Önceki Sayfa1 / 25Sonraki Sayfa

Sinema tarihi boyunca muhteşem manzaraların ve mekanların olduğu filmlere şahit olduk. Ama bunların içlerinde öyleleri vardı ki tüm filmi tek bir mekanda işliyorlardı. Hatta tek mekanda geçiyor olmanın dezavantajlarını inanılmaz yaratıcılıkları ve muhteşem oyuncu performanslarıyla öylesine kendi lehlerine çevirmeyi başardılar ki aralarında onlarca başyapıt çıktı. Biz de sizler için tek mekanda geçen o muhteşem filmleri geçmişten günümüze şöyle bir sıraladık.

Tek Mekanda Geçen En İyi Filmler

Lifeboat (1944)

İkinci Dünya Savaşı yıllarında, Nazi saldırısı sonucunda batan bir gemiden sağ kurtulmayı başaran bir grup insan sığındıkları cankurtaran botunda kurtarılmayı beklerler. Tam bu sırada suda ölmek üzere birini daha bulurlar: Walter Slezak… Alman denizaltısında görev yapan sıradan biri olarak kendini tanıtmaya çalışan Slezak aslında saldırıyı yapan denizaltının kaptanıdır.

Farklı sosyal statülere sahip bir grup insanın bir arada kaldığı, yasaların, kanunların, savaşın yerini insan egosuna bıraktığı Lifeboat, Hitchcock’un kariyerinin henüz başlarında çektiği iyi bir tek mekan örneğidir. Hitchcock’un meşhur cameosunun bu filmde nerede gizli olduğunu soranlara ise filmde yer alan gazetenin arka sayfasındaki zayıflama ilacı reklamına bakmaları önerilir.

[youtube video_id=”cRRdJu8pvOY” width=”600″ height=”350″]


Önceki Sayfa1 / 25Sonraki Sayfa
 • buse karluk

  gravity’i unutmuşsunuz 🙂

 • Çiğdem

  Toprak Altında filminide eklemelisiniz bence cok basarılıydı.

 • Tunç Karacılar

  Bloglarda, forumlarda veya sözlüklerde bu tip onlarca dosya var ama sanırsam bu zamana kadar yapılanlar arasında ileride kaynak olarak gösterilebilecek en önemli dosya bu olmuş. Önce kaleminize sağlık. Tek mekan konusunda benim de kafamda bazı sorular var ama Buse Karluk Gravity yazmış. İyi de uzayda geçen, ardından uzay mekiğine bininen ve sonunda Dünya’ya varılan bir film nasıl tek mekan olabilir? Bu durumda Dünya’da geçen filmlerde tek mekan değil mi? Bence konuyu karıştırmayalım. Çok iyi dosya olmuş teşekkürler.

  • buse karluk

   beyefendi filmin geneli olarak tek mekandan bahsediliyor. ona bakılırsa bildiklerimin içinde 127 saatte de adam kayalıkların arasına düşmeden önce bir çok yerde bulunuyor

 • Sırma Eraltan

  Polanski’nin son filmi Kürklü Venüs de tek mekanda geçiyor ve bence başarılı

 • M Oğuz Yardımcı

  das experiment filminin de eklenmesiyle eşsiz bir liste halini alabilir

 • emre özcan

  Zaten bu filmlerin hiçbiri tek mekanda geçmiyor.Ama iş konuşmaya gelince çok entellektüel çok sinefilsiniz di mi?Bunlarla anca ortamlarda kızlara hava atarsınız bırakın bu işleri.

 • serhat öztürk

  Bu tarz listeleri tam 25 ayrı sayfa halinde sergilemenizin anlamı nedir acaba?

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi