31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Ulusal Uzun Film Yarışması heyecanı devam ediyor. Mehmet Emin Yıldırım’ın Şair, Eylem Kaftan’ın Kovan ve Onur Ünlü’nün Topal Şükran’ın Maceraları, bugün Yeşim Ustaoğlu başkanlığındaki jürinin önüne çıkıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle ve Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Ulusal Uzun Film Yarışması heyecanı tüm hızıyla devam ediyor.

Mehmet Emin Yıldırım’ın Şair, Eylem Kaftan’ın Kovan ve Onur Ünlü’nün Topal Şükran’ın Maceraları filmleri bugün, Yeşim Ustaoğlu başkanlığındaki jürinin önüne çıkıyor ve Ankara’da ilk kez seyirciyle buluşuyor.

Dünya Sinemasının En Yeni Örnekleri, 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde

31. Ankara Uluslararası Film Festivali

Dünya sinemasını takip edenler içinse, Madame X: An Absolute Ruler, Ticket of No Return, Exil Shanghai gibi sıra dışı filmleriyle tanıdığımız Ulrike Ottinger’in dünya prömiyerini bu yıl Berlin Film Festivali’nde yapan otobiyografik belgeseli Paris Calligrammes;  efsanevi İspanyol yönetmen Luis Buñuel’in kariyerindeki unutulmaz anlardan birini hayal gücüyle yeniden inşa eden Salvador Simo animasyonu Buñuel Kaplumbağaların Labirentinde – Buñuel in the Labyrinth of the Turtles ve Federico Fellini’nin Venedik’te Gümüş Aslan Ödülü’nü kazandığı ve senaryo dalında Oscar’a aday olduğu 1953 yapımı komedisi  AylaklarI Vitelloni bugün festival programında izlenebilir.

Öte yandan Ankara Uluslararası Film Festivali’nin son gününde dünya sineması seçkisinden filmler, Ankaralı sinemaseverlerle buluşacak.

Éric Rohmer’in gösterime girdiği 1970 yılında “Jane Austen’ın sinemadaki karşılığı” sözleriyle karşılanan başyapıtı Claire’in Dizi – Claire’s Knee, Macar sinemacı Zoltán Fábri’nin en meşhur filmlerinden Profesör Hannibal, Polonyalı yönetmen Andrzej Munk’un ikinci filmi de olan ve adını Beethoven’ın 3. senfonisinden alan Eroica, bağımsız İtalyan sinemacı Danilo Caputo’nun dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde yapan ve etkileyici bir yeniden doğuş hikâyesini işleyen son filmi Rüzgârı Eken – Sow the Wind, Almanyalı aktris Ina Weisse’nin yönettiği ve başrolündeki usta oyuncu Nina Hoss’a San Sebastián ve Stockholm film festivallerinden ödüller getiren gerilim dozu yüksek dram Seçmeler – The Audition ve Almanyalı yönetmen Arne Körner’in temposu yüksek komedisi Gasmann filmleri, 10 Eylül Perşembe günü festival programında izlenebilir.

Büyülü Fener Sineması’nda düzenlenen festivalin 9 Eylül Çarşamba ve 10 Eylül Perşembe günkü programlarına buradan ulaşabilirsiniz:

9 Eylül Çarşamba:

Büyülü Fener Sineması Salon I

Şair – Mehmet Emin Yıldırım 14.15

Kovan – Eylem Kaftan  17.15

Topal Şükran’ın Maceraları – Onur Ünlü  20.15

Büyülü Fener Sineması Salon II

Paris Calligrammes – Ulrike Ottinger 14.00

Buñuel Kaplumbağaların Labirentinde – Salvador Simo  17.00

Aylaklar – I Vitelloni – Federico Fellini 20.00

10 Eylül Perşembe:

Büyülü Fener Sineması Salon I

Claire’in Dizi – Claire’s Knee – Éric Rohmer 14.15

Profesör Hannibal – Zoltán Fábri 17.15

The Audition – Ina Weisse 20.15

Büyülü Fener Sineması Salon II

Eroica – Andrzej Munk 14.00

Sow the Wind – Danilo Caputo 17.00

Gasmann – Arne Körner 20.00

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information