Her ne kadar bizim kültürümüzde yılbaşı, Hıristiyan kültüründeki kadar önemli bir yere sahip olmasa da biz de aralığın son gününü ocağın ilk gününe bağlayan gece 10’dan geriye doğru saymaya bayılırız. Belki Noel Baba’yı beklemeyiz, ya da ökseotu aramayız sevdiğimizi öpmek için ama yeni yıla girmek yeni umutlara kapılmak için bir bahane olur. Yeni yılla birlikte işimizde daha iyi olmayı isteriz. Öğrenciysek notlarımız daha başarılı olmalı, yalnızsak arkadaş sayımız artmalıdır.  Ama aşıksak umut etmek için yeni yıla ihtiyacımız yoktur. Bir bakış, anlamlı bir cümle ya da fark edildiğimize dair en ufak bir işaret yılın her günü bizi fazlasıyla umutlandırır. Aşk Her Yerde (Love Actually) hem yeni yıl umudunu hem de aşkı bir arada anlatıyor. Film birbiriyle kesişen birkaç hikayeyi bir arada anlatan yapımların öncüsü diyebilirim. Üstelik Aşk Her Yerde her hikayede iyi oyuncular seyrettiğimiz, sadece popülerliği ön plana çıkartmayıp kaliteyi de yukarıda tutan bir film.

Yeni İngiltere Başbakanı’nın koltuğuna alışmaya çalışırken kendisine siyaseti unutturacak bir aşka kapılması, umutsuz bir yazarın umudu hiç beklemediği bir anda bulması, annesi ölen bir çocuğun içine kapanıklığını çözmeye çalışan bir üvey babanın mücadelesi, en iyi arkadaşının karısına uzun zamandır aşık olan bir adamın yüreğindeki yükü sırtlayışı ve eski bir pop yıldızının yeni yıla girerken son kez yükselmeye çalışması hikayelerden bazıları. Oyuncu kadrosu ise bir hayli geniş. Hugh Grant, Colin Firth, Liam Neeson, Keira Knightley, Martin Freeman, Emma Thompson, Alan Rickman ve Rowan Atkinson her birinde kendimizden bir şeyler bulacağımızı iddia etmesem de kalbimize dokunabilecek bu hikayelerden bazılarının kahramanları. Bu isimler oldukça geniş olan bu kadrodan sayabildiklerim. Yönetmen Richard Curtis de romantik filmlerdeki başarısını bu filmle sürdürmüş. Richard Curtis özellikle Aşk Engel Tanımaz (Notting Hill) filmiyle adını duyurmuştu.

Filmin açılış sahnesinde dinleyeceğiniz şarkı film boyunca kulaklarınızdan çıkmayacak. Bir aşk şarkısı olarak hazırlanmış, yaklaşan Noel nedeniyle şarkıdaki aşk kelimesinin yerine zoraki bir Noel kelimesi sıkıştırılıp yeniden düzenlenmiş olan şarkı filmin temelini de oluşturuyor. Birçok aşk arasına sıkıştırılmış bir Noel.

Romantik filmler başarılı olma konusunda diğer türlere göre daha şanslıdır. Her insanın izlerken kendi aşkını kıyaslaması olası olduğundan romantik filmlerin seyirci kitlesi diğerlerinden daha fazladır. Buna güvenerek mi bilinmez en az özen gösterilen filmler de romantik filmlerdir nedense. Yakışıklı bir adam, güzel bir kadın ve sonunda kavuşulacak bir hikaye üretmek yeterli gibi görünebilir. Oysa Aşk Her Yerde iyi oyuncu kadrosu kurmanın arkasına sığınmayıp iyi bir senaryo ve iyi bir yönetmenle izlemeye değer bir yapım.

Yeni yılın yaklaştığı günlerde yeni yıla nerede ve kiminle gireceğinizin planlarını yapmak bir yana, umutlarınızı tazelemenizi de ısrarla öneririm. Çünkü nefes aldığımız her an umuda fazlasıyla ihtiyacımız var.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi