilir ama ben sizlere aynı şeyi söylemek istemiyorum, çünkü ben buna inanmıyorum. Ben, gerçekliğinizi takip etmenizi istiyorum. Zaman ilerledikçe, bir şekilde gerçekliğimizi hayallerimizin aciz kuzeni gibi görmeye başladığımıza inanıyorum. Bu durumu sizlere zevk aldığımız ve etrafımızı sarmaladığımız hayallerimiz, sanal gerçekliğimiz, soyut düşüncelerimizle ifade etmek istiyorum. Bunlar gerçekliğin alt kümeleridir.” derken, örnek olarak Inception’un sonundan bahsetti ve “O filmin sonunda Leonardo DiCaprio’nun karakteri Cobb, çocuklarından uzaklaşmıştı ve kendi öznel gerçekliğinde yaşıyordu. Artık rüya mı gerçek mi olduğuna hiç aldırmıyordu ve bu da bize bir şeyi belirtir. Belki de gerçekliğin bütün katmanları geçerlidir. Kamera tam sallanmaya başlamış gibi olan topacın yanına doğru hareket etmiş, sonrasında ise siyah ekranla kesilmişti. Filmin prömiyeri sonrası, kimse beni yakalayamasın diye sinema salonunun arka kapısından çıkmıştım ve seyirciden de biraz sitem dolu, çok sert tepkiler almıştım. Kişisel düşünceme göre esas mesele, gerçeklik seyircilere kesin olarak etki ediyor. Kendim izlerken de onun kurgu ve bir çeşit sanal gerçeklik olduğunu biliyorum. Ancak bugüne kadar yaptığım filmler arasında bana en çok sorulan soru o sahnenin rüya mı gerçek mi olduğuydu. Bunun cevabı insandan insana fark eder çünkü gerçekliğin özü böyledir. Gerçeklik fark eder.”

Christopher Nolan’dan Princeton Mezunlarına: “Hepiniz Batman’den Daha İyisiniz!”

Christopher Nolan, uzun konuşmasının sonunda Batman Begins‘te yer alan bir sahne sebebiyle uzun süredir tartışılan Batman‘in Princeton görüşü ile ilgili “Bruce Wayne ile ilgili en önemli şey Princeton üniversitesine gidip, mezun olamamasıdır. Dolayısıyla yarından itibaren, hepiniz Batman’den daha iyisiniz!” diyerek izleyenlerden büyük alkış aldı.

Hazırlayan: Oğuzhan Demirkan

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi