Bu yılın dikkat çeken filmlerinden Baby Driver, muhteşem soundtracklerinin yanı sıra Edgar Wright’ın ders niteliğindeki hikaye anlatımıyla da bizleri mest ediyor.

Hayatımız Cornetto Üçlemesi’yle girdikten sonra araya sıkıştırdığı Scott Pilgrim vs. the World’le kendine has bir tarz oluşturan Edgar Wright, kuşkusuz dönemimizin en özgün ve yetenekli genç yönetmenlerinden bir tanesi.

Geride bıraktığımız Yaz ayları içerisinde yeni filmi Baby Driver‘la sinemalara geri dönen Edgar Wright, yeni filmiyle adeta ağzımıza bir parmak bal çalmıştı. Başrolde Ansel Elgort‘a Jamie Foxx, Lily James, Jon Bernthal, Jon Hamm ve Kevin Spacey gibi önemli isimlerin eşlik ettiği film, hem eleştirmenlerden hem de izleyicilerden tam not almıştı.

baby-driver-filmloverss

Baby Driver: Hikaye Anlatımında Ders Niteliğinde Bir Film

Peki Baby Driver’ı bu denli başarılı yapan şey neydi ? Filmin muhteşem soundtrack albümü elbette ki bir faktördü ve de uzun zamandır müziği böylesine hissettiğimiz bir film izlememiştik. Gelgelelim Edgar Wright’ın esas sihri filmi bize diyaloglardan çok görsellikle geçirmesiydi. Örneğin filmin ilk 6 dakikasında hiçbir diyaloğun olmadığını fark ettiniz mi ? Buna rağmen filmin ilk 6 dakikası bize harika bir kaçış sahnesi sunarken diğer yandan filmin ana karakteri hakkında o kadar çok şey söylüyor ki.

Diğer yandan filmi kaçış sahneleri ve diğerleri olarak sınıflandırmak mümkün. Bu ayrıca Baby’nin hayatına yapılmış bir atıf. Yapmak zorunda olduğu işi yaptığı sahnelerde hızlı kamera hareketleri ve kurguyla birlikte rock’n roll müzikler gördüğümüz filmde Baby’nin esas arzuladığı sakin yaşama ulaştığı anlarda ise kurgu ve müziğin tam da buna göre şekillendiğini görürüz. Öte yandan filmde yaşananları sürekli olarak Baby’nin gözünden görürüz ancak son soygundan önce silah satın aldıkları sahnede yaşananları onun gözünden görmeyiz çünkü o zamana kadar hayatının ipleri kendinde olan Baby, tam o noktada ipleri elinden kaçırmıştır.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi