Hollywood’un en başarılı komedyenlerinden, şarkıcı, yönetmen ve oyuncu, bir efsane; Jerry  Lewis, 91 yaşında Las Vegas’taki evinde yaşamını yitirdi.

16 Mart 1926 tarihinde New Jersey eyaletinde Rusya’dan göç eden bir Rus Yahudisi ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Jerry Lewis‘in gerçek adı Joseph Levitch‘dir. Babasının adı Daniel Levitch, annesinin adı Rachel’dır. 5 yaşındayken New York’un küçük otellerinde sahne hayatı başladı. Liseyi New Jersey’de bitirdikten sonra, eğitimini yarıda bıraktı ve çeşitli işlerde çalışmaya başladı. Sahnelerde komedyenlik yaptıktan sonra 1946’da şarkıcı ve oyuncu Dean Martin ile ünlü bir komedi ekibi oluşturdular. Gösterilerinde, Martin’in söylediği şarkılar sürekli olarak Lewis’in komiklikleriyle kesiliyordu. Kısa sürede ülkenin en tutulan komedyenleri arasına girdiler ve 1949’da Paramount Pictures Corporation‘la anlaşarak sinemaya adım attılar. İlk filmleri My Friend Irma‘da (1949) yardımcı rolde gözüktükten sonra 1950 tarihli My Friend Irma Goes West’te başrole yükseldiler ve 1956’da ayrılana değin 16 filmde daha oynadılar.

Jerry Lewis - Dean Martin - filmloverss

Efsane Komedyen Jerry Lewis Hayatını Kaybetti

Jerry Lewis, yeni nesilden sinemayla çok fazla içli dışlı olmayanlar için yeterince anlam ifade etmeyebilir, fakat sinemayı geçekten seven ve özellikle belirli bir yaşın üstündeki insanlar için kendisi gerçekten de bir efsanedir. Jerry Lewis benim babamın kahramanıdır. Kendisinin ölüm haberini de bu sabah babamdan öğrendim. Babam, telefonda ”Kalk hadi işe geç kalacaksın.” dedikten sonra. ”Sen neden bu kadar erken uyandın?” soruma, ”İçimde bir sıkıntıyla uyandım. Haberlere baktım Jerry Lewis ölmüş.” dedi. Babamın kendisini ne kadar sevdiğini bildiğim için bir süre sessiz kaldıktan sonra, ”İyi misin?” diye sordum. ”İyiyim. Ölüm bu. Yapacak bir şey yok. Açayım da Geveze Hafiye’yi (The Big Mouth) izleyeyim.” dedi, telefonu kapattı.

Bugün babam ve emsali birçok insan çok üzgün çünkü onlara göre ”Hollywood’un Kemal Sunal’ı” olan Jerry Lewis’le birlikte, Pazar günleri izledikleri filmler de, o naif anıları da gitti. Her biri bugün birer Jerry Lewis filmi açıp, anılarda kaybolacaklar. Güle güle Jerry Lewis. Umarım gittiğin yerde Dean Martin’i bulursun.

 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi