Bir yas listesi: Bu hafta yasımızı taşıyan, Tahir Elçi’nin ölümünden sonra ruh halimizi yansıtan bir playlist hazırladık.

Dün ortaya iyice çıktı ki, barış talebinde bulunan herkes, saflarımızı sıklaştırmak durumundayız. Maalesef doksanlarda derin olan devlet, bugün beyaz toroslara gereksinim duymuyor, gündüz saatinde suikast olduğu her halinden belli olan bir saldırıyla, Türkiye’nin en büyük şehirlerinden birinin baro başkanı öldürülebiliyor.

Bu hafta içinde zaten Can Dündar ve Erdem Gül tutuklanmışlardı ve hepimizi bir endişe hali kaplamıştı. Tahir Elçi‘nin katledilmesiyle beraber ise artık hiçbirimizin, hiçbir sıfatla güvende olmadığının artık reddedilir tarafı kalmadı. Ankara’da, Suruç’ta barışı taşıyanlar, ilan edilen OHAL’ler sırasında orada yaşamak dışında bir günahı olmayanlar, tutuklanan gazeteciler ve gerçekleri alelade görebildiğini inkar etmeyen bizler arasında artık o kadar da fark yok. Kendilerinden olmayanı elimine etmenin türlü yollarını arayan bir iktidar karşısında hepimiz yan yana durmak durumundayız. Dayanışmaya paylaşmaya ihtiyacımız var, acımızı da paylaşmalıyız. Benzer acıları paylaşan filmlerden, bugünkü yas ve endişemizi taşıyan şarkılar seçtik biz de, elden başka ne gelir bilemediğimizden. Bu bir yas listesi, ama üzülüp köşemize çekilelim diye değil, üzüntüyü bölüşüp savaşmaya devam edelim diye hazırlandı:

Bir Yas Listesi:

  • Grup Yorum – Uçurtmayı Vurmasınlar (Uçurtmayı Vurmasınlar, 1989)
  • Özdemir Erdoğan – Gurbet (Çöpçüler Kralı, 1977)
  • Cahit Oben – Canım Kardeşim (Canım Kardeşim, 1973)
  • Ruhi Su – Zahit Bizi Tan Eyleme (Ağıt, 1972)
  • Erkan Oğur – Fırat Ağıtı (Eşkıya, 1996)
  • Melike Demirbağ – Brindarım (Sürü, 1979)
  • Özlem Taner – Seher İnende (Beynelmilelel, 2006)
  • Aynur Doğan – Dar Hejiroke (Gönül Yarası, 2005)

Uçurtmalarımız daha fazla vurulmasın…

Tahir Elçi’nin ismini ilk kez dün duyduysanız, bu linke bir göz atmayı ihmal etmeyin.

 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi