Sonbahar aylarının yaklaşmasıyla birlikte 91. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü aday adayı filmler belli olmaya başladı. Gelin şimdiye kadar hangi ülke kendi aday adayını açıkladı bir göz atalım.

Yaz aylarının sona ermeye yüz tuttuğu ve sonbaharın ufak ufak yaklaştığı şu günlerde sinema dünyası ise aylar sürecek bir maratona hazırlanıyor.

Ağustos ayının sonunda başlayacak 75. Venedik Film Festivali ve eylülün ilk haftalarında gerçekleşecek 43. Toronto Film Festivali ile birlikte ödül mevsimini resmi olarak açacağız. Muhteşem seçkisiyle dikkat çeken iki festival de 91. Akademi Ödülleri’nin ilk ayak sesleri olacak kuşkusuz.

Biz bu festivalleri merakla bekleyeduralım diğer yandan dünyanın farklı kesimlerinden ülkeler 2019 Oscar’larında kendilerini temsil etmesini diledikleri filmler açıklamaya başladı. Şimdiye kadar Belarus, İsviçre, Romanya ve Sri Lanka olmak üzere 4 ülke kendi aday adaylarını açıklarken önümüzdeki günlerde bu sayı artacak elbette ki.

Öte yandan Türkiye’nin Oscar aday adayı henüz açıklanmış değil. Ancak prömiyerini Cannes’da yapıp festivalde Altın Palmiye için yarışan Nuri Bilge Ceylan imzalı Ahlat Ağacı’nın öne çıktığı hepimizin malumu. Filmin Avrupalı ve Amerikalı film yazarları tarafından oldukça etkileyici bulunduğunu göz önüne alırsak Ahlat Ağacı’nın son beşe girmek için şansı olduğunu öne sürebiliriz.

91. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü Aday Adayı Filmler

Belarus

Crystal Swan – Darya Zhuk

Estonya

Take It or Leave It – Liina Triškina-Vanhatalo

İsviçre

Eldorado – Markus Imhoof

Romanya

I Do Not Care If We Go Down In History As Barbarians – Radu Jude

Slovakya

The Interpreter – Martin Sulik

Sri Lanka

The Frozen Fire – Anuruddha Jayasinghe

 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi