Yapımında FilmLoverss okurlarının desteği de bulunan ve Gezi Direnişini takiben Brezilya sokaklarında çınlayan “Aşk bitti, burası artık Türkiye olacak” sloganının izini süren Aşk Bitti belgeseli izleyicileri “Korkmanın bulaşıcı olduğu bu günlerde, korkmamanın bulaşıcı olduğu o günleri hatırlamaya” davet ediyor. Film, dünya prömiyerini 9 Nisan’da İstanbul Film Festivali’nde yapıyor olacak.

2013 yılında, Türkiye’den kilometrelerce uzaklıkta, Brezilya’da sokaklar “Aşk bitti, burası artık Türkiye olacak” sloganlarıyla çınlıyordu. Bu slogan birkaç Gezi direnişçisinin peşinden Brezilya’daki toplu taşıma eylemlerine giden bir yolculuğun kapılarını aralamış oldu. 2014 yılında proje hayata geçerken, sizlere belgeselin gelişini müjdelemiştik ve projenin hayata geçmesi için yardım edebileceğiniz mecraları sizlerle paylaşmıştık. Pek çok Filmloverss takipçisinin de destekte bulunduğu Aşk Bitti, 36. İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması kapsamında, 9 Nisan günü saat 11.00’de Beyoğlu Sineması’nda ilk defa izleyiciyle buluşacak.

acabou-filmloverss

Aşk bitti, Burası Artık Türkiye Olacak

Mert Kaya’nın yönettiği, yapımcılığını Ariya Toprak ve Mert Kaya’nın birlikte yaptığı, ortak yapımcılığını Prof. Dr. Fikret Adaman’ın üstlendiği ve ‘Benim Çocuğum’ belgeselinin yönetmeni Can Candan da danışman olarak katkı verdiği Aşk Bitti belgeseli, Gezi deneyimin paylaşan herkesin çok özel bulacağı bir anlatıyı izleyiciyle buluşturuyor, 2013’te her anımızı kaplayan umudu hatırlamamızı sağlıyor.

Filmin Sinopsisi ise şöyle;

Brezilya’nın çeşitli kentlerinde toplu taşıma ücretlerine yapılan zamların ardından Haziran 2013’te patlak veren protestolara, aynı dönemde Türkiye’de yaşanan Gezi eylemlerinin gözünden bakan belgesel, üzerinden dört yıla yakın süre geçmiş olan bu dönemi hatırlamaya ve anlamlandırmaya çalışıyor. Brezilya’daki protestolarda dile getirilen “Aşk Bitti! Burası artık Türkiye olacak!” sloganının peşinden giden belgesel, izleyicileri São Paulo sokaklarına, meydanlarına, işgal evlerine; kısacası direnişin belleğinde yer etmiş mekânlara götürüyor ve farklı yaş, toplumsal cinsiyet grupları ve geçmişlerden gelen eylemcilerle tanıştırıyor.

2013 Haziran’ında iki ülkede yaşanan protestoların üzerinden geçen dört yılda iki ülkede ve dünyada yaşanan gelişmeler sonrasında belgesel seyirciyi “Korkmanın bulaşıcı olduğu bu günlerde, korkmamanın bulaşıcı olduğu o günleri hatırlamaya” davet ediyor.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi