Usta yönetmen Akira Kurosawa’nın Edgar Allan Poe’nun kısa hikayesinden esinlenerek kaleme aldığı The Mask of the Black Death beyazprdeye uyarlanıyor. 

Yôjinbô, Ran, Dreams ve Rhapsody in August gibi başarılı yapımlara imza atan yönetmen Akira Kurosawa‘nın senaryosunu yazdığı The Mask of the Black Death beyazperdeye taşınıyor. Japon sinema sektöründe önemli bir yere sahip olan Kurosawa, filmlerini neredeyse her sene vizyona girecek şekilde hazırlarken; 1975 yılında izleyiciye sunduğu Dersu Uzala‘nın çekimleri bittikten sonra, Edgar Allan Poe‘nun The Masque of the Red Death adlı öyküsünden esinlenerek projeyi kaleme almaya başladı. O dönem şartlarında kısa sürede yapılandırılan, çekim tarihine dahi karar verilen film yönetmenin ölümü sebebiyle ertelendi.

Uzun bir bekleyişin ardından, Huayi Brothers ve CKF Pictures iş birliğinde şekillendirilen projede yönetmenin senaryosuna sadık kalınacağını hatırlatalım. Bununla birlikte, film Kurosawa’nın hikayesini yazdığı ancak yönetmenlik koltuğunda oturmadığı ilk film. The Mask of the Black Death’in yapımcıları, geçtiğimiz günlerde Beijing’de verdikleri bir basın konferasında ayrıntılara değinerek yönetmen arayışında olduklarını açıkladı. Avrupa ve Amerika’da projeyi ekrana doğru biçimde yansıtabilecek bir yönetmenin peşinde koşan prodüksiyon şirketi, senaryoyu beyazperdeye uyarlamak konusunda hayli istekli. Şu sıralar yoğun bir çalışmanın ortasında olan yapımcılar, seyirciye küçük bir ipucu vermek için filme ilişkin bir poster yayınladı. Tabi bu noktada filmin 2020 gibi uzak sayabileceğimiz bir vizyon tarihine sahip olduğunu belirtmekte fayda var.

the-masque-of-the-black-death-filmloverss

The Mask of the Black Death Sinemaya Uyarlanıyor!

Öte yandan, hikaye bize Poe’nun gotik evrenine yakından bakma fırsatı tanıyor. Kızıl Ölüm olarak bilinen bir hastalıktan korunmak için kendini yanındaki birkaç soyluyla beraber kaleye hapseden bir prens ve gecenin bir yarısı ortaya çıkan gizemli bir karakter etrafından dönen kurgunun ekrana nasıl aktarılacağı merak konusu. Daha önce pek çok kez beyazperdeye taşınan Poe’nun hikayeleri, korku sinemasının önemli örneklerini oluştursada yakın tarihte çekilen Eliza Graves ve Extraordinary Tales‘in seyircide beklenen ilgiyi yaratamaması The Mask of the Black Death için durumun parlak olmadığının bir göstergesi. Yine de, Kurosawa’nın kalemiyle şekillenen bir proje adına tahminlerde bulunmak çok da doğru olmayabilir. Filmi sinemada izleyebilmek için üç yıl daha bekleyeceğimizi düşünürsek, o zamana dek  Edgar Allan Poe Uyarlaması 10 Film listesini okuyabilirsiniz. 

the-masque-of-the-black-death-2-filmloverss

 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi