Sinema tarihinin başlangıcı olan sessiz sinemanın eşsiz örnekleri, Türkiye’de ikinci kez İstanbul Sessiz Sinema Günleri ile seyirciyle buluşuyor.

Sessiz sinemanın eşsiz örneklerini geniş kitlelere tanıtan Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nin ikincisi, 3 – 6 Aralık 2015 tarihlerinde gerçekleşecek. Kino İstanbul tarafından organize edilen festival, sinemanın öncü örneklerini, her biri mevcut gösterimler için özel olarak hazırlanmış canlı müzikler ve sinema tarihinin az bilinen bir dönemine ışık tutan uzman sunumları eşliğinde bir araya getiriyor. Sinemanın böylece tarih, sosyoloji ve güncel müzikle etkileşime geçtiği festival, Türkiye’de sessiz filmlere adanmış ilk ve tek etkinlik.

sessiz-sinema-günleri-poster-filmloverss

2. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri 3 Aralık’ta Başlıyor

Sinema tarihinde çığır açan ve aradan yüz yıl geçmesine rağmen değerinden hiçbir şey kaybetmeyen Charlie Chaplin filmlerinde, ‘Şarlo’nun zamansız mizahını canlı müzik performansı eşliğinde izleyeceğiz. Her daim insanı güldürebilen ve en derinden düşündüren Chaplin’in sinemaya adım attığı Keystone Stüdyoları’nda 1914 yılında çektiği ilk kısa filmleri, sinemacının yıllara meydan okuyacak bir yeteneğe sahip olduğunun habercisi. Şarlo 100 Yaşında! etkinlikleri ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Festivalde aynı bölüm çerçevesinde, Buster Keaton’ın 120. yaşı kutlaması vesilesiyle Bir Hafta (One Week) filmini de İstanbullu seyircilerle buluşturuyor. İtalya’nın Bologna kentinde yer alan dünyaca ünlü sinema merkezi Cineteca di Bologna’nın bu yıl restore ettiği film, komedi sinemasının bu dahi çocuğunun ilk dönemini temsil ediyor. Keaton’ın ilk solo projesi olan Bir Hafta’da yeni evlenmiş bir çiftin, kendilerine hediye edilen portatif evi kurma mücadelesini izliyoruz. Kıskanç bir düşman, bir araya getirilmesi gereken parçaların numaralarını değiştirince işler karışıyor ve Keaton’ın ‘gerçeküstü’ düşünme biçimi sayesinde, ‘fantastik’ bir evin inşasını izlemeye başlıyoruz. Ne var ki, çatısı yerine oturmamış bir evin fırtınaları aşması pek mümkün görünmüyor… Bir Hafta’nın gösterimi de, festivaldeki tüm filmlerde olduğu gibi, canlı müzik eşliğinde gerçekleşecek.

Sessiz Sinema Günleri programının bir diğer dikkat çekici etkinliği ise dünyanın ilk ve hâlâ varolan en eski film şirketi Gaumont‘nun 120. yaşına özel hazırlanan gösterimi. Gaumont’nun aynı zamanda sanatsal yönetmenliğini yürüten Louis Feuillade‘ın çektiği polisiye dizi “Vampirler”, Türkiye’de ilk kez on bölümünün tamamıyla seyirci karşısına çıkıyor. Gösterim, Richard Laniepce ve Tamer Karaoğlu‘nun canlı müzik performansıyla gerçekleşecek.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi