Sinemada bolca kullanıldığını gördüğümüz aynalardan yola çıkarak beyazperdede kadın ve erkek tasvirini gözler önüne seren başarılı video çalışması için sizleri şöyle alalım. 

Suyun yansıma özelliğinin insan eliyle aktarıldığı aynalar, pek çok yönetmen tarafından farklı şekillerde kullanılarak yıllar yılı sinemanın olmazsa olmazlarından birisi olagelmiştir. George Melies filmlerindeki ipuçlarını aynalar yoluyla verip onları bir sihirbaz gibi kullanırken Steven Spielberg ise karakterlerinin iç dünyasını pencereden dış dünyaya atılan bakışlar aracılığıyla bizlere iletir.

Öte yandan sinemanın 100 yılı aşkın tarihinde aynalar öylesine sık kullanılmıştır ki bazı tür filmlerinin vazgeçilmezlerinden biri haline gelmiştir. Örneğin korku ya da gerilim filmlerinde karakterin arkasında aniden bir şeylerin belirerek izleyicide şok etkisi yaratması çoğu zaman aynalar aracılığıyla verilir. Ya da aksiyon filmlerindeki kaçış sahnelerinde öndeki sürücü kendisini takip eden aracı dikiz aynasından takip ettiğine belki de binlerce kez denk gelmişizdir.

Aynalar Üzerinden Beyazperdede Kadın ve Erkek Tasviri

Vimeo kullanıcısı Joost Broeren’ın hazırladığı video çalışması ise sinemadaki ayna kullanımının farklı bir yönünü ortaya koyuyor. Buna göre karakterlerin camdaki yansımalarına bakarak kendileriyle yüzleştikleri sahneler büyük oranda karakterlerin cinsiyetlerine göre şekilleniyor. Videoda kadınların camdaki yansımalarına ağlayarak ya da ağlamaklı gözlerle bakarak duygularını açığa çıkarırken erkekler ise duygularını şiddet yoluyla ya da küfrederek açığa çıkardığını görmek mümkün. Sinemadaki cinsiyetçi yaklaşıma paralel olarak kadının güçsüz ve yardıma muhtaç; erkeğin ise güçlü ve kızgın olarak resmedildiğini başarılı şekilde bizlere aktaran video çalışması, her ne kadar karşıt örnekler içerse de özellikle son dönemde etkin şekilde protesto edilen sinemadaki cinsiyetçiliğin farklı bir yönünü ortaya koyarak halen alınması gereken uzun bir yolun olduğunu gösteriyor.


Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi