İsveç Film Enstitüsü Başkanı Anna Serner kadın ve erkek yönetmenlere aynı ölçüde destek verme amacına ulaştıklarına değinirken, bu yolda adım atan ilk ülke olduklarının da altını çizdi.

Hatırlarsanız, 68. Cannes Film Festivali‘nin açılışı Fransız oyuncu ve yönetmen Emmanuelle Bercot‘nun La Tête haute filmi ile gerçekleşmişti. Diane Kurys‘in 1987 yapımı A Man in Love filminden bu yana ilk defa bir kadın yönetmen eşliğinde gerçekleşen festival açılışı bile “Neden kadın yönetmenlerin ya da oyuncuların yön verdiği yalnızca iki film?” sorusunun önüne geçemiyor. Doğumunun yüzüncü yılında -başta bu yılın posteri olmak üzere- festivalde kendisine büyük bir yer ayrılan Ingrid Bergman‘a ve Onur Ödülü takdim edilen Agnes Varda‘ya rağmen Cannes Film Festivali de ne yazık ki cinsiyet eşitliği hususunda tek başına yeterli olamıyor.

Anna Serner: Bu Amaca Ulaşan İlk Ülkeyiz

Bu bağlamda 2011 yılında İsveç Film Enstitüsü Başkanı seçilen Anna Serner‘in İsveç’in kadın ve erkek yönetmenlere eşit derecede kaynak sağlayacağına dair açıklamaları sinema dünyasında büyük yankı uyandırmıştı. Böylelikle yaşamın her alanında belirgin bir biçimde göze çarpan cinsiyet eşitsizliğine karşı sinema dünyasında ilk adımı atan ülke de İsveç oldu.

Yalnızca 2 buçuk sene önce başlayan bu yolculuk, 2015’in sonunda amacına tamamen ulaşmayı hedefliyor. Sydney Morning Herald‘a konuşan Sender, bu süreçte yılda yaklaşık 15 filmin ortalama 1 milyon dolarla desteklendiğini belirtirken durumun vahametini bir kez daha gözler önüne seriyor.

“Bu görevi devraldığımda kaynaklarımızın %26’sı kadın yönetmenler için ayrılıyordu. Bu faciadan başka bir şey değil.”

Bunun üzerine kadın yönetmenlere düşen payın %40’a yükseltilmesi gündeme gelse de Sender bunu bir saçmalık olarak görüyor, kadın ve erkek yönetmenlerin %50-50 oranında destekleneceğinin altını ısrarla çiziyor.

Israrcı tutumu yüzünden hem kadınlar hem erkekler tarafından olumlu ve olumsuz tüm eleştirilerin hedefi haline gelen Sender her şeye rağmen elde edilen bu sonucu gururla vurgulamaktan geri durmuyor. “2014’ü baz alırsak %50 oranında kadın yönetmen, %55 oranında kadın senarist ve %65 oranında kadın yapımcı ile yolumuza devam ediyoruz. Son üç seneye baktığımızda ise bu yapımların arkasındaki kadınların yalnızca %43’ü yönetmen, %49’u senarist ve %53’ü yapımcıydı.” Ayrıca büyük bir ilgi gören ödül sezonlarında ipi göğüsleyen İsveç yapımlarının %69’unun kadınlara ait olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim.

Normal koşullar altında zaten olması gereken cinsiyet eşitliği için yeni bir haber gibi bahsetmek ne derece doğru bilemiyoruz ancak sinema dahil yaşamın her alanında durumun bundan ileriye gidemediği ne yazık ki ortada. Bu yolda atılan adımların yalnızca İsveç ile sınırlı kalmaması dileğiyle…

Hazırlayan: Damla Durmaz

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi