Bu yıl 49. kez düzenlenecek olan Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali yaklaştıkça gelişmeleri sizlere duyurmaya devam ediyoruz. 6-12 Ekim 2012 tarihleri arasında seyirci ile buluşacak olan festivalde her yıl olduğu gibi bu yıl da dünya sinemasının usta yönetmenlerinin son yıllardaki yapımlarını izleyebileceğimiz “Ustaların Gözünden” bölümü yer alacak. Bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı olan usta yönetmen István Szabó’nun son yapımının da gösterileceği bölümde ayrıca Michael Haneke, Abbas Kiarostami, Ken Loach, Bernardo Bertolucci ve Dariush Mehrjui’nin de son yapımlarını izleme fırsatı bulacağız.

Festivalin bir diğer önemli bölümü ise “Antalya Belgeselleri” bölümü olacak. Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri ve öğretim görevlilerinin son iki yılda ürettikleri Antalya Belgeselleri aynı başlıkla festivalde gösterilecek. Antalya Belgeselleri, Antalya’yı ve Antalyalıları anlatan, Antalya ve çevresine farklı açılardan ayna tutan, özgün belgesellerden oluşuyor.

Festival program kapsamındaki bölümlerin yanında bu yıl kaybettiğimiz iki önemli sinemacının filmlerini de festival kapsamında izleyicilere sunacak. 16 Nisan 2012 tarihinde geçirdiği trafik kazası ile 35 yaşında hayatını kaybeden Seyfi Teoman ile 4 Ağustos 2012 tarihinde 83 yaşında aramızdan ayrılan Metin Erksan’ı filmleriyle yeniden anacağız. Metin Erksan’ın “Kuyu” filmi ve Seyfi Teoman’ın yapımcıları arasında yer aldığı “Tepenin Ardı” filmi özel gösterimler bölümünde “Kaybettiklerimizin Anısına” başlığı altında sinemaseverlerle buluşacak.

Festival kapsamında çok özel bir gösterim olan, savaşın bireyler üzerindeki yıkıcı etkisi ve savaş sırasındaki kıyamet atmosferini anlatan, farklı ülkelerden örneklerin seçildiği bir seçki festival izleyicisiyle buluşturulacak. Barış temalı savaş filmleri seçkisi, İranlı yönetmen Mohammad Ali Bashe Ahangar’ın “Queen”, Kanadalı yönetmen Kim Nguyen’in “War Witch” ve Polonyalı yönetmean Marcin Krzysztalowicz’in “Manhunt” adlı başyapıtlarından oluşuyor.

49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali ile ilgili en önemli haberlerden biri ise Türkan Şoray’ın festivalin açılışını yapmak ve sanatta sosyal sorumluluk ödülünü almak üzere Antalya’ya gidiyor olması. “Sultan” yaptığı açıklamada “festival yönetimine bir yıl önce verdiğim sözü yerine getiriyor ve Antalyalılarla buluşuyorum” dedi. Altın Portakal programı kapsamında Akdeniz Üniversitesi öğrencilerine ders verecek olan Türkan Şoray, İletişim Fakültesi’nde adına düzenlenecek söyleşide öğrencilere sinema ve oyunculuk konusundaki bilgi ve deneyimlerini aktaracak. Aynı zamanda Atilla Dorsay’ın hazırladığı Türkan Şoray Fotoğrafları sergisinin açılışına da katılacak. Bu sergi Atilla Dorsay’ın 2007-2012 yılları arasında çektiği Türkan Şoray fotoğraflarından oluşuyor. Festival yayınları arasında albüm kitap olarak bastırılarak okurlarıyla buluşturulacak olan albümün telifinden ve satışından elde edilecek gelir de Atilla Dorsay tarafından Unicef Türkiye’ye bağışlanacak.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi