Ülkemizde ve dünyada çok sayıda severinin olduğu zombiler, yeni bir diziyle karşımızda; Z Nation. AMC’nin The Walking Dead ile yakaladığı başarının ardından ağzı sulanan diğer kanallar da zombi konseptli yapımlara yönelmeyi düşünürken bu noktada ilk adım SyFy kanalından geldi. Geçtiğimiz günlerde ilk bölümü yayınlanan dizi ne yazık ki beklentileri karşılamaktan çok uzak.

Bundan 3 sene öncesine kadar zombili film çıksa da izlesek diye çatlarken, bu gün nereye dönsek orada bir zombi beliriyor. Hal böyle olunca da doğal olarak kalite ve özgünlük problemleri gün yüzüne çıkıyor. Romero’nun Night of the Living Dead’iyle günümüzdeki formuna ulaşan zombiler, geçen zaman içinde küçük farklılıklarla karşımıza çıkmaya devam etti. Zombi sever kitlenin yapımlardan beklentileri de bu noktada belirginleşiyor aslında. Çıkış noktası olarak belli bir virüsü konu alan projelerde, ya çizilen zombi tipine yeni bir özellik bekliyor seyirci – World War Z’de olduğu gibi -, ya da farklı zombi öldürüşleriyle bir tatmin yaşamak istiyor – Juan of the Dead’de olduğu gibi.  Eğer bunları yapamıyorsanız farklı bir senaryo deneyerek olayı ilginç hale getirmeniz gerekiyor, aksi takdirde önceki örneklerden öteye gidemiyor, gereksiz bir tekrar içine giriyorsunuz. Z Nation’da bu noktada külliyata yeni hiç bir şey getiremediği gibi, sıradan, düz konusu ve kötü oyunculuklarıyla sınıfta kalıyor.

Yayılmış bir virüs ile dünya felaketi yaşamaya başlamıştır. Hükümetler, devletler, ordular dağılmış insanlar bir şekilde hayatta kalmak için kendi gruplarını oluşturmaya başlamışlardır. Ordunun dağılmadan önce üstlendiği deneylerden birinde 3 deneğe bir aşı yapılmıştır. 2 denekte başarısız olan aşı, 3. kişide başarılı sonuç göstermiştir. Teğmen Hamond’a verilen görev, hayatta kalan ve insanlığın son umudu olarak bakılan bu deneği Kaliforniya’daki askeri üsse götürmektir. Bütün ekibi dağılan Hamond yolda karşılaştığı ve kamp oluşturmayı başarmış bir gruptan yardım alarak önceden belirlenmiş buluşma noktasına gider fakat burada da zombilerin hakimiyeti ele aldıklarını görür. Bu sırada Hamond uğradığı bir saldırı sonucunda ölünce, insanlığın son umudunu Kaliforniya’ya götürme görevi kamptan kendilerine eşlik eden kişilere kalır.

Biz aynı konuları görmekten bıktık fakat yapımcılar yapmaktan bıkmadılar. Neden hep bir umut ışığı vardır, neden virüsün etki etmediği biri vardır, neden ayakta kalan bir üs vardır ve bunların hepsi neden ABD’dedir?

Herhangi bir zombi salgını sırasında yalnız olmak en riskli durumlardan biridir. Fakat “Ekip oluşturmak gerekiyor, o zaman oluşturalım, hop oluşturduk” mantığıyla olaya bodoslama giren Z Nation, daha en baştan ağızda o olmamışlık tadını bırakıyor. The Walking Dead ile alıştığımız ağır hareketli zombilerin aksine atak zombilerin olduğu bu yeni dizi aksiyon sahnelerinden prim bekliyor gibi gözükse de o sahnelerdeki amatörlük de görmemezlikten gelinecek gibi değil. Yapım ekibi Dawn of the Dead’i izlemediğimizi düşünmüş olacak ki bebek zombi figürüyle bir yenilik getirdiklerini düşünmüşler  külliyata fakat yemezler.

The Walking Dead’in de kendisini tekrar etmeye başladığı son sezonlarından sonra acaba tatmin edici bir iş olur mu diye beklediğimiz Z Nation bu işin o kadar da kolay olmadığını gösteriyor aslında bizlere. Karakter ve senaryo derinliği ile görsel efekt konularında çok üst düzey üretimler ortaya koyan The Walking Dead’in yeni sezonunu heyecanla bekliyor, Z Nation’a da hayatta başarılar diliyoruz.

 • Melek

  Değerlendirme çok yerinde olmuş.Filmdeki saçmalıklar o kadar fazla ki değerlendirme olumlu bile kalmış yanında.Bebek zombi saçmalığı Ayrı bir olaydı.tüm zombiler düşünemeden sadece açlıkla saldırma odaklı olmalarına rağmen ne hikmetse bebek zombi akıllı ve kaçıyordu 🙂 tabi bunun üzerine cephane arayan ekibimizin hep birlikte tüm mermileri bebeğe sıkmaları saçmalık ötesi birşeydi.Neyse kısacası getçekten berbattı.

 • TwKing

  İzlemedim henüz ama değerlendirme ve yorum sonrası bu kadar zamanın var mı diye bir sordum kendime. Eleştirilere kulak asarlar mı bilmem bu yorumlar belki gitmez ama birşekilde hoşnutsuzluklar gidecektir kulaklarına. Walking Dead içinse bu sezon biraz değişiklik olacak gibime geliyor öyle umuyorum yani.

 • Pingback: Z Nation İlk Bölüm Değerlendirmesi | Sosyal Port()

 • cagdas

  DİZİ 2014 YILINDA BAŞLADI.ben ise bu gibi yorumları okuyarak diziyi izlemeyi hep erteledimÇOK ÇOK ÇOK ÇOK BÜYÜK BİR HATA yapmışım.ÇÜNKÜ Z NATİON DİZİSİ twd den çok farklı hatta 2015 Agustos ayın da FULL AKSİYON diye bize kaktırılmaya çalışılılan FEAR THE WALKİNG DEAD i izledikten sonra bu Z NATİON dizisinin degerini daha iyi anladım.

  PEKALA HER UKALA YORUMCUNUN YAZDIĞI twd İLE znation aynı safsatasını çözmeye başlayalım VE FARKLILIKLARI YAZALIM.
  1-TWD de 2 sokak öteye 4 bölümde gidersiniz.Z NATİON da 4 Bölümde 2 eyalet geçer 3 tane başrol sandığın oyuncunun ZOMBİYE dönüştüğü görürsün
  2-TWD sen deli gibi koşar,tıntın giden zombiye yakalanırsın,Z NATİON DA zombi hızlı da koşar yavaşta koşar hiç ama hiç belli olmaz.
  3-Z NATİON da farklı farklı şeyler TERİMLER ÖGRENİRSİN (örn:zsunami,bitkizombi gibi)TWD ise CARLın küçük küçük buhranları devleştirmesini izlersin hemde bir sezon.
  4-TWD DE BÜYÜK PATLAMA OLACAK DİYE hala bekliyoruz ilk sezonun ardında hepimiz -ALAH ALAH ALLAH diye bekledik ve 6. sezon geldi gelecek bitti bitecek hala patlamayı bekliyoruz. hala.Z NATİON DA İSE hemen hemen her an patlıyor.
  5-Z NATİON toplanan bir gurup insan vs vs vs vs YÜZÜNDEN TWD ye benzetiliyorsa TWD OZAMAN dead of the living dead,dead of the dawn,a birazcık resint evile ÇAKMASI BEKLER kabul edin ARTIK TWD gittikçe saçmalanıyor,çizgi romanının yarısı kadar bile iyi degil,karakterler saçma sapan kararlar veriyor,Yeni sezonun başı kömür ocagındaki zombiler etrafa saçılmasın diye toplandı.1.BÖLÜMDÜ 6.sezonun şimdi6. sezon 5.bölüm gelecek hala aynı günü yani zombilerin toplanıp çıkartıldığı günü yaşıyoruz kömür mağdeninden.Sizin eglence anlayışınız THE WALKİNG DEAD KADAR MI?yani eger bu kadarsa hayattan çok sıkılıyorsunuzdur eminim.VE TEKRARLIYORUM BAKIN Z NATİON BİR TAKLİT DEGİLDİR,nevi şahsına munhasır bir dizidir.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi