Bu yıl 89.kez düzenlenecek olan Akademi Ödülleri’nin tüm dünyada en çok ilgi çeken dallarından biri olan  ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ için yarışacak adaylar açıklandı. Bu yıl Türkiye’nin Oscar aday adayı ise Mustafa Kara imzasını taşıyan Kalandar Soğuğu.

Birçok uluslararası ve ulusal festivallerden ödüllerle ayrılan ve oldukça olumlu eleştirilerle karşılanana Mustafa Kara’nın ikinci uzun metraj filmi Kalandar Soğuğu; Tokyo’da gerçekleştirdiği Dünya prömiyerinin ardından geçtiğimiz yılın  en çok konuşulan filmlerden biri olmuştu. Senaryosunu Kara ile Bilal Sert’in kaleme aldığı filmin oyuncu kadrosunda ise Haydar Şişman, Nuray Yesilaraz ve Hanife Kara yer alıyor.

Yabancı Dilde En İyi Oscar için Açıklanan Aday Adayları

Afganistan – Parting (Navid Mahmoudi)

Almanya – Toni Erdmann (Maren Ade)

Arjantin – The Distinguished Children (Gaston Duprat & Mariano Cohn)

Arnavutluk – Chromium (Bujar Alimani)

Avustralya – Tanna (Martin Butler, Bentley Dean)

Avusturya – Stefen Zweig: Farewell to Europe (Maria Schrader)

Bangladeş – The Unnamed (Tauqir Ahmed)

Belçika – The Ardennes (Robin Pront)

Bolivya – Sealed Cargo (Julia Wargas-Weise)

Bosna Hersek – Death in Sarajevo (Danis Tanovic)

Brezilya – Little Secret (David Schurmann)

Bulgaristan – Losers (Ivaylo Hristov)

Cezayir – The Well (Lotfi Bouchouchi)

Çek Cumhuriyeti – Lost in Munich (Petr Zelenka)

Çin – Please Open Your Window (Jiang Liu)

Danimarka – Land of Mine (Marin Zandvliet)

Dominik Cumhuriyeti – Flor de Azucar (Fernando Baez Mella)

Endonezya – Letters from Prague (Angga Dwimas Sasongko)

Ermenistan – Earthquake (Sarik Andreasyan)

Estonya – Mother (Kadri Kousaare)

Fas – A Mile in My Shoes (Said Khallaf)

Filipinler – Ma’Rosa (Brillante Mendoza)

Filistin – The Idol (Hany Abu-Assad)

Finlandiya – The Happiest Day in the Life of Olli Maki (Juho Kuosmanen)

Fransa – Elle (Paul Verhoeven)

Güney Afrika – Call Me Thief (Daryne Joshua)

Güney Kore – The Age of Shadows (Kim Jee-Woon)

Gürcistan – House of Others (Rusudan Glurjidze)

Hırvatistan – On the Other Side (Zrinko Ogresta)

Hindistan – Interrogation (Vetrimaaran)

Hollanda – Tonio (Paula van der Oest)

Hong Kong – Port of Call (Halkawt Mustafa)

Irak – El Clasico (Halkawt Mustafa)

İngiltere – Under the Shadow (Babak Anvari)

İran – The Salesman (Asgar Ferhadi)

İspanya – Julieta (Pedro Almodovar)

İsrail – Sand Storm (Elite Zexer)

İsveç – A Man Called Ove (Hannes Holm)

İsviçre – My Life as a Courgette (Claude Barras)

İtalya – Fire at Sea (Gianfranco Rosi)

İzlanda – Sparrows (Runar Runarsson)

Japonya – Haha to Kuraseba (Yoji Yamada)

Kanada – It’s Only the End of the World (Xavier Dolan)

Karadağ – The Black Pin (Ivan Marinovic)

Kazakistan – Amanat (Satybaldy Narymbetov)

Kırgızistan – A Father’s Will (Bakyt Mukul, Dastan Japar Uulu)

Kolombiya – Alias Maria (Jose Luis Rugeles Gracia)

Kosova – Home Sweet Home (Faton Bajraktari)

Kosta Rika – About Us (Hernan Jimanez) 

Küba – The Companion (Pavel Giroud)

Letonya – Dawn (Laila Pakalnina)

Litvanya – Seneca’s Day (Kristijonas Vildziunas)

Lübnan – Very Big Shot (Mir-Jean Bou Chaaya)

Lüksemburg – Voices from Chernobyl (Pol Cruchten)

Macaristan – Kills on Wheels (Attila Till)

Makedonya – The Liberation of Skopje (Rade Sherbedzija, Danilo Sherbedzija)

Malezya – Redha (Tunku Mona Riza)

Meksika – Desierto (Jonas Cuaron)

Mısır – Clash (Mohamed Diab)

Nepal – The Black Hen (Min Bahadur Bham)

Norveç – The King’s Choice (Erik Poppe)

Pakistan – Mah e Mir (Anjum Shahzad)

Panama – Salsipuedes (Ricardo Aguilar Navarro, Manuel Rodriguez)

Peru – Videophilia (and Other Viral Syndromes) (Juan Daniel Fernandez)

Polonya – Afterimage (Andrzej Wajda)

Portekiz – Letters from War (Ivo M. Ferreira)

Romanya – Sieranevada (Cristi Pulu)

Rusya – Paradise (Andrei Konchalovsky)

Sırbistan – Train Driver’s Diary (Milos Radovic)

Singapur – Apprentice (Boo Junfeng)

Slovakya – Eva Nova (Marko Skop)

Slovenya – Houston, We Have a Problem! (Ziga Virc)

Suudi Arabistan – Barakah Meets Barakah (Mahmoud Sabbagh)

Şili – Neruda (Pablo Larrain)

Tayland – Karma (Kanittha Kwanyu)

Tayvan – Hang in There, Kids! (Laha Mebow)

Tunus – As I Open My Eyes (Leyla Bouzid)

Türkiye – Kalandar Soğuğu (Mustafa Kara)

Ukrayna – Ukrainian Sheriffs (Roman Bondarchuk)

Uruguay – Breadcrumbs (Manane Rodriguez)

Ürdün – 3000 Nights (Mai Masri)

Venezuela – From Afar (Lorenzo Vigas)

Vietnam – Yellow Flowers on the Green Grass (Victor Vu)

Yeni Zelanda – A Flickering Truth (Pietra Brettkelly)

Yunanistan – Chevalier (Athina Racherl Tsangari)

 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi