Sinemanın ortaya çıktığı günden beri sürekli iç içe olduğu resim sanatıyla olan ilişkisi üzerine yaptığı harika videolarla tanınan Fandor Keyframe, Vimeo hesabından muazzam bir video yayınladı. Jonathan Kiefer’ın hazırladığı Art:Film isimli video, ünlü tabloların sinemadaki etkisi üzerine muazzam bir göz ile bakıyor ve ünlü resimlerin sinemada oyuncularla nasıl hayata geldiğini gösteriyor.

Var olduğu günden bu yana sinema, insanlık tarihinin başlangıcından beri var olan resim sanatıyla sürekli iç içe olmuş ve resim sanatından yaralanarak kendine özgü bir biçim ve anlatım dünyasını izleyici ile buluşturmaya olanak sağlamıştır. Bu sayede izleyicinin asla unutamayacağı filmlere imza atan sinema, özellikle film yapımcılarının yaptığı filmin içeriğini biçimlendirmek ya da elindeki senaryonun ötesinde bir şeyi izleyicinin hafızasına kazımak için resim sanatını kendi sistematiği içerisine yerleştiriyor. Film yapımcıları da bunu yaparken izleyicinin aklında görsel bir bütünlük oluşması ve çağrışım yapması için resim sanatına damga vurmuş ya da gelmiş geçmiş en iyi resimler arasında gösterilen eserleri, kendi filmlerinde oyuncularla ekrana yansıtarak adeta yeniden şekillendiriyor. Yaptığı harika videolarla tanınan Fandor Keyframe ise Vimeo hesabından yedinci sanat olan sinemada gerçek oyuncularla hayat bulmasıyla yeni bir form kazanmış ünlü resim tablolarının kullanıldığı filmleri tek bir videoda buluşturdu.

Ünlü Tabloların Sinemadaki Etkisi Üzerine Muazzam Bir Video: Art:Film

 

uma-thurman-baron-munchausen-filmloverss

Jonathan Kiefer’ın hazırladığı Art:Film isimli bu video dünyaca ünlü resim tablolarının gerçek hayata aktarıldığı filmleri tek bir videoda görme şansına erişebilmemizi sağlıyor. Videoda 2003 yılında Peter Webber yönetmenlğinde Scarlett Johansson ile hayat bulan Hollandalı ressam Johannes Vermeer’in unutulmaz eseri Girl with a Pearl Earring, The Adventures of Baron Munchausen filminde Uma Thurman’ın canlandırdığı Venus karakterinden hareketle  Sandro Botticelli’nin ünlü tablosu  The Birth of Venus, ünlü ressam Caravaggio’nun hayatının anlatıldığı 1986 yapımı Caravaggio filminde Tilda Swinton’ın hayat verdiği Lena karakteri üzerinden Caravaggio’nun ünlü eseri Penitent Mary Magdalene gibi pek çok resim tablosuna yer veriliyor.

Ünlü resim tablolarının sinemanın uçsuz bucaksız dünyasında nasıl şekillendiğine tanıklık etmemize olanak sağlayan bu video, resim sanatının sinemada ne kadar büyük bir yer kapladığını gözler önüne seriyor. İzledikçe videodaki filmleri tekrar hatırlamamızı sağlayan sağlayan bu muazzam videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi