Önceki Sayfa2 / 2Sonraki Sayfa

Der Baader Meinhof Komplex – The Baader Meinhof Complex (2008)

the-baader-meinhof-complex-filmloverss

Stefan Aust’n çok satanlar listesine girmiş olan ünlü romanından uyarlanarak beyazperdeye taşınmış olan film Der Baader Meinhof Komplex’in yönetmen koltuğunda Uli Edel yer alıyor. Film 60’lar sonunda ve 70’ler başında Almaya’da büyük ses getiren ve bazı kısımlar için büyük bir terör örgütü olarak görülen RAF’ı (Kızıl Ordu Fraksiyonu) kamera objektifine yerleştiriyor ve izleyiciye bu örgütün içerisinde bir yolculuğa çıkmayı teklif ediyor. Film örgütün zamanında yapmış olduğu eylemlerden ve saldırılardan yola çıkarak örgüte büyük ve sert bir bakış atıyor tarihin perspektiflerinden birini öne sürüyor.

Die Welle – The Wave (2008)

die-welle-filmloverss

Üçüncü Hare isimli bir deneyi konu alan Die Welle romanından uyarlanan film deneyi modern günümüz Almanya’sına uyarlayarak izleyici karşısına çıkarıyor. Die Welle filminin yönetmen koltuğunda Dennis Gansel yer alırken senaryosunda Gansel’in yanında Peter Thorwarth bulunuyor. Film bir lisede gerçekleşen bir ‘öğretici’ deney ile başlıyor. Öğrenciler farklı siyasal rejimlerin ve politik görüşün yer aldığı sınıflara ayrılırken seçim yapmamış öğrenciler boş kala sınıf olan faşizm sınıfına yerleşiyor. Bu yerleşme ile insanın iç güdüsel olarak nasıl rejimi benimsediğini ve lise sınıfının nasıl sınırı aştığını görüyoruz.

Das weiße Band – Eine deutsche Kindergeschichte – The White Ribbon (2009)

the-white-ribbon-filmloverss

Michael Haneke tarafında yazılmış ve yönetilmiş olan 2009 yapımı film The White Ribbon izleyiciyi bir zaman yolculuğuna çıkarak izleyicisini Birinci Dünya Savaşı öncesi bir zamana götürüyor. 62. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü kazanmış olan film Birinci Dünya Savaşı öncesi bir kasabada yaşanan terörizmi sergiliyor. Yönetmenin bakış açısına göre filmde gösterilen terörizm insan üzerinde her gün dayatılan terörizmi temsil ediyor, siyasi ve dini baskıların bir resmini çiziyor film. Bu resmi çizerken yönetmen, okulda verilen eğitim ile bu terörizmin başladığını ve dayatıldığını gösteriyor.

Oh Boy – A Coffee in Berlin (2012)

a-coffee-in-berlin-filmloverss

Jan Ole Gerster tarafından yönetilmiş ve yönetmenin ilk uzun metraj filmi olma özelliğini taşıyan film Oh Boy trajikomik bir hikayenin beyazperdeye aktarılmış halini temsil ediyor. Bir genç Berlin sokaklarında amacı aklında bir şekilde amaçsızca yürür ve bu yürüyüş içerisinde Berlin’in sokaklarında kaybolur. Eğitim aldığı üniversiteden atıldıktan sonra eğitim hayatına devam etmeme kararı alan bu adam hayatta bir şeyler gerçekleştirmek ve aslında hayatta kendi yolunu bularak bu yolda kendine bir alan yaratmak ve orada mutlu olmak ister. Bu düşüncelerle çıktığı yolculuk trajikomik bir hikayeye dönüşür.

Victoria (2015)

victoria-filmloverss

Sebastian Schipper tarafından yönetmenliği yapılan film özellikle sinemasal anlamda büyük bir önem taşıyor. 140 dakika olan film tek bir planda oluşuyor ve bu tek bir plan çekimi filmi sinema içerisindeki farklı noktalardan birine konumlandırıyor. Filmde ana karakter olan Victoria Berlin’e yeni taşınmış biri olarak izleyici karşısına çıkıyor. Victoria bir gece kulübünde arkadaşlarıyla olan Sonne ile tanışır ve aralarındaki çekim ile direkt birbirlerine yakınlık duyarlar. Sonne’nin arkadaşlarının bir borcu macerasına Victoria da katılır ancak ilerleyen saatlerde bu macera büyük bir kabusa dönüşür.

Bonus: Gegen die Wand – Head-On (2004)

head-on-filmloverss

Listenin bonus filmi Fatih Akın imzalı 2004 yapımı Head-On – Duvara Karşı filmi. Filmin ana karakteri Cahit Tomruk hayatın artık getirdiği hiçbir şeyden heyecanlanmayan ve bir beklentisi olmayan bir adamdır. Bir gün bilinçli bir şekilde arabasıyla bir duvara çarpar ancak isteğinin tersine hayatta kalır. Yatırıldığı psikiyatri kliniğinde intiharı denemiş ama sonuç alamamış Sibel ile tanışır. Sibel’in teklifi üzerine sadece kağıt üzerinde bir evlilik yapar ikili ve aynı evde iki ev arkadaşı gibi yaşamaya başlar. Ancak Cahit Sibel’in bir gün erkek arkadaşlarından birini kıskanıp öldürmesiyle planlar yapılanın dışında bir noktada ilerler ve karakterler bu bilinmezlikte kendini bulur.

Önceki Sayfa2 / 2Sonraki Sayfa
Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi