Advertisement

Yılın merakla beklenen filmi Macbeth 4 Aralık’ta vizyona giriyor. Uzun süredir heyecanla beklediğimiz filmin fragmanları dahi nefesimizi kesmeyi başarırken bu büyüleyici atmosferi beyazperdede yaşayacak olmak heyecanımızı katlıyor! Biz de vizyona girmeden hemen önce Macbeth’e dair bilmeniz gereken maddeleri sizler için bir araya getirdik. 

William Shakespeare‘in ünlü tragedyalarından olan ve defalarca beyazperdeye uyarlanan Macbeth, Justin Kruzel‘in yönetmenliğiyle bir kez daha sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Başrollerini başarılı iki oyuncu Michael Fassbender ile Marion Cotillard‘ın paylaştığı Macbeth, 68. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye adayı olarak prömiyerini yapmış ve ayakta alkışlanarak büyük bir beğeni kazanmıştı. Michael Fassbender filmde Macbeth karakterine hayat verirken, Marion Cotillard ise Macbeth’in eşi Lady Macbeth ile sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Ayrıca filmin güçlü oyuncu kadrosunda Sean Harris, Paddy Considine, Elizabeth Debicki, David Thewlis ve Jack Reynor gibi oyuncular da yer alıyor. Filmin senaryosu ise Jacob Koskoff, Todd Louiso ve Michael Lesslie‘ye ait.

İlk kez yayımlanmasının üzerinden 400 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen en fazla uyarlaması yapılan ve sahneye koyulan eserlerden biri olan Macbeth, korkusuz bir savaşçı ile hırsı ve arzusu yüzünden küçük düşen bir liderin hikayesi etafında dönüyor. Dramatik gerçeklerin heyecan verici bir biçimde yorumlanmasının yanı sıra savaşın Shakespeare’in en ünlü ve güçlü karakterlerinden biri üzerinde bıraktığı etkiyi yeniden tasavvur etmeye yardımcı olan bu hikaye, savaş mağlubu İskoç topraklarında çekiliyor.

14 Maddede Yılın Filmi: Macbeth

1 – Macbeth’in Savaşçı Yönü Öne Çıkıyor

macbeth-yeni-görüntüler-filmloverss

Macbeth’in şimdiye kadar yapılan yorumlarını göz önünde bulundurarak, Macbeth’in izleyiciye hiç gösterilmeyen, çok acımasız bir dünyada yaşadığını fark eden Kurzel bir nevi Western teorisini doğruluyor. Nitekim Macbeth’in savaşçı yönünü ön plana çıkarma, savaşın gölgesini filme yansıtabilme, savaşın yarattığı bir karakter olarak Macbeth’in hedeflerine ulaşmak için savaşı nasıl kullandığını, sonrasında yaşadıklarını ve bütün bunlarla başa çıkmak yerine olayları içselleştirdiğini gösterme isteği Kurzel’in projeyi kabul etmesinin arkasındaki asıl sebep oluyor. Elbette ki başrolde yer alan Fassbender’ın da Kurzel’in yönetmen koltuğuna oturmasındaki payı büyük. “Fassbender, kendi jenerasyonunun en önemli oyuncularından biri ve bir yönetmen olarak uzun zamandır beraber çalışmak istediğim bir aktördü. Michael’ın başrol oynayacağını duyunca teklifi hemen kabul ettim.” diyor Kurzel. Aynı şekilde Fassbender da Macbeth projesi için Kurzel kredisini kullanıyor. Öyle ki, ekibin içinde Kurzel’in Snowtown’unu ilk izleyen Fassbender oluyor ve filmden çıkar çıkmaz menajerini arayıp çalışmayı en çok istediği yönetmenlerden biri olan Kurzel ile bir görüşme ayarlamasını istiyor.

2 – Görüntü Yönetmeni: Adam Arkapaw

Nic Pizzolatto yaratıcılığını üstlendiği efsanevi dizi True Detective’in ilk sezonuna ve yine bir Justin Kurzel eseri Snowtown gibi yapımlara imzasını atan Adam Arkapaw’ın görüntü yönetmenliğini üstlendiği Macbeth sinemaseverlere unutamayacağı bir görsel şölen sunuyor. Arkapaw aynı zamanda Kurzel’in halihazırda çekimlerini sürdürdüğü Assassin’s Creed’in de görüntü yönetmenliğini üstleniyor.

3 – Lady Macbeth’i Canlandıracak Yegane Kişi: Marion Cotillard

macbeth-cotillard-filmloverss

Filmin yapımcısı Canning, filmde Lady Macbeth karakterini diğer karakterlerden ayrı bir yere konumlandırmak istedikleri için hiç düşünmeden Marion Cotillard’a teklif götürdüklerini belirtiyor. Bu noktada Cotillard’ın aksanını koruyarak oynaması da en büyük avantajları oluyor. Orijinal metnin hakkını verebilmek için çok çalıştığını dile getiren Cotillard, Fassbender ile karşılıklı oynama konusundaki memnunuiyetini şu sözlerle anlatıyor: “Bazen birisiyle tanışırsınız ve onu sanki çok önceden beri tanıyormuşsunuz gibi hissedersiniz. Michael ile aramızda garip bir bağ oluştu. Oyunculuk konusunda çok yaratıcı biri fakat aynı zamanda bu yaratıcılığının işleri karmaşıklaştırmasına asla izin vermiyor.”

4 – Macbeth’i Canlandıracak En Doğru Kişi: Michael Fassbender

macbeth-4-filmloverss

Yeni jenerasyon İngiliz sinemacıların iyice kendilerini göstermeleriyle birlikte See-Saw Films prodüktörleri Iain Canning ve Emile Sherman, Macbeth’e yeni bir yorum getirmenin zamanının geldiğini düşünmüşler. “Tom Hiddleston ve Jude Law gibi aktörlerin Shakespeare oyunlarında başrol oynadıklarını görebilirsiniz.” diyor Canning ve ekliyor: “Bence yeni dalga aktörlerin sahneye çıkıp oyunları yeniden yorumlamaları çok ilginç sonuçlar doğuruyor.” Nitekim Macbeth’e dair ilk duyumları aldığımız günden bu yana tam anlamıyla Michael Fassbender’a odaklanmamız için önemli bir sebebimiz var; beyazperdede yepyeni bir Macbeth ile karşılaşacağız hiç kuşkusuz. Öyle ki, Fassbender izleyiciyi tam anlamıyla Macbeth’in beyninin içine sokuyor, yavaş yavaş delirdiğini iliklerimize kadar hissetmemize vesile oluyor. Dahası oyunu daha önceden biliyor olmamıza rağmen hiçbir şekilde Macbeth’e yardım etme şansımızın olmadığını bilmek, Fassbender’ın ne kadar muazzam bir oyunculuk sergilediğinin göstergesi.

Zira, produktörler için bu kadar kapsamlı bir projenin ilk ve en önemli adımı Macbeth’i kimin oynayacağına karar vermek olmuş. Steve McQueen imzalı Shame’de muazzam bir performans sergileyen Michael Fassbender ile tekrar çalışmayı dört gözle bekleyen yapımcı Canning, Macbeth ve Fassbender eşleşmesine son noktayı koyuyor: “Senaryo hazır hale geldikten sonra belki kabul eder diye Michael’a öylesine bir gönderdik fakat zaman ilerledikçe aradığımız özgün performansı ondan başkasının vermeyeceğini fark ettik.”

5 – Senaryonun 10 Sayfası Savaş Sahnelerinden Oluşuyor

macbeth-1-filmloverss

Senaryonun 10 sayfalık bir bölümü savaş sahnelerinden oluşuyor. Justin Kurzel bu sahneler boyunca karakterlere odaklanmayı ve savaşın onlar üzerindeki etkisinin temelini atmayı tercih ediyor. Ayrıca bu sahnelerde kullanılan figüranlar o dönem savaşlarını düzenli olarak canlandıran ekiplerden tercih ediliyor. Savaşın Macbeth üzerindeki etkisi üzerine Fassbender’ın yorumu ise şöyle: “Justin, Macbeth’in Travma Sonrası Stres Bozukluğu’ndan mustarip olduğunu söyledi. Hikayenin geçtiği dönemin öncesinde de halüsinasyonlar gören bir karakter. Dolayısıyla zaten psikolojik bir bozukluğu var. Yemek sahnesinde de kendi kendine ‘Beni tanıyan herkes arada bir kendimi kaybettiğimi bilir.’ gibi bir şeyler sayıklıyor. Karakterin bu tarafını bilmek, onu keşfetmek açısından bana çok yardımcı oldu.”

6 – Açgözlülük ve Hırsın Hikayesi

macbeth-1-filmloverss

Günümüzde dünyaya hakim olan temel kavramların hırs ve açgözlülük olduğu düşünülürse filmin zamanlamasının da çok yerinde olduğu söylenebilir. Malcolm’a hayat veren Jack Reynor şöyle diyor: “Açgözlülükten başka insanların hayatlarını altüst edebilecek başka bir şey yok. Son yıllardaki ekonomik gelişmeleri düşündüğümüzde Macbeth’in hikayesi daha da anlamlı geliyor.” Dünyanın hızla küreselleşmesinden dolayı bütün ekip Macbeth’i geniş bir çerçeveden sinemaseverlere sunmak için özverili bir çalışma yürütmüş. Öyle ki, Macbeth ve eşi Lady Macbeth’in içinde bulundukları çevrenin bir ürünü olduklarını vurgulamak adına daha modern ve sinematik açıdan daha doğru bir tempo ile ilerleyen yepyeni bir uyarlama bizleri bekliyor.

7 – Shakespeare’in İzlerini Taşıyor

Macbeth-FilmLoverss

Macbeth’i önemli kılan en önemli etmenlerden birinin Shakespeare ve Shakespeare’in anlatım dili olduğu düşünülürse, kafiyeleri ve orijinal kelimeleri değiştirmek arzulanan başarının önünde büyük bir engel olabilir. Bu sebeple Kurzel ve filmin yapımcısı Iain Canning oyunun doğru yerlerini keserek, insanlara yüzyıllar öncesinden kullanılan bir dili duyduklarını unutturacak bir film çıkartıyor karşımıza. Michael Fassbender da bu durumu tamamen desteklediğini belirtirken, Shakespeare’in yazdığı metne karşı gelmeyip kendinizi onun akıntısına bırakınca her şeyin yerli yerine oturduğuna olan inancını vurguluyor.

8 – Orijinal Metne Tamamen Sadık

macbeth-filmloverss

Justin Kurzel, senaryoyu kaleme alan Jacob Koskoff, Michale Lesslie ve Todd Louiso ile Shakespeare’in orijinal metnine sadık kalmak için özel bir çaba sarf ettiğini şöyle açıklıyor: “Tiyatronun aksine sinemada kalabalık bir seyirci grubuna değil, karşınızdaki oyuncu ile baş başa performans sergiliyorsunuz. Shakespeare’in dilini konuşarak oynamak oyuncuların performansına ekstra bir samimiyet kattı. Ayrıca Shakespeare’in orijinal metni içindeki manipülasyon öğeleriyle ünlü. Öyle ki, Michael ve Marion veya Micahel ve Paddy arasında geçen sahnelerde Goodfellas (Sıkı Dostlar) izler gibi hissediyorsunuz. Bütün karakterler birbirlerini kurnaz bir biçimde manipüle etmeye çalışıyorlar aslında.”

9 – Justin Kurzel

macbeth-kurzel-filmloverss

Fassbender projeye dahil olduktan sonra sıra onun kendine özgü oyunculuğunu ortaya çıkarabilecek yönetmeni bulmaya geliyor. Bu noktada Justin Kurzel’in 2011 yapımı Snowtown filmi, yapımcılar için iyi bir referans oluyor. Hatırlarsanız, Snowtown peş peşe gelen cinayetlerin bir toplumu nasıl etkilediğini çarpıcı bir şekilde anlatıyor. Bu doğrultuda yapımcılar, Macbeth’in cinayetleri bulunduğu dönemde ne ifade ediyorsa, Snowtown’un da günümüz için aynı şeyi anlattığını düşünerek Justin Kurzel’de karar kılıyorlar. Nitekim Kurzel’in doğru bir tercih olduğunu, bir karakterin psikolojisini tüm katmanlarıyla ekrana yansıtabilmesiyle bir kez daha görüyoruz. Üstelik Kurzel’in filme western tarzında bir hava katması da Macbeth’i bambaşka bir boyuta taşıyor.

10 – Oyuncuların Muazzam Performansları

macbeth-cekimleri-filmloverss

Macbeth’in yılın filmi olmasının ardında tüm ekibin özverili çalışması yatıyor hiç kuşkusuz; ancak Kurzel’in dokunuşlarına ayrıca önem vermek gerekiyor. Nitekim Fassbender’ın yanı sıra Malcolm’u canlandıran ve “Justin sette bir yoldaşlık havası yaratıyor ve herkesin ona sonuna kadar güvenmesini sağlıyor. İnsanı sakinleştiren bir yanı var ve sanırım sette kendini ona teslim etmeyen bir aktör bile yoktu.” açıklamalarını yapan Jack Reynor’u Lady Macbeth karakteri ile tüm dikkatleri üzerine çeken Marion Cotillard da onaylıyor:  “Bir gün bu rolü oynayacağımı biliyordum ama sahnede ve Fransızca olacağını düşünüyordum. Teklifi aldığımda en hafif tabirle şaşırdım.”

11 – Çekimler Sadece 36 Gün Sürüyor!

macbeth-cotillard-fassbender-filmloverss

Yedi haftaya yayılan ve toplam otuz altı günde tamamlanan çekimlerden sadece altı tanesi kapalı alanda gerçekleştiriliyor. Bütün çekimlerin set dışındaki gerçek mekanlarda yapılmasının sebebi olarak Kurzel’in hikayenin olabildiğince gerçekçi bir şekilde perdeye yansımasını istemesi oluyor. Bu vesileyle Macbeth’in yaşadığı acımasız dünyayı iyice hissedip, tüm içtenliğimizle Macbeth’in hareketlerinin sebeplerini anlamaya çalışıyoruz. Böylelikle Kurzel imzalı Macbeth yalnızca bir tiyatro sahnesinde görebileceğimiz ya da elimizde metnini okuyabileceğimiz bir oyun olmaktan çıkıyor, kalplerimizi kazanıyor.

12 – Çekimler Zorlu Koşullar Altında Gerçekleştiriliyor

michael-fassbender-macbeth-filmloverss

Macbeth’in çekimlerinin gerçek mekanlar kullanılarak yapılması beraberinde pek çok zorluğu da getiriyor. Yapımcı Canning ise çekim sırasında karşılaştıkları zorlukları gülerek şöyle anlatıyor: “Bir ara William Shakespeare’in ruhunun bizi sınamaya geldiğini sandık çünkü İskoçya’nın kuzeyinde çekim yaptığımız sırada Britanya tarihinin en kötü havalarından biri vardı. Fakat bu biraz da işimize geldi çünkü bazı sahnelerde fırtına olsun istiyorduk ve hava durumu sayesinde özel efekt kullanmamıza gerek kalmadı.” Ek olarak, Fassbender’ın bu zor koşullara aşırı dayanıklı olması ve iş disiplinine sahip olması bir anda herkesin lideri konumuna yükselmesine ve ekibin ilham kaynağı olarak gösterilmesine de vesile oluyor. Justin Kurzel de koşulların ekibi birbirine yakınlaştırdığını düşünenlerden. “Prodüksiyon tasarımcısının rüzgar tarafından kameranın önünden uçurulması ya da Marion’un yürürken bir anda boğazına kadar bataklığa saplanması gibi olaylar ekip arasındaki sinerjiyi kesinlikle daha da güçlendirdi.”

13 – Farklı Bir Bakış Açısıyla Yaklaşıyor

macbeth-fassbender-filmloverss

“Genelde Macbeth’i anlatırken çıkış noktası olarak iki karakterin açgözlülüğüne odaklanılır. Ben ise onların, hayatlarında kederden veya başka bir sebepten oluşan bir boşluğu doldurmak istemelerinin üzerine yoğunlaşmak istedim.” diyor yönetmen Kurzel ve ekliyor: “Macbeth geçmişin travmalarını taşıyan yorgun bir asker aslında. Filmin başında evlatlarını kaybetmelerini de görüyoruz. Bu açıdan bakınca kehanetler ve kralın öldürülmesi daha da ilginç hale geliyor. Bu iki olay da aslında onları özgürleştiren, hayatlarına devam etmelerini sağlayacak olaylar.”

14 – Michael Fassbender ve Marion Cotillard Arasındaki Uyum Filme Yansıyor

macbeth-fassbender-cotillard-filmloverss

Justin Kurzel, Michael Fassbender ve Marion Cotillard arasındaki uyum hakkında şöyle diyor: “Çok önceden beraber çalışmaya başladılar varların yoklarını ortaya koydular. Biz çekimlere başladığımız zaman çoktan ritimlerini bulmuşlardı.” Prodüktör Iain Canning, Macbeth’in bu acımasız versiyonunun genç izleyicileri de cezbedebileceğini düşünüyor: “İzleyicilerin kendilerini hikayenin içinde hissetmelerini istedik. ‘Bu karakterler bugün yaşıyor olsalardı aynı şeyleri yapabilirlerdi.’ fikrini vermeye çalıştık. İnsanı koltuğuna çivileyen bir film oldu. Filmdeki genç oyuncu kadrosunun da yardımıyla bence Macbeth ilk defa bu kadar geniş kitlelere hitap edecek fırsatı yakaladı.”

Macbeth 4 Aralık’ta vizyona giriyor. Filmin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information