Brezilyalı yönetmen Alê Abreu’nun ödüllere doymayan son animasyon filmi Boy and the World, Brezilya’nın insanın yerinde durmasını zorlaştıran samba müziği ile daha şimdiden dünyayı bir başka perspektiften okumamızı sağladı. İlk fragmanı ile böyle büyük bir tesir yaratması, film için heyecanımızı arttırmaya yetti de arttı bile.

Film dağıtımcısı olan GKIDS firması uzun zamandır animasyon dünyasında ses getirmeye başlayan firmalardan biri olma yolunda ilerliyordu. Fakat bu ilerleme tanıdık bir taraftan, sabit bir çerçeveden gelişiyordu. Fakat belki de ilk defa defa şirket izleyici için tam bir ters köşe yaparak izleyiciyi hem şaşırttı hem de hayran bıraktı. Firmanın son filmi, Boy and the World oldu. Brezilyalı yönetmen Alê Abreu’nun yaklaşık 40 festivalden ödül ile dönen bu animasyonu bir yol, bir melankoli ve aynı zamanda bir çatışma filmi.

boy-and-the-world-poster-filmloverss

Filmi şu ana kadar öğrendiğimiz detayları ile anlatacak olursam; ana karakterimiz olan çocuk, ailesi ile bir kasabada yaşamaktadır. Fakat çocuğun bu kasabadaki hayatı, daha doğrusu hayatının ‘güvenli yeri’ babasının şehir için orayı terk etmesi ile kırılma yaşar. Çocuk babasını aramak ve ailesini bir araya getirmek için bir yolculuğa başlar. Ancak bu yolculuk çocuk için bir arayış olmaktan öte olacaktır; çocuğun o küçük dünyası büyük dünya ile bir çatışmaya girecek ve çocuk kaosta özne olmaktan çıkarak kompleks dünyanın bir nesnesi olacaktır. Köy ve şehrin, doğal ve yapayın, doğa ve sanayinin savaşı bir çocuğun kalbindeki ve ruhundaki bir müzik ritmi ile başlayacak, bu ritim çocuğun dünyayı anlaması için bir köprü oluşturacak.

Boy and the World: Çocuk Gözünden Modern Dünya Kaosu

Alışagelmedik renkleri, görüntüleri ile Abreu’nun filminin fragmanını izlemek bile bir çiçek dürbününden güneşe bakmak gibi. Bu yüzden filmin büyüsüne kapılmak için daha da sabırsızlanıyorum. Aslında 2013 yapımı olan filmin Amerika’da Aralık ayında seyirciyle buluşacağı söylentileri mevcut, fakat filmin Türkiye’de vizyona girmesi zor görünüyor. Tek dileğim bu filme bir an önce kavuşmak; samba ve hip hop şarkıları ile Brezilya’nın bir çocuğun gözünden modern dünyanın renkleri içinde nasıl korkutucu göründüğüne şahit olmak. Eğer siz de bu heyecanı taşıyorsanız, merakınızı bir nebze olsa da giderecek fragmanı izlemelisiniz!


Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi