Enemy ve Sicario gibi filmleriyle dikkatleri çeken Denis Villeneuve’ün son harikası olarak nitelendirebileceğimiz Blade Runner 2049 filmindeki brütalist mimariyi inceleyen etkileyici bir video yayınlandı.

Post apokaliptik bir atmosferde geçen ve distopik bir anlatıyı ekrana taşıyan Blade Runner 2049’ın evreni, brütalist bir mimariden ilham alınarak tasarlanmıştı. 20. yüzyılın en çarpıcı mimari akımlarından biri olan brütalizm, Fransızcadan gelen bir tabirin temsili olarak oldukça manidar bir anlama sahip. Fransızcada ‘béton brut’ yani ‘işlenmemiş beton’ kelimesinden yola çıkılarak yaratılan brütalizm kavramı, özellikle 50’li ve 70’li yıllar arası mimari akımı olarak Avrupa şehirlerinde sıkça gözlemlenebilir bir niteliğe sahip. Çoğunlukla soğuk bir ruha sahip oldukları gerekçesiyle eleştirilen brütalist binalar, bu döneme damgasını vuran sosyo-politik gelişmeler ve koşullar bağlamında ele alındığında bir tarihi aydınlatması açısından değerli bir düzleme oturuyor. Çoğunlukla beton olmak üzere, yapımında işlenmemiş malzemeler, boyasız çelik ve cam kullanılan brütalist binalar özellikle II. Dünya Savaşı’nın yarattığı yıkımın ardından yeniden yapılandırılan şehirlerin kırık dökük ruhunu yansıtması açısından da değerli.

Blade Runner 2049’ın Brütalist Mimarisi

Brütalizm sinema tarihinde ise distopik bir gelecekle ilişkilendirilir. Stanley Kubrick’in 1971 yapımı Clockwork Orange filminden Ben Wheatley’nin 2015 yapımı High-Rise’ına kadar distopik filmlerdeki görsel estetik niteliksel anlamda benzerlik gösterir. Bu anlamda, Blade Runner 2049’a konu olan Los Angeles ve Las Vegas şehirlerindeki distopik evreni yaratmak için brütalist mimari akımından ilham alan Denis Villeneuve, görüntü yönetmeni Roger Deakins ile birlikte defalarca Londra’yı ziyaret ederek bu şehirdeki yapıları incelemiştir. Bu incelemeler sonucunda Deakins ile birlikte kendi distopik evrenini yaratmayı başaran Villeneuve, Blade Runner 2049’ı brütalist bir mimari stil üzerine inşa eder.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi