Önceki Sayfa1 / 11Sonraki Sayfa

Bu yıl sinemamızın 100. yaşını kutlarken, uluslararası arenada kendimizi göstermenin, en tepeye oynayıp, ödüllerle dönebilmenin haklı gururunu da yaşıyoruz. Olumlu-olumsuz pek çok gelişmenin birlikte yaşandığı son dönemde ürettiğimiz filmlere bakarak “Türk Sineması”nın önüne “Yeni” sıfatını eklememiz gerektiğini düşünüyorum. Peki, bu günlere nasıl geldik ve yeni derken ne kast ediyoruz? Seks filmleri furyası ve Yeşilçam döneminin sona ermesiyle yapımcısından yönetmenine ve hatta oyuncusuna kadar ülkemizde korkuyla yaklaşılan bir sektör haline gelen sinema; her batışın bir çıkışı olması misali çağını yakından takip eden, tabu yıkan, algılarla oynayan, çevresine geniş açıyla bakan bir sinemaya evrilerek küllerinde doğdu diyebiliriz bir yerde. 90’lı yıllarda Yavuz Turgul ve Ömer Kavur gibi eski tüfeklerin özentiden uzak özgün eserlerinin yanında yeni bir kuşağın (Zeki Demirkubuz, Mustafa Altıoklar, Derviş Zaim, Nuri Bilge Ceylan, Reha Erdem Ferzan Özpetek, Serdar Akar…) sinemaya adım atması ve yeni kuşak yönetmenlerimizin kendi hikayelerinin peşine düşmeleri değişimin en önemli ayağıydı. Şüphesiz ki, “Yeni Türk Sineması”nın öncü olarak adlandırabileceğimiz isimleri 90’lar gençliğini derinden etkiledi ve 2000’li yıllarda bir şekilde kendi filmlerini çekmeye başladıklarında birebir yaşadıkları dönemin sinemasını örnek aldılar.

90’lı yıllarda seyircinin güveninin geri kazanılması, 2000’li yıllarla birlikte ticari sinemanın şahlanmasına, ona paralel olarak da her telden filmin üretildiği bir döneme giriş anlamı taşıyordu. Yakın dönem siyası olaylarıyla yüzleşmek, Kurtuluş Savaşına, Osmanlı tarihine bakabilmek, zamansız ve mekansız hikayeler anlatabilmek, kendi kültürümüzden korku filmleri üretebilmek, gişe kaygısı gütmeden bireyin iç dünyasına dalabilmek, bıçak sırtı konulardan cesur filmler çekebilmek mantalitenin değiştiğinin açık bir göstergesi. Her ne kadar sansür ve yasaklarla sinemamızın önünü tıkansa da “Yeni Türk Sineması”nın yolu açık…

Ümit Ünal, Semih Kaplanoğlu, Fatih Akın, Yılmaz Erdoğan, Çağan Irmak, Taylan Kardeşler, Ezel Akay, Tolga Örnek, Özcan Alper, Seyfi Teoman, Yüksel Aksu, Onur Ünlü, Tayfun Pirselimoğlu, Pelin Esmer, Emin Alper ve adını zikredemediğim birbirinden başarılı sinemacı, 90’lı yılların öncü kuşağına katılarak, fason film üretiminin çığrından çkmaya da başladığı son dönemde söyleyecek bir sözü, bir derdi, kimliği olan bir sinemanın peşine düştüler.

Son 10 Yılın En İyi 10 Filmi listeme geçmeden belirtmek istediğin noktalar var. Son 10 yıla damgasını vurduğunu düşündüğüm Reha Erdem ve Nuri Bilge Ceylan listemde öne çıktılar. Yönetmen bazında çeşitlilik yakalama adına bir yönetmenden ikiden fazla film almamaya dikkat ettim. 2000’li yıllara İtiraf ve Yazgı gibi çok önemsediğim iki filmle giren Zeki Demirkubuz, son 10 yılda Kader ve Yeraltı ile yine takdir ettiğim işler ortaya koysa da bu seçkiye girmeyi başaramadı. Semih Kaplanoğlu ve Yumurta, Süt, Bal üçlemesinin de kaderi aynı oldu.

2005 – 2014 yılları arasında üretilen filmleri esas alarak oluşturduğum Son 10 Yılın En İyi 10 Türk Filmi:

Önceki Sayfa1 / 11Sonraki Sayfa
 • Aylin

  Mükemmel bir liste ve verilen bilgilerle güzel bir yazı olmuş. Sadece başarılı sinemacılar arasında Yeşim Ustaoğlu’nun da adını görsek güzel olurdu 🙂

 • kudret

  önce yorumlarınızı çok beğendiğimi söyleyeyim sonra da bir iki kelamımı edeyim; şimdi liste güzel, uzar da gider ama başarılarını tartışmayacağım yönetmenlerin filmlerini çiftlemek yerine ilk 10’a girmeyi pekala hak eden başka yönetmenlerin filmlerinden seçkiler yapsaydınız daha da güzel olurdu sanki. misal; hiç de bu isimlerden aşağı kalmayan derviş zaim’in tabutta rövaşata’sı tarih aralığından zirveyi! kaybediyor olsa da cenneti beklerken’in bir yeri olmalıydı ve listenin kesinlikle olmalısı karpuz kabuğundan gemiler yapmak’ın boşluğu da hemen göze çarpıyor. bir de listede nuri bilge yada reha erdem gibi(ki ben jin yerine korkuyorum anneyi tercih ederdim) bir diğer medarı iftiharımız ferzan özpetek den cahil periler yada karşı pencere de olaydı tadından yenmezdi.
  sevgiler (:

 • Ali E.

  Kader veya Yeraltı’nın yer almadığı, Jin’in Bir Zamanlar Anadolu’da filminden yukarıda bulunduğu, tek bir kişinin beğenisini yansıtan bu listeyi ciddiye almamız beklenmiyor umarım.

  • merve

   beklenmiyor.

  • ozy

   Ali E. Dibine kadar haklı. Ayrıca Fatih Akın Türk sayılmıyor herhalde.

  • muaa

   Kesinlikle. Zeki demirkupuzu es gecmesi cok anlamsiz kilmis

 • Fatih Günal

  Ali E. isimli arkadasa “tek kisinin kisesel zevki listesi” elestrisine kesinlikle katiliyorum, Kusursuzlar i izlememistim, listeden gördüm izledim, Kusursuzlar in oldugu bir listeye Kader ve Yeralti disinda örnegin Dondurmam Gaymak , Bornova Bornova girememis. Kisisel zevkinize saygi duymakla beraber Sayin Serdar Durdu, en azindan Bornova Bornova yi tekrar izleyip Kusursuzlar ile tekrar karsilastirirmanizi nacizane tavsiye edeim.

 • Fatih Günal

  Ayrica Fatih Akin i Alman sinemasindan Ferhan Özpetek i Italyan sinemasindan saydiginiz icin listede tek filmleri bile yok sanirim

 • Fatma Y.

  Listedeki tüm filmleri izlemedim fakat izleyip çok beğendiğim, listeyi ben yapsam ben de kesinlikle alırdım diyeceğim filmerin bulunması diğerlerinin de güzel filmler olduğunu düşündürttü. Dilerim öyledir. En kısa sürede izleyeceğim kalanları.

 • ali okuyan

  3 Maymun nerde?

 • mustafa

  Bal filmini de bekliyordum

 • onur çobanoğlu

  Son derece kişisel bir liste olmuş. Giriş yazınızı beğenmekle birlikte listede hem fikir olmadığımızı belirtmek isterim. Şahsen Kader, Süt ve Üç Maymun’u , Yeşim Ustaoğlundan da Pandoranın Kutusu gibi filmleri görmeyi bekledim açıkçası…

 • Ya tama liste kişisel de “dondurmam kaymak” nedir..:)..Burdakilerden farkı ne diyemiyeceğim keza daha aşağı. İlla sanat değeri olması için ispanyol filimleri gibi donuk mu olması gerek. Bir”Kelebeğin Rüyası”, bir “Polis”, bir “Uzun Hikaye”, bir “Sadece Sen” gibi daha canlı emekler neden geriye itlmiş anlamadım..İlla ünlü bir yönetmen mi gerek.. Gene de moderatörün eline sağlık..Sonuçta derleme yapmak kolay değildir.

 • Ayaz

  Her şeyden önce bu sadece tek bir kişinin dünyasından çıkan düşüncelerdir. Ne kadar doğru ve ya ne kadar gerçek o işin bilinmezliği. Biz sadece bu işten bir pay çıkarırırz. Sadece ve sadece bu nu söyleyebilirim ama: Bu listede Zeki Demirkubuz gibi hayatın içinden çıkmış bu yönetmen neden yok. Nuri ve Reha’ nın(ki Reha’nın da bana göre en kötü filmi”Jin”) olması sevindirici belki ama; onun dışındakiler kötü. Özetle liste çok amatör hazırlanmış, hiç samimi değil. Tıpkı Türk Sineması’nda en iyi on Film seçkisinde Yılmaz Güney’ in bir “UMUT” filminin olmaması. O neydi be!!!…

 • pharell

  ‘Kosmos’ Reha Erdem’in hazmı zor filmlerinden, listede olmasını geçtim birinci olması gerçekten ilginç. Mesela bana kalırsa ‘Korkuyorum Anne’ yönetmenlik açısından Erdem’in çoğu filminin önünde yeralır. Bu listenin en zayıf filmi ‘Gözetleme Kulesi’. ‘Kusursuzlar’ın iyi olduğun düşünmeme rağmen ilk 10’a girmesi fazla iddialı olmuş. Listede ‘Vavien’in eksikliğini hissettim. Benim listemde ise ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’ tartışmasız birinci sıraya yerleşirdi…

 • özlem.

  bizim büyük çaresizliğimiz.

 • ozcan o.

  “Karpuz kabugundan gemiler yapmak” filmi bu ulkenin en iyi filmleri arasindayken tutki son on yila girmemesi Baya tuhaf. Ahmet ulucay’in varligindan bi haber olmak hos olmamis.

  Turk sinemasinin cinema paradiso dur resmen hatta Eger butce genis ve oyuncular koylu ve elektrik sarj edebilen kameralari olsaydi belki ahmet ulucay torontodan dha ileriye gidip oscari alabilirdi.

  Ve omru yetip “bozkirda deniz kabugu” filmini tamamlasaydi belki sicak bi dunyaya yeniden girebilirdik. Herneyse bazi insanlar onemlidir ahmet ulucay ve essiz filmi unutulmamalidir.

  Alper ozcan filmlerinden biride olmaliydi listede. Gelecek uzun surer yahut sonbahar. Elestirirleri dikenli ok gibi gormezseniz sevinirim. Saygilar emeginize saglik.

 • Film listesini cikartirken kaliteyi göz ardi etmek ve piyasa cikan filmleri takip etmemek bir handikap. Bu baglamda bu siteyi takip etmemek gerekir diye düsünüyorum.

 • Yiğit Özgönen

  filmi kime yapıyoruz. kendimize mi, festival jurilerine mi, eleştirmenlere mi, sinema izleyicisine mi. listedeki filmlerden 2 tanesi dışında seyredilen film yok. ayrıca da komedi olupta iyi film olan film olamaz mı. Herşey çok güzel olacak, kolpaçino 1, sihirbaz bunlar da çok güzel filmlerdi. bu yüzden bu seçim bana hiç inandırıcı gelmedi.

 • metin

  liste güzel ama bence listenin en önemli eksiği ” hacivat karagöz neden öldürüldü “

 • ilk olarak bu listeyi oluşturan arkadaşımı tebrik ederim gayet güzel bir liste. peki bu doğru mu, gerçekten son 10 yılın en iyi 10 türk filmi bunlar mı, işte bu tartışılır. listedeki filmlerin yarısını izleyip yarısını izlemedim. izlemediğim filmler konusunda yorum yapamam. 1. sıradaki kosmosu izlediğimde hiç anlamamıştım örneğin. izledikten sonra araştırdım, hakkında okumalar yaptım. fakat yine de tam anlamadım. sizin bu listede video altındaki basit ve güzel üsluplu anlatımınız sayesinde biraz daha anlamış oldum filmi. bu bana göre 1.liği haketmiyor olabilir, sizin için kesinlikle en iyisidir. bunlar olabilir arkadaşlar, buradaki liste bir makale değil. Bilimsel veriler, anket sonuçları veya istatiksel bilgiler yer almıyor. yazara bu kadar yüklenilmesini haksız buluyorum. serdar arkadaşım eline fikrine sağlık böyle bir liste hazırladığın için. okudum, izledim, keyif aldım. izlemediğim filmleri de en kısa zamanda izlemek için can atıyorum.

 • Gökhan Z. Kuyu

  sonbahar’ı aradı gözlerim, o da olaydı “benim için” daha bi tam olacaktı liste.

  • melda

   katılıyorum

 • yusuf

  babam ve oğlum’un olduğu bir liste ciddiye alınamaz

 • listeyi ciddiye almıyorum ” nar ” nedir ya !

 • Erkut

  Yorumlara baktım da, hemen herkesin gözleri aynı filmi aramış. Benim de tabii… KADER bu listeye nasıl giremez? Hoş kişisel bir liste deyip geçmek lazım, fazlasıyla eksikler var. Gözetleme Kulesi ve Nar gibi fazlalıklarda var tabi … 🙂

 • Ümran

  Sobnahar mutlaka listede yer almalıydı

 • Ümran

  Sonbahar,yazı tura mutlaka listede olmlıydı.

 • Volkan

  Yorumcuların nezaketine hayran kaldım ancak liste hazırlanırken sanki bazı filmler sadece kişisel zevk unsuruna değil de başka şeylere de takılmış gibi geldi…

 • Yorumları biraz okudum da herkesin sinema zevkinin farklı olduğunu gördüm. Serdar Durdu bir sunum hazırlamış ve yayınlamış. Ben pek katılmıyorum. Yine de eline sağlık. Emek vermiş.
  Türk sinemasına dair çok az film beğenimi kazanmıştır. Onların da başında Yavuz Turgul’un Şener Şen ve Uğur Yücel’le ölümsüzleştirdiği filmi Eşkıya gelir.
  Çağan Irmak’ın Babam ve Oğlum filmine hakaret düzeyinde eleştiri yapılmış. Üzüldüm. Lütfen söyler misiniz siz filmi niye seyredersiniz? Kış Uykusunda’ki gibi insana darallara garkeden uzun ve sıkıcı diyalogları uyumadan dinleyebilmek adına verdiğiniz mücadele için mi? Takva’daki gibi hayatından onlarca dakikanı verip de bir türlü çözemediğin, olmadık yerde biten bir son için mi? Ya da hangi filmdi hatırlamıyorum, bir kadının bilmem kaç dönümlük tarlanın başından sonuna ağır aksak gidişini izlemek için mi?
  Bir filmi başından sonuna kadar seyredip de hiç bir şey anlayamamak diye bir durum söz konusu olur mu ya? Oluyor ama. Yukarıda bir abi Kosmos için bunu yazmış. Doğrudur. İnanırım. Çünkü kendimi aptal gibi hissettiren benzeri bir çok Türk filmi izlediğimi anımsıyorum.
  Ama artık böyle duygulara girmiyorum bile.
  Çünkü artık Türk filmi pek nadir izliyorum. Yok denecek kadar az.
  Günde en az bir film izliyorum. Bazen ağzım beş karış açık, bazen de kulaklarımda, bazen gözümde yaş, bazen hayretler içerisinde… Film seyretmiyorum, filmin içindeyim, yaşıyorum. Yaşatıyorlar çünkü.
  Sakın prodüksiyon için milyonlardan bahsetmeyin, tek bir aktörle çekilmiş, maliyeti yok denecek kadar az film de seyrettirdiler adamlar. Onu da yaşadım. Resmen yan koltuktaydım. Filmin jeneriğinde oyuncu olarak tek isim vardı. Tom Hardy. Filmin ismi Locke’ydi. Tavsiye ederim. O monolog, Kış Uykusu’ da diyalog. İzleyin kararı kendiniz verirsiniz.
  Sadece Amerikan değil, Kore, Japon, Brezilya ve Avrupa filmleri de seyrediyorum. Ama araştırmadan değil. İlla ki imdb ve rottentomatoes verilerine, yönetmen ve oyuncularına bakmadan film için kılımı kıpırdatmam.
  Filmi ağır ve ağdalı cümlelerle olduğundan daha karmaşık ve lineer cebir haline getirmek isteyen sinema eleştirmenlerinden öğ geldi. Her sahneyi bir imge olarak algılayıp bir yerlere gönderme yapmış mı diye düşünerek film seyredilir mi ya? Yönetmeninden veya senaristinden başka kimsenin anlayamaması için ayrıca bir gayret sarf edilir mi? Ammaaaan, hiç kasamam valla. Benim zamanım kıymetli. Param da. Bu nedenle bana, seyretmeye başladığım andan itibaren içine dalacağım, bu dünyadan kopacağım, oyuncularla birlikte benim de yaşayacağım bir görsel izleteceklerse ne alâ. Yoksa çok da lülü…
  Seyrettiklerimi http://www.facebook.com/filmsevici adresimde bazen paylaşıyorum. Beklerim.

 • Alpan

  Bu çalışma ve yorumları için Sn.Serdar Duru’ya çok teşekkürler. Hala izlemediğim Nar ve Gözetleme Kulesi filmler olduğu için tüm listeyi yorumlayamayacağım, ama listedeki Nuri Bilge Ceylan’ın Kış Uykusu ve Bir Zamanlar Anadolu’da ve Reha Erdem’in Kosmos’u, Takva, Sen Aydınlatırsın Geceyi filmlerinin varlığı sebebi ile tez zamanda diğerlerini de izleyeceğim. Yalnız gözlerim Zeki Demirkubuz’un en az bir filmini listede görmek isterdi. Kader mesela. Vavien, Pandora’nın Kutusu listede olması gerekenler. Serdar Duru’nun yorumları ile en iyi yirmi listesini görmek isterdim. Ben kendi gönlümden geçen 11 ile 20 arası filmleri yazıyorum. (Toplamda bir yönetmenin en fazla 3 filmi olsun dedim.) 11. Kader Zeki Demirkubuz. 12. Vavien Taylan Kardeşler. 13. Hayat Var Reha Erdem 14. Yumurta Süt Bal üçlemesi Semih Kaplanoğlu 15. Sonbahar Özcan Alper 16. Cenneti Beklerken Derviş Zaim 17. Pandora’nın Kutusu Yeşim Ustaoğlu 18. YazıTura Uğur Yücel 19. Yaşamın Kıyısında Fatih Akın 20. Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü Ezel Akay İki Dir Bir Bavul, Saç, Nokta, Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Tepenin Ardı, Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak ve Kelebeğin Rüyası’na da haksızlık yapmamak lazım. (Uzak 2002,Duvara Karşı 2004 Cahil Periler 2000, Karşı Pencere 2002 tarihli olduğu için, Üç Maymun, Yeraltı, Beş Vakit, Korkuyorum Anne liste dışında kaldılar.)

 • Sinemamız 100. yılını falan kutlamıyor, bu cumhuriyetçi kafaları bırakın artık kuzum. Manakileri neden görmezden geliyorsunuz?

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi