Türkiye’de sansürlü olarak gösterilen ve büyük tartışmalara yol açan Blade Runner 2049, sansürsüz haliyle 6 Şubat’ta raflarda.

Yılın en merakla beklenen filmlerinden biri olan  Blade Runner 2049, basın gösteriminde anlaşıldığı üzere sansürlenmişti. Olayın sıcaklığıyla sansürün hangi kanal üzerinden uygulandığı hakkında internette büyük bir bilgi kirliliği yaşanmıştı. İlk ve doğal olarak oklar iktidara dönmüştü. Daha sonra sansürün, aslında oto sansür olduğu ortaya çıktı. Bu sefer oklar filmin yapımcısı Warner Bros. firmasına yöneldi fakat sonunda oto sansürün filmin dağıtımcısı Sony Pictures tarafından uygulandığı ortaya çıktı. Filme uygulanan oto sansür, sahne kesme şeklinde değil, replikantların üretimi sırasında anadan üryan bir şekilde doğdukları kısımları zoom yaparak veya başka bir noktaya odaklanarak kesme şeklindeydi ki bu da o sahnelerde görselliğin rezil olması anlamına geliyor. Filmi izleyenlerden duyduğumuza göre; sansürlenen sahneler hikayeye ve hikayenin devamlılığına pek etki etmiyor ama insanı şoka uğratan bir görsel rezalet ortaya çıkıyor. Bu rezilliğin üstüne birçok sinemasever, sinema salonlarını terk etmişti. Yeri gelmişken belirtmek gerekiyor; filmdeki sansür olayı patlak verir vermez SİYAD tarafından Blade Runner 2049’un  Türkiye’de sansürlü versiyonu ile gösterilmesini kınadığı ve hatadan dönülmesi gerektiğini belirttiği bir açıklama yayınlandı. SİYAD, Sony Pictures’a yazdığı açık mektupta bunun Türkiye’deki sinema seyircilerine hakaret olduğunu belirtti.

Blade Runner 2049 - filmloverss

Blade Runner 2049 Sansürsüz Olarak 6 Şubat’ta DVD’de!

Filmdeki sansüre tepkiler artınca Sony Pictures bir açıklama yapmak zorunda kalmıştı: “Bazı bölgelerde Sony Pictures yerel kültüre saygısından ötürü filmin hafifçe değiştirilmiş bir versiyonunu piyasaya sürmüştür.” denilen açıklamada uygulanan sansür doğrulanırken yerel kültür nedeniyle böyle bir sansürün uygulandığı belirtilmişti.

Birçok insan filmi boykot edip sinemada izlemezken güzel haber Bir Film’den geldi. Blade Runner 2049 sansürsüz ve Türkçe Dublajlı olarak DVD, 3D+2D Blu-ray, 4K UHD ve Metal Kutu seçenekleriyle 6 Şubat’ta raflarda olacak.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi