Call Me By Your Name ile gündemde olan İtalyan yönetmen Luca Guadagnino, uzun bir süredir devam eden “Analog film mi dijital mi?” tartışmasına katılarak dijital kullanmanın tembellik olduğunu söyledi. 

Dünya prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yapan ve ülkemizde de 29 Eylül – 8 Ekim arası gerçekleşen Filmekimi‘nde izleme şansına eriştiğimiz Call Me by Your Name‘in yönetmeni Luca Guadagnino, analog vs. dijital film tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Son filmiyle gösterildiği tüm festivallerden övgüyle ayrılan Guadagnino, dijital sinemacılığın “tembellik” olduğunu söyledi ve bu konuda çok öfkeli olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili Screen Daily‘e konuşan başarılı yönetmen, stüdyoların ve yapımcıların analog filmin çok masraflı olduğu yönündeki ana argümanlarının yanlış olduğunu ifade etti ve dijitale yapılan bu yönlendirmenin, sinema için estetik bir tekdüzelik yarattığını söyledi.

call-me-by-your-namein-yönetmeni-luca-guadagnino-dijital-sinemanın-tembellik-olduğunu-söyledi-2-filmloverss

Call Me By Your Name’in Yönetmeni Luca Guadagnino Dijital Sinemanın “Tembellik” Olduğunu Söyledi!

Dijital kullanımının “tembellik” olduğunu söyleyen Luca Guadagnino sözlerine şu şekilde devam etti;

“Bu durum, yönetmenlere ‘Analogla çekmeyin çünkü dijitalle çekmek çok daha ucuz’ denerek söylenen ideolojik bir yalan. Çok uzun zamandır analogla film çeken sevdiğim yönetmenlerin, dijitalin ideolojisine teslim olduğunu görüyorum ve bu çok saçma. Bu tamamen yalan ve durumun bu hale gelmesi beni çok öfkelendiriyor.”

Ayrıca dijitalle çekmenin filme göre daha hızlı olduğunu söyleyenlere de kanmadığını açıklayan yönetmen, film makarası yerine bir hard diskle sonsuz tekrar alınarak çekebilme şansının, film yapma sanatının özünü kaybettirdiğine inandığını söyledi.

“Bu, film çekmenin ne demek olduğuyla ilgili bir yanlış anlaşılma. Bence film makarasının getirisi olan kısıtlamalar, ekrana yansıyan oyuncu performansının gerçekçi olmasına katkı sağlıyor. Kısıtlama karakteri daha canlı hale getiriyor.”

Öyle görünüyor ki İtalyan yönetmen de tıpkı Christopher Nolan, Quentin TarantinoPaul Thomas Anderson ve Darren Aronofsky gibi sıkı bir analog film kullanma taraftarı. Peki sizce seyirci gözünde bunun bir önemi var mı yoksa bu sadece yönetmenler arasındaki bir tercih meselesi mi?

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi