1997 yılından bu yana yüzlerce belgesel filmin gösterildiği festivalin bu yıl 15.’si düzenleniyor. Festivalin bu yılki teması ise “Sistem Hatası”. Önceki yıllarda olduğu gibi yine 8 temada gösterilecek olan belgesellerin programına şuradan ulaşabilirsiniz.

27 Eylül-2 Ekim 2012 tarihleri arasında sürecek olan festivalde filmler, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Beyoğlu Gençlik Merkezi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Afife Jale Sahnesi ve Fransız Kültür Merkezi’nde gösterilecek.

Festival boyunca filmler ücretsiz yayınlanacak. Festivalle ilgili genel bilgi web sitelerinden aldığımız şekliyle şöyle:

 “SİSTEM HATASI”

Festival komitesi, 1001 Belgesel’in 15. Yıl temasını “sistem hatası” olarak belirledi.

Siyaset, ticaret, adalet, milliyet, diyanet  toplumların ve bireylerin özgür seçimlerini günden güne daraltan yeni egemenlik aklının hizmetinde. Tüm nehirlerin yatağı, aynı bataklığa doğru değiştiriliyor. İnsanın ilkel içgüdü, korku ve refleksleri yaşama hakim kılınıyor.  Bilinç, aşırı yüklemeyle tıkanan kanallardan geçip yardıma gelemiyor.

Sistem hata veriyor. Günlük yaşamımıza yoğunlukla giren bilgisayar teknolojisinin “durduğu” ve yeniden başlatılmadan kendini toplayamadığı nokta…  “Sistem hatası” söz konusu aygıtlarda “donanım ve yazılım uyuşmazlığı”, “bellekte yetersizliği”, “sistem aygıtlarına binen aşırı yük” ve benzeri nedenlerle açıklanır. Onarım için önerilen ilk çözüm “ sistemin yeniden başlatılmasıdır.” Sistem, belleğe ulaşımın, bu  veri, bilgi deposuyla alış-verişini  hızlandıracak önlemlerle yeniden yapılandırılır.

“Toplumsal hafıza boşluklarının doldurulmasını, kültürel sürekliliğin sağlanmasını ve doğaya sahip çıkılmasını temel varoluş gerekçesi olarak kabul eden BSB, bütün zamanlara tanıklığın, hayata bilgi ve yaratıcılıkla müdahale etmenin ve geleceğin tasarımının, Belgesel Sinemanın kurumsallaşması ile ivme kazanacağının ayrındadır… (Yarına Ne Kaldı –1997)

 “Kendi kimliğini, kendi dili ve kendi kavramları ve kendi sözcükleri ve kendi kuralları ile açıklamanın arayışı içinde olan BSB, kendi özgürlük alanını yaratmayı ve bağımsızlığını hedef olarak saptarken, düşünme, ifade etme, yaratma, üretme gibi kavramlara ayrım gözetmeden sahip çıkmanın, onları tıkayan kanallar açıldıkça, dünyayı yaşanır kılacağını bilir…. (Yarına Ne Kaldı – 1997)

Belgesel Sinema ile yeniden başlayalım. Tüm dünyadan sistem hatasını aktaran, belleklerimizi tazeleyen, bilincimizi uyaran gerçek öykülerle; Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivalinde buluşmak üzere.”

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi