Bu yıl 16.’sı düzenlenen Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, yoğun bir izleyici katılımının olduğu son derece başarılı bir organizasyonun ardından sona erdi. Ulusal ve Uluslararası kategorilerde Altın Kedi Ödülleri’nin sahiplerini bulduğu festivali ve festival seçkisinde yer alan kısa filmleri birkaç alt başlıkta değerlendirdim.

“Uluslararası” Adının Hakkını Veren Bir Festival: 16. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali

17 Kasım’da start verilen, yurt içinden ve yurt dışından 400 kadar kısa filmin gösteriminin yapıldığı 16. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali ile ilgili ilk olarak değinilmesi gereken konunun festival organizasyonu ve İzmir’in şehir olarak festivali sahiplenmesi olduğunu düşünüyorum. Ülkemizin sinema dünyasında bir nevi “üvey evlat” gözüyle bakılan kısa filmlerle ilgili bir festivali aralıksız 15 senedir düzenlemek halihazırda oldukça zorlayıcı bir durum iken bununla yetinmeyip yerli yabancı yüzlerce filmin gösterimini yaparak İzmir Kısa Film Festivali’ni uluslararası bir düzeye çıkaran festival direktörü Yusuf Saygı ve ekibini tebrik etmek gerekir. Bir diğer tebriği de İzmirli sinemaseverlere göndermek gerek. Zira, yarışma dışı filmlerinin gösterimlerinin bile dolu salonlara yapılmasını sağlayan, şehrin festivali sahiplenici bu tutumu diyebiliriz.

Print

Tüm Dünyadan Birbirinden Önemli Kısa Filmler

İzmir Kısa Film Festivali’nin sinemaseverlere -özellikle kısa film hayranlarına- sunduğu geniş bir ölçekteki yarışma dışı film gösterimleri, organizasyonun değerini arttıran diğer bir etmen. 2015 Cannes Film Festivali’nde En İyi Kısa Film ödülü için yarışan Ave Maria ve Salı filmlerinden tutun da; Antalya Sinema Derneği’nin, son on yılda Türkiye’deki önemli festivallerden birincilik ödülü almış kurmaca türündeki kısa filmleri geniş bir jüri aracılığıyla değerlendirmeye aldığı çalışma “En İyi 10 Kısa Film” gösterimlerine kadar kısa film türünün yerli yabancı önemli örneklerini izleme fırsatı bulduk festival boyunca. Birbirinden önemli yarışma dışı filmlerin gösterimine değindikten sonra yarışma filmlerine daha detaylı bir bakış atalım.

sormeh-filmloverss

Uluslararası Yarışma Filmleri

Uluslararası Yarışma Filmleri’nin tamamı ile ilgili söylenebilecek ortak konu, hepsinin teknik açıdan oldukça başarılı yapımlar olması. Fakat filmleri bir bütün olarak değerlendirdiğimizde bazı filmlerin teknik kalitesinin pek çok şeyi telafi edemediğini görüyoruz. Aşırıya kaçan, gözyaşlarına oynayan bir aile güzellemesi olarak karşımıza çıkan Before the Full Moon Returns, alt metninde sıkıntılar barındıran That’s Not Me, hikâyesini anlatmak adına vaktini efektif bir şekilde kullanamayan Albert gibi yarışma filmlerinin teknik kaliteleri, bahsi edilen zafiyetlerini örtmek adına yeterli olmuyor. Last Train Home, Go Daan Go!, One More Day, Kozmak gibi filmler ise, daha derli toplu görüntülerine karşın anlatılarını uzun metraj formüllerine göre kurdukları için bir kısa film olarak “tam” olmayı başaramıyorlar. İlgi çekici diyalogları ile While They Were Flying to the Moon, hikâyesine gayet uygun video klip tarzı ile Chasing Days, çarpıcı öyküsünü anlatırken birkaç noktada aksasa da teknik başarısı ile bunun üstünü güzelce örtebilen A Long Time Ago in Silesia bu kategoride beğendiğim filmler oldular. Fakat bu kategoride izlediğim yapımlar arasındaki favorim açık arayla Azadeh Ghochagh’ın yönettiği Sormeh oldu. 1979 yılında gerçekleşen İran İslam Devrimi sırasındaki eksesif totaliter güç kullanımını bir kadının yaşadığı olay üzerinden anlatan Sormeh, yarışma filmleri içerisinde süresini en verimli kullanan yapım diyebilirim.

Uluslararası kategoride verilen ödüller:

Birincilik Ödülü: Dawno Temu Na Slasku / A Long Time Ago in Silesia (Tomasz Protokowicz)

İkincilik Ödülü: Kozmak / Wound (Alireza Salmanpour / Younes Tarrahi)

Üçüncülük Ödülü: Sormeh / Sormeh (Azadeh Ghochagh)

wong-kar-wai-uzerine-kisa-bir-film-filmloverss

Ulusal Yarışma Filmleri

Uluslararası Yarışma kategorisindeki filmlere nazaran daha çok “kısa film” mentalitesi ile çekilmiş olan Ulusal yarışma filmleri arasında kişisel favorim yine açık arayla Ömer Çapoğlu ve Serdar Önal’ın yönettiği, pek çok festivalde de gösterilen Wong Kar Wai Üzerine Kısa Bir Film oldu. Usta yönetmen Wong Kar Wai’ın sinemasına yerinde bir güzelleme olan film, başarılı bir şekilde kullanılan mizahi unsurları ile yükseliyor. Festival jürisi ise Wong Kar Wai Üzerine Kısa Bir Film’e İkincilik Ödülü vermekle yetindi. Prömiyerini Berlin’de yapan Gri Bölge, politik anlatısı ve bütçesi ile Sadakat ve bir trans bireyin yaşadığı olaylara tanıklık eden Tuhaf Zamanlar ulusal kurmaca kategorisinin diğer öne çıkan yapımları idi. Jüri en iyi film payesini Sadakat’a verirken üçüncülük ödülünü savruk bir anlatı ile kotarılan, kamu spotu tadındaki Duvarların Ardı’na vermeyi tercih etti. Tek plan durum komedisi Göründüğü Gibi ve Körler Müessesesi aslında bu üçüncülük ödülüne daha çok yakışan adaylardı.

Animasyon, belgesel ve deneysel kategorilerinde ise beni çok fazla şaşırtan ya da etkileyen yapımlar yoktu. Fakat ödüllerin bu kategorilerde hak edenlere gittiğini söyleyebilirim. Altın Vuruş görselliği, Godesbana proaktif tutumu ve Aidiyet ise süresine rağmen ayakta durmayı başaran anlatısı ile ödüle uzanmayı başardı.

altin-vurus-filmloverss

Ulusal kategorilerde verilen ödüller:

Birincilik Ödülü: Sadakat / Fidelity (İlker Çatak)

İkincilik Ödülü: Wong Kar Wai Üzerine Kısa Bir Film / A Short Film About Wong Kar Wai (Ömer Çapoğlu / Serdar Önal)

Üçüncülük Ödülü: Duvarların Ardı / Beyond The Walls (Umut Güven)

En İyi Animasyon Ödülü: Altın Vuruş / Golden Shot (Gökalp Gönen)

En İyi Belgesel Ödülü: Godesbana / Godesbana (Nursena Şimşek)

En İyi Deneysel Ödülü: Aidiyet / Belonging (Serkan Ertekin)

Gençlik Ödülü: Tuhaf Zamanlar / Weird Times (Mehmet Emrah Erkanı)

Bu yıl çok ufak tefek tersliklere rağmen gayet başarılı, festival atmosferini sinemaseverlere sonuna kadar hissettiren bir festival olmayı başaran Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’ne önümüzdeki yıllarda da başarılar diliyorum.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi