Bu yıl 16.’sı düzenlenen Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali kapsamında verilen Altın Kedi Ödülleri sahiplerini buldu.

Ülkemizde uluslararası düzeyde ödül veren ilk kısa film festivali olma özelliği taşıyan ve bu sene 16.’sı düzenlenen Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali kapsamında verilen Altın Kedi Ödülleri sahiplerini buldu. Ödül töreni açılış konuşmasını yapan festival direktörü Yusuf Saygı, “Bir hafta boyunca İzmir’de sinema konuşuldu. Salonları dolduran, ilgilenen, destek olan herkese teşekkür ederiz. Katettiğimiz en güzel yol da artık festivali sadece belli bir yerde belli bir salonda yapmıyoruz. Tüm İzmir’in bizi desteklediğini biliyor, hissediyoruz. Bu bizi ilerisi için motive ediyor. Sinema İzmir’e çok yakışıyor, hep beraber İzmir’i sinemayla daha iyi tanıtabiliriz” ifadelerinde bulundu.

altin-kedi-odulleri-filmloverss

Ödülü Gezi’de Hayatını Kaybedenlere Adadı

Jüri tarafından güçlü kadın karakterin üzerinden kişisel bir yolla önemli bir sosyal ve politik soruna değindiği gerekçesiyle 16. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali Altın Kedi Ödülü’nü alan “Sadakat” filminin oyuncusu Özer Arslan, ödülü Gezi Direnişi’ne adadı. Ödülünü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan alan Arslan, “Umuda ihtiyacımız olduğu zamanlardayız. Bize umut oldunuz, teşekkür ederiz. Ödülü, Gezi Direnişi’nde hayatını kaydebeden arkadaşlarımıza adıyoruz” dedi.

Arslan daha sonra yaptığı açıklamada şu şekilde konuştu: “Ülkemizde umuda, sanatın desteklenmesine ve yüceltilmesine çok ihtiyacımız var. Burada bu ödülü almak çok önemli. Filmi Gezi’den etkilenerek yapmıştık. Gezi bizim nesil için bir şeyler için savaşmadan sadece severek direnerek kazabileceğimiz bir simgeydi. İzmir’de bulunmak, İzmir’de bu ödülü almak gerekten çok kıymetli. Yusuf Saygı’ya, festival ekibine, festivali destekleyen herkese çok teşekkür ederim.”

Altın Kedi Ödülleri

Ulusal Kategoride;

Birincilik Ödülü: Sadakat / Fidelıty (Ilker Çatak)

İkincilik Ödülü: Wong Kar Wai Üzerine Kısa Bir Film / A Short Film About Wong Kar Wai (Ömer Çapoğlu / Serdar Önal)

Üçüncülük Ödülü: Duvarların Ardı / Beyond The Walls (Umut Güven)

En İyi Animasyon Ödülü: Altın Vuruş / Golden Shot (Gökalp Gönen)

En İyi Belgesel Ödülü: Godesbana / Godesbana (Nursena Şimşek)

En İyi Deneysel Ödülü: Aidiyet / Belonging (Serkan Ertekin)

Gençlik Ödülü: Tuhaf Zamanlar / Weird Times (Mehmet Emrah Erkanı)

Uluslararası Kategoride;

Birincilik Ödülü: Dawno Temu Na Slasku / A Long Time Ago in Silesia (Tomasz Protokowicz)

İkincilik Ödülü: Kozmak / Wound (Alireza Salmanpour / Younes Tarrahi)

Üçüncülük Ödülü: Sormeh / Sormeh (Azadeh Ghochagh)

 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi