Quentin Tarantino’nun bir sinema dehası olduğunu tekrar tekrar söylemeye gerek var mı bilmiyorum. Herhangi bir filmini izlediğimizde kendi dilini ne denli oturttuğunu ve filmin her karesine adeta imzasını attığını söyleyebileceğimiz Quentin Tarantino, kariyerinin iyi filmlerini yapmış ve günümüzde düşüşe geçmiş bir yönetmen de değil. The Hateful Eight dahil her filminde kendisini ve dehasını tekrar tekrar kanıtlamayı başarıyor. Peki bu başarıyı oluşturan bileşenler neler? Hem bu denli diyalog hem de bu denli görsellik odaklı bir anlatıyı Tarantino nasıl geliştiriyor ve içerisine şiddet ögelerini dahi tamamen anlatıya hizmet edecek şekilde  nasıl yerleştirebiliyor?

Tarantino’nun Yakın Planlarının Filmlerine Etkisi

Pulp Fiction’ın uzun diyaloglarına, muhteşem yakın planların eşlik ettiği muhakkak dikkatinizi çekmiştir. Tarantino’nun karakterlerini genellikle çok severiz, bu yönetmenin hep aynı oyuncularla çalışmasından farklı bir noktada konumlanarak Tarantino’nun karakterleriyle ilgili çok ince detayları bize sunmasından kaynaklanır. Yakın çekimler sinemada genellikle izleyicinin duygularının harekete geçirilmek istendiği yerlerde kullanılır. Aşıkların kavuştuğu ve birbirlerine bakarken gözlerinin dolduğu ya da gerçekten hayalkırıklığına uğramış bir karakterin boşveriş anında, incelikli duyguların izleyicide bir yansıması olsun isteniyorsa genellikle yakın plana başvurulur. Sürekli bel planda yani medium shot kullanımıyla çekilmiş bir filmde karakterlerle özdeşim kurmakta zorlandığınızı hissedebilirsiniz.

Bu noktada Tarantino’nun karakterlerini sevmemizin sebebi elbette iyi yazılmış olmaları ancak bunun yanında karakterlerle ilgili incelikli detayların bize sunulmuş olması çok büyük etki sahibi. Bir karakterin hamburgeri nasıl tuttuğu ya da saatini nasıl taktığı gibi incelikli detaylar o karakteri sinemada kat kat daha gerçekçi kılar. Yanı sıra Tarantino’nun yakın planlarını sıkça yiyecek ve içeceklere çevirdiğini de görmek mümkün. Yiyecek ve içeceklerin estetiğini yansıtırken aniden şiddetli sahnelere dönebilen yönetmen her şeyin estetik olabileceğini adeta kanıtlıyor.

Fandor imzalı, Tarantino’nun yakın planlarını içeren videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi