Son 10 Yılın En İyi 10 Bilimkurgu Filmi

Inception-1a1

Bilimkurgu sinemasının 60’lı yılların sonundan başlayıp, 2000’li yıllara kadar sürecek altın çağını esasen farklı denemelerin yapıldığı, eğilimlerin değiştiği üç ayrı 10 yıllık dönem olarak değerlendirmek gerekir. 1968’de 2001: A Space Odyssey’le başlayan felsefi bilimkurgu çağını, 1977’de Star Wars’un aksiyonu ve eğlenceyi ön plana çıkararak bilimkurgunun gerçek gişe potansiyelini göstermesini ve bu şekilde açtığı yolu, bugünün bilimkurgularına bakarken ince bir süzgeçten geçirerek değerlendirmek gerekiyor. 80’li yılların sonlarında yaşanan teknolojik atılım ve Blade Runner’ın tür üzerindeki geciken etkisinin -görselliği ve atmosferiyle- 90’lı yıllardan itibaren kendini göstermesi gibi gelişmelerle, bu dönemde içinde felsefe, aksiyon ve korku gibi unsurları barındıran filmlerle türün yeni bir döneme doğru evrilmesine şahit olduk. Altın Çağın 1999’da The Matrix ile kendi içinde zirvelerden birini görerek noktalanacağını ise o günlerde kestirmek pek mümkün değildi.

2000’li yıllarda ne oldu peki? Altın çağın sonunu sadece bu dönemde üretilen bilimkurgu filmlerine bakarak değerlendiremeyiz. 2000’ler sinemasına genel bir bakış atmak, diğer türlerin durumuna ve eğilimlerine göz atmak gerekiyor. 2000’lerin hemen başında inanılmaz gişe başarılarıyla Yüzüklerin Efendisi’nin epik fanteziyi, Harry Potter’ın çocuk ve ergenlere yönelik fanteziyi, Spider-Man’in ise fantastik sinemanın diğer kolu çizgi-roman uyarlamalarını ayağa kaldırmasıyla Hollywood’un odak noktası değişti. Türleri kontrol eden Hollywood, 10-12 yıldır altın çağını yaşayan fantastik sinemadaki ısrarını sürdürürken, ortalarda görünmeyen James Cameron’ın bir anda Avatar’la dönerek tüm zamanların en çok izlenen filmine imza atması, hemen ardından Christopher Nolan’ın onun izinden giden bir başarı yakalaması, taşları yerinden oynatarak yeni bir döneme girmemizi sağladı. Bu döneme de bilimkurgu sinemasının gümüş çağı diyebiliyoruz. Üretilen filmlerin niteliğini ve niceliğini hesaba kattığımızda bu tanımı yapmak zorundayız. Ve artık Gravity sonrası, Interstellar öncesi döneme bilimkurgu sinemasının yeni bir altın çağa yürüdüğü kritik bir süreç olarak bakabiliriz.

Yazının tamamı için tıklayınız…

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi