-En99_TTCpw


Fotoğraf sanatçısı JR ile birlikte çektikleri Faces Places belgeseli ile bir kez daha gönüllerimizi fetheden Agnès Varda’nın filmlerindeki ses kullanımını inceleyen etkileyici bir video yayınlandı!

Fransız Yeni Dalga akımının tek kadın yönetmeni ve günümüz itibariyle ‘babaannesi’ sayılan Agnès Varda’nın özgün anlatıları; Jean-Luc Godard ve François Truffaut gibi entelektüel erkek grubundan oluşan bu sinefil hareketinin yerleşik film tarihi ve estetiği ile ilgili takıntısına karşı yumuşatıcı ve taze bir alternatif olarak görülüyordu. Nitekim Fransız Yeni Dalgası’nın öncü isimlerinden biri olan Varda’nın sinemasının temelleri güçlü bir resim sanatı sevgisiyle doludur. Van Gogh’tan Andre Breton’a çok çeşitli ressamlardan aldığı ilhamla filmlerini süsleyen Varda, bu açıdan Yeni Dalga akımının diğer birçok isminden farklılaşmış bir niteliğe de sahiptir.

Agnès Varda Sinemasında Ses Kullanımı


Sanat tarihi okuduktan sonra fotoğrafçılığa yönelen Varda, sinemayla da bu dönemde ilgilenmeye başlar. İlk dönem Fransız Yeni Dalga akımı içerisinde görülse de sonradan Alain Resnais, Chris Marker, Jean Cayrol, Marguerite Duras gibi yönetmenlerle Rive Gauche (Left Bank) hareketi içerisine konumlandırılan Varda, sol politikalara yakın duran ve edebiyattaki yeni roman akımını görselleştiren bu grupta önemli filmlere imza atar. İlk eseri La Pointe-Courte ile daha ilk filmiyle bir başyapıt sunan yönetmen, Cléo de 5 à 7 ile Altın Palmiye’ye aday gösterilir. Yönetmenliğinin son yıllarını belgesel filmler çekerek geçirmeye devam eden Varda, özellikle yerel halkın sorunlarını perdeye yansıtırken gerçeküstücü yaklaşımını da bir kenara bırakmaz. Tıpkı resim sanatı gibi ses kullanımı da Varda’nın sineması içinde önemli bir konuma sahiptir. Agnès Varda’nın birçok filminden özenle seçilerek supercut biçiminde bir araya getirilen bu videoda Varda’nın seslerine kulak verirken; sinemasının neden bu denli büyüleyici olduğunu da daha iyi anlayacaksınız.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi