Kapılar, her zaman içinde gizem barındırır. Bir kapının ardında ne olduğunu, o kapıyı açmadan bilemeyiz. Bir gün büyülü bir dünyaya yolculuk yapacaksak, mutlaka geçmemiz gereken bir kapı olacaktır. Bu gizemli sınır çizgisinden bir kez geçtikten sonra, yaşantımız bir daha asla eskisi gibi olmayacaktır. İşte gerçek Dünya ile fantastik Dünya’yı birbirinden ayıran geçitlerden bazıları;

Harry Potter Serisi

J.K Rowling’in yedi kitaplık serisinden, sekiz film olarak beyazperdeye uyarlanan hikaye; Chris Columbus’un yönetmenliğiyle başlayıp, Mike Newell’in yönetmenliğiyle geçtiğimiz yıl sona erdi. Film; Londra’da bulunan bir tren garının gizli bir köşesinden hareket eden Hogwarts Expresi’yle büyücülük okulu öğrencilerinin; içinde trollerin, devlerin, cinlerin ve daha birçok fantastik karakterin bulunduğu başka bir dünyaya seyahat etmesini ve okulda başlarına gelen ilginç olayları konu alıyor.

Narnia Günlükleri Serisi

C.S Lewis’in aynı adlı serisinden uyarlanan film, yine iki farklı yönetmen tarafından beyazperdeye uyarlanıyor. Andrew Adamson’ın çektiği iki filmden sonra yönetmenliği Michael Apted üstleniyor. Dört kardeşin evde saklambaç oynarken, yanlışlıkla Narnia adlı fantastik bir dünyaya açılan dolabı keşfetmeleriyle başlayan hikaye; cadılar, cüceler, konuşan hayvanlar vb. gerçekdışı yaratıkların yanı sıra, bazı mitolojik karakterleri de içinde barındırıyor.

Ruhların Kaçışı

Hayao Miyazaki’nin yönetmenliğinde hazırlanan bir anime Ruhların Kaçışı. Chihiro adlı küçük bir kızın, ailesiyle birlikte yaptığı yolculuk sırasında, tünelden geçerken kaybolmasını ve ailesinden ayrılarak birbirinden farklı çeşit çeşit insan dışı varlığın arasında tek başına kalmasını konu alıyor. Miyazaki, filminde kullandığı yaratıklarla, kapitalist sisteme göndermeler yapıyor.

Alice Harikalar Diyarında


Bu hikâyeyi bilmeyeniniz yoktur herhalde. Alice, bir tavşanı yuvasına kadar takip eder ve delikten geçtiği anda kendini bambaşka bir dünyada bulur. Lewis Carroll tarafından 1865 yılında yazılmış aynı adlı romandan uyarlanarak birçok film çekilmiştir. Bunlardan sonuncusu Tim Burton’ın yönettiği ve içinde Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Anne Hathaway vb. çok sayıda ünlü ismi barındıran 2010 yapımı filmdir.

Pan’ın Labirenti

Guillermo Del Toro’nun yönetmenliğini üstlendiği filmde; 10 yaşındaki bir kızın, bir labirentten geçerek Pan adında keçiye benzer bir yaratığa ulaşması ve onun verdiği üç zorlu görevi yerine getirme mücadelesi anlatılıyor. İspanya İç Savaşı döneminde geçen filmde, savaşın masumlar üzerindeki etkisine de değiniliyor.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi