Korku filmlerinin tarihi gelişim süreci hakkında daha detaylı bilgi içeren bir yazı hazırlayacak olsam da The Possession filminin ön incelemesini yaparken sizlere bazı bilgiler vermek istiyorum.
2.Dünya savaşı sona erene kadar korku filmleri, sinema sektörü açısından herhangi bir değeri olmayan filmler olarak görülüyormuş. Günümüzde, genelde varlığı kesin olarak bilinemeyen, şeytani güçlerin ön plana çıktığı korku filmleri, 1940’ların öncesinde Vampirler ve Kurtadamların hakimiyetindeydi. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte, her anımızda yanımızda olan korku öğesi, ünlü yönetmelerin ellerinde yeniden şekillenmeye başladı. Başarılı yönetmenlerin korku türüne önem vermesi, eleştirmenlerin dikkatini korku filmlerinin üstüne çekmesine sağlıyor. Böylelikle korku filmleri her geçen gün sinema sektörünün içerisinde güçlenerek günümüze kadar geliyor. Bu gelişimin ardından yönetmenler hala korku öğesi olarak vampirleri kullanmaya devem etse de “Şeytan” öğesini içeren filmler öne çıkmaya başladı.


Daha önceki yazılarımda korku filmlerinin, insanın ekrana bakmaya çekinerek izlediği tek tür olduğundan bahsetmiştim. Buna rağmen Paranormal Activity gibi başarısız bir seri var ki izlenme rekorları kırarak yapımcılarına hayal edemeyeceği paralar kazandırdı. Peki, tüm bunlardan neden bahsediyorum? Çünkü bir korku filminin yakında vizyona gireceğini duyduğumda hep benzer düşüncelere sahip olmuşumdur. Sıradan bir senaryo, sıradan oyunculuklar ve sıradan bir korku filmi izlenimi yaratan bir fragman. Ancak The Possession filminin fragmanını izlediğimde – evet, klasik bir senaryo – etkileyici bir korku filmi olabileceği izlenimine kapıldım.

Genç bir kızın antika bir kutu satın almasıyla şeytani güçler tarafından ele geçirilmesini ve buna karşı koymaya çalışan anne ve babasının korku dolu dramını konu alan film, kaliteli efektlere ve gerçekçi sahnelere sahip.


Filmin yönetmenliğini Danimarkalı Ole Bornedal yaparken oyuncu kadrosunda Kyra Sedgwick, Jeffrey Dean Morgan ve genç oyuncu Natasha Calis gibi başarılı yapımlarda izleme şansı bulamadığımız isimleri görüyoruz.

Açıkçası fragmanından heyecanlandığım bir film için fazla ümit dolu konuşuyor olsam da iyi bir korku filmi izlemeyi en az benim kadar özlediğinizi tahmin ediyorum. Umarım The Possession bizi korkutmayı başarır.  31 Ağustos’ta Amerika’da vizyona girecek filmin ülkemizdeki gösterim tarihi 23 Kasım 2012. 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi