Dünya prömiyerini 68. Cannes Film Festivali‘nde gerçekleştirmiş olan, pek çok prestijli festivalden ödüllerle dönen ve 28 Şubat’ta sahiplerini bulacak 88. Akademi (Oscar) Ödüllerine altı dalda aday gösterilen Carol, 5 Şubat’ta ülkemizde vizyona girecek. Senaryosunu Phyllis Nagy’nin kaleme aldığı Patricia Highsmith’in 1952 yılında yayımlanan otobiyografik romanı The Price of Salt’tan Todd Haynes yönetmenliğinde beyazperdeye uyarlanan Carol, başrollerinde yer alan Cate Blanchett ve Rooney Mara’nın eşsiz performanslarıyla bu yılın en dikkat çekici yapımlarından biri. 1950’li yılları arka planına alan bu başarılı film, Therese ve Carol adında iki kadının aşkını konu alıyor. Sakin ve eşsiz anlatımıyla bu iki kadını odağına alan Carol, şahane bir aşk hikâyesi sunuyor izleyicisine. Biz de heyecanla beklediğimiz Carol vizyona girmeden hemen önce sizlerin de filmi heyecanla beklemenize sebep olacak 10 maddeyi sıraladık!

Bu Hafta Sinemada Carol İzlemek için 10 Sebep!

1- Eşsiz Bir Aşk Hikâyesini Konu Alıyor

carol-roportaj-filmloverss

50’li yılların New York’unda geçen film; sevgiden yoksun ve para odaklı bir evliliği olan çekici, güçlü, ayakları yere sağlam basan Carol ile bir mağazada tezgâhtarlık yapan genç ve deneyimsiz Therese arasında alevlenen eşsiz bir aşkı konu alıyor. Dönemin muhafazakâr Amerika’sında kendilerine ve ilişkilerine karşı çıkabilecek pek çok engele rağmen iki kadının yaşadığı bu aşk, benzersiz ve mutlaka görülmesi gereken bir hikâye. Oldukları kişiyi inkâr etmeden, duygularına ket vurmadan özgürce, sınırsızca aşklarını yaşamak isteyen, yaşamaya çalışan bu iki kadın son dönemlerin en başarılı aşk hikâyelerinden birine özne oluyor.

2- Altı Dalda Oscar Adayı!

rooney-mara-carol-todd-haynes-filmloverss

Başta Cannes, Toronto ve Altın Küre olmak üzere pek çok prestijli festivalden ve ödül töreninden ödüllerle dönen Carol, bu yıl 28 Şubat’ta düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak 88. Akademi (Oscar) Ödülleri’nde altı dalda aday gösterildi. Başarılı iki oyuncusu Cate Blanchett ve Rooney Mara’ya sırasıyla En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında, senaristi Phyllis Nagy’ye En İyi Uyarlama Senaryo dalında, Edward Lachman’a En İyi Görüntü Yönetimi dalında, Sandy Powell’a En İyi Kostüm Tasarımı dalında ve Carter Burwell’a En İyi Özgün Müzik dalında adaylık getiren Carol, gecenin en çok ses getiren filmlerinden biri olacak gibi görünüyor. Şunu da söylemeden geçmemek gerek bu adaylıkların arasında Todd Haynes’i görememek epey üzücü. Yönetmenin hakkını yediklerini söylemek yanlış olmayacaktır.

3- Başarılı Bir 50’liler Portresi Çiziyor

cate-blanchett-carol-todd-haynes-filmloverss

Carol, hikâyesi ve oyunculuklarının ardında şahane bir 1950’liler portresi sunuyor seyircisine. Bizleri 50’lerin New York’una Noel arifesine götüren film; gerek kostümleri gerek dekorları, mekânları ve başarılı renk seçimleri ile görselliği yüksek bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Sakin ve incelikli anlatımı, kendisine hayran bırakan sinematografisiyle bir araya gelince dönemin tüm ruhunu güçlü bir şekilde temsil eden bir yapıma tanıklık ediyoruz.

4- Cate Blanchett Muazzam Oyunculuğuyla Parlıyor

cate-blanchett-carol-filmloverss

Filmin Carol’ına hayat veren usta oyuncu Cate Blanchett, Martin Scorsese’nin 2004 yapımı The Aviator’ındaki ve Woody Allen’ın 2013 yapımı Blue Jasmine’indeki performanslarıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında iki kez Akademi Ödülünün sahibi olmuştur. Carol’daki muhteşem oyunculuğu ile bir kez daha Oscar’a aday gösterilen Cate Blanchett filmin bu denli başarısına etki etmiş olan en önemli figürlerden biri kuşkusuz. Carol karakteri ile yakaladığı şahane uyum Blanchett’in bu rol için biçilmiş kaftan olduğunu düşünmemizi sağlıyor.

5- Rooney Mara Etkileyici Bir Performans Sergiliyor

rooney-mara-carol-filmloverss

David Fincher imzalı The Social Network (2010) ve The Girl with the Dragon Tattoo (2011) filmleriyle adını duyuran genç ve başarılı oyuncu Rooney Mara, The Girl with the Dragon Tattoo’nun ardından Carol ile ikinci Oscar adaylığını aldı. Therese rolüyle yakaladığı uyum ve seyirciye bunu aktarmadaki başarısıyla muazzam bir performans sergileyen Rooney Mara, filmin en etkileyici figürlerinden biri. Röportajında bahsettiği gibi yönetmen Todd Haynes’in de Therese rolü için Mara’nın ilk tercihi olması ve Mara’ya sonsuz güveni beyazperdeye ustalıkla yansımış.

6- Yarı Otobiyografik Bir Romandan Uyarlandı

carol-rooney-mara-haynes-filmloverss

Carol; pek çok romanı beyazperdeye uyarlanan ve genellikle psikolojik gerilim romanları ile tanınan Amerikalı yazar Patricia Highsmith’in 1952 yılında yayımlanan romanı The Price of Salt’tan beyazperdeye uyarlandı. Amerika’nın muhafazakâr yılları olan 50’lilerde basılan ve eşcinsel bir aşkı odağına alan bu kitap, Highsmith’in yıllarca kendisi olduğunu inkâr ettiği Claire Morgan mahlası ile yayımlandı. Hikâyenin yazarın yaşamından izler taşıdığı ve yarı otobiyografik olduğu biliniyor. Kitap sonraki basımlarını Carol adıyla yaptı ve filme de ismini vermiş oldu.

7- Detayları Başarılı Bir Şekilde Kullanıyor

carol-cate-blanchett-filmloverss

Gerek başarılı bir şekilde yansıttığı 50’ler portresinin ve manzarasının yanında ustalıkla tasarlanmış kostümler ve dekorları arka planına alan filmde karakterlerin jest ve mimikleri de büyük ölçüde önem arz ediyor. Tüm bunlara eklenen ve kameranın odağına aldığı detaylar da oldukça ilgi çekici. Karakterlerin gelişimiyle paralel bir bakış izleyen kamera kullanımı hem karakterleri yakından tanımamıza hem de incelikli bu detaylara yakından tanık olmamıza olanak sağlıyor. Özellikle pek çok sahnede karşımıza çıktığı gibi karakterlerin duyguları ve anlatmak istedikleri ellerine odaklanan kamera sayesinde benzersiz bir deneyim ile aktarılıyor izleyiciye.

8- Queer Sinemanın Temsilcilerinden Todd Haynes Yönetiyor

todd-haynes-filmloverss

1991 yılında ilk uzun metrajı Poison ile yönetmenlik kariyerine adım atan Todd Haynes ilerleyen yıllarda Safe (1995), Far from Heaven (2002), I’m Not There (2007) gibi filmlere imza atarak yerini sağlamlaştırdı. Yeni Queer Sinema hareketinin önemli isimlerinden biri olarak görülen yönetmen ve senarist Haynes, Carol ile de başarılı eşcinsel karakterler yaratmayı başararak yarım yüzyıl öncesinin Amerika’sında queer kültürünü ortaya çıkarıyor ve yeniden tanımlıyor. Filmin alt metnini sağlam tutan yönetmen bunların ötesinde kendisine hayran bırakan bir teknikle kullanıyor kamerasını Carol’da. Oyunculukların şahane performanslarıyla birlikte de adeta kusursuz bir dans sahnesi izliyormuşsunuz hissi yaşatan bu yönetmenlik başarısı filmin seyirciyi mest edeceğine inandığımız unsurlarından birisi.

Todd Haynes ile gerçekleştirilmiiş bir röportajı derlediğimiz içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

9- Başarılı Bir Kadın Hikâyesi Sunuyor

carol-mara-therese-filmloverss

Hollywood’un ezelinden beri çizdiği portresinde kolayca kadın hikâyelerine rastlamak pek de mümkün değil. Keza bu konunun görünürlüğü son birkaç yıldır artmış durumda; yönetmen, oyuncu ve sinema sektöründe çalışan çok sayıda kadın bunun önüne geçmek adına başarılı projelerde ve çalışmalarda yer almaya, seslerini yükseltmeye başladığını her geçen gün sık sık görür olduk. Seyirciler olarak da sürekli tekrar ve tekrar aynı hikâyelerin anlatılmasından, erkek hikâyelerin merkeze alınmasından epeyce sıkılmış olduğumuz su götürmez bir gerçek. Carol da işte bu konunun tam ortasına bir başkaldırı gibi düşüyor. Hem soluksuz izlenen mükemmel bir kadın hikâyesi hem de queer sinemanın en güzel örneklerinden birini ortaya koyuyor film.

10- Muhteşem Müzikleri ile Kulaklarımızın Pasını Siliyor

carol-todd-haynes-2015-filmloverss

Filmde hikâyeyi, anlatımı, işleyişi şahane kılan, sahnelere kusursuz bir ahenkle eşlik eden müziklere değinmeden geçmek olmaz. Billie Holliday, Eddie Fisher, The Clovers, Buddy Stewart gibi 50’li yıllara iz bırakmış ve hâlâ dinlemekten usanmadığımız sanatçıları, grupları misafir eden Carol’ın kulaklarınızın pasını sileceğine emin olabilirsiniz.

Filmin müziklerini doya doya dinlemek isterseniz aşağıdaki playlist’i dinlemenizi öneririz.

https://www.youtube.com/watch?v=v162MTr_RPM&list=PLbRpHkuMazSKL73_wqMhSWiPuzNizmCdg

Carol’ı 5 Şubat’tan itibaren beyazperdede izleyebilirsiniz.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi