Önceki Sayfa1 / 10Sonraki Sayfa

Bilimkurgu sinemasının 60’lı yılların sonundan başlayıp, 2000’li yıllara kadar sürecek altın çağını esasen farklı denemelerin yapıldığı, eğilimlerin değiştiği üç ayrı 10 yıllık dönem olarak değerlendirmek gerekir. 1968’de 2001: A Space Odyssey’le başlayan felsefi bilimkurgu çağını, 1977’de Star Wars’un aksiyonu ve eğlenceyi ön plana çıkararak bilimkurgunun gerçek gişe potansiyelini göstermesini ve bu şekilde açtığı yolu, bugünün bilimkurgularına bakarken ince bir süzgeçten geçirerek değerlendirmek gerekiyor. 80’li yılların sonlarında yaşanan teknolojik atılım ve Blade Runner’ın tür üzerindeki geciken etkisinin -görselliği ve atmosferiyle- 90’lı yıllardan itibaren kendini göstermesi gibi gelişmelerle, bu dönemde içinde felsefe, aksiyon ve korku gibi unsurları barındıran filmlerle türün yeni bir döneme doğru evrilmesine şahit olduk.  Altın Çağın 1999’da The Matrix ile kendi içinde zirvelerden birini görerek noktalanacağını ise o günlerde kestirmek pek mümkün değildi.

2000’li yıllarda ne oldu peki? Altın çağın sonunu sadece bu dönemde üretilen bilimkurgu filmlerine bakarak değerlendiremeyiz. 2000’ler sinemasına genel bir bakış atmak, diğer türlerin durumuna ve eğilimlerine göz atmak gerekiyor. 2000’lerin hemen başında inanılmaz gişe başarılarıyla Yüzüklerin Efendisi’nin epik fanteziyi, Harry Potter’ın çocuk ve ergenlere yönelik fanteziyi, Spider-Man’in ise fantastik sinemanın diğer kolu çizgi-roman uyarlamalarını ayağa kaldırmasıyla Hollywood’un odak noktası değişti. Türleri kontrol eden Hollywood, 10-12 yıldır altın çağını yaşayan fantastik sinemadaki ısrarını sürdürürken, ortalarda görünmeyen James Cameron’ın bir anda Avatar’la dönerek tüm zamanların en çok izlenen filmine imza atması, hemen ardından Christopher Nolan’ın onun izinden giden bir başarı yakalaması, taşları yerinden oynatarak yeni bir döneme girmemizi sağladı. Bu döneme de bilimkurgu sinemasının gümüş çağı diyebiliyoruz. Üretilen filmlerin niteliğini ve niceliğini hesaba kattığımızda bu tanımı yapmak zorundayız. Ve artık Gravity sonrası, Interstellar öncesi döneme bilimkurgu sinemasının yeni bir altın çağa yürüdüğü kritik bir süreç olarak bakabiliriz.

Avatar - Filmloverss

2000’li yılların ilk döneminde üretilen bilimkurgularda nasıl The Matrix etkisi gözlemlediysek, Avatar – Inception sonrasında üretilen filmlerde de bariz bir etki görebiliyoruz. Aslında The Matrix’in Avatar ve Inception’ı da derinden etkilediğini, dolayısıyla da son 10 yılı en çok etkileyen film olduğunu belirtmek lazım. Ayrıca altını çizmemiz gereken önemli bir husus da altın çağdaki korku-bilimkurgu, fantezi-bilimkurgu, aksiyon-bilimkurgu, western-bilimkurgu ve komedi-bilimkurgu melezleşmelerinin son 10 yılda daha çok bilimkurgu sinemasının kendi alt türü içindeki melezleşmeler şeklinde karşımıza çıktığı gerçeğidir.

2000’lerin başında karşımıza çıkan başyapıtlar Artificial Intelligence, Donnie Darko ve Minority Report’u son 10 yıl kapsamında değerlendiremeyeceğimiz için onları dışarda tutup, 2004-2013 yılları arasında üretilen en iyi 10 bilimkurgu filmine bakacağız. Children of Men, Mr. Nobody, The Road, Moon, Another Earth ve Allegro gibi gerçekçilik paydası ve sağlam dramatik yapılarıyla hatırlanacak bilimkurgularla; Sunshine, X-Men: First Class, Rise of the Planet of the Apes ve Star Trek gibi aksiyonu, görkemi ve blockbuster bilimkurgu anlayışını layığıyla yerine getiren filmleri ilk 10’a giremeseler de anmak gerekiyor. Daha da fazlası var şüphesiz ki.

Önemli not: Bilimkurgu dışına çıkıp genel bir değerlendirme yaparsak, Melancholia ve Eternal Sunshine of the Spotless Mind listedeki mevcut konumlarından daha üst sıralarda yer alır.

10- Gravity

Gravity’de uzay boşluğunda hayatta kalma savaşı gibi klasik bir hikâyeyi bilimkurgu sinemasına gerçekçi yaklaşımından taviz vermeden, uzayı büyük oranda gerilim yaratacağı bir alan olarak ele alan Alfonso Cuaron, en büyük takdiri de yönetmenlikteki başarısıyla aldı. Gravity, teknik işçiliğindeki kusursuzluğun yanında ana karakteri Ryan’ı inanç ikilemine sürüklemeden hedefine yönlendirmesi ve iyi kurulmuş matematiğiyle parlak bir zafer kazandı. En iyi uzay filmi olmasa da kendi alanının -uzayda yaşam savaşı filmlerinin- en iyi örneklerinden biri olarak selamlayabiliriz kendisini.

[youtube video_id=”OiTiKOy59o4″ width=”600″ height=”350″]


Önceki Sayfa1 / 10Sonraki Sayfa
 • ramazan

  kuşkusuz Fountain gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biridir. 1. sırayı fazlasıyla hak ediyor makale için teşekkürler…

 • Tolga HAN

  Listeye Mr Nobody ve Darkcity de eklenmeli bence.

 • hacı

  en iyisi prometheus diğerleri beş para etmez

 • kadir

  sitedeki ilk resim hangi filme ayit

 • Yasemin

  Liste çok komik

 • Rhaskos

  çok saçma bi liste.

 • aslı

  fountain forever!
  gerçekten mükemmel….

 • arkadaşlar bir film var son 12-15 yıla ayit filmin adını bilmiyorum ama sahnelerini hatırlıyorum bulamıyorum filmi konusunu yazsam bilen varsa bana film adını yazabilirmi e-mailden … bir çocuk var enesının karnında iken anesini yıldırım çarpıyor …anesi ölüyor babasıda çocuğun dış görümüşünden ve garipliklerinden dolayı nırakıp kaçıyor çocuga deesi ve ninesi bakıyor bodrumda butun kıtapları okuyor ama hiç dışarı çıkmıyor çocuk sonunda dedeleride ölüyor polisfelan geliyor çocuk okula yazdırılıyor çocuk 17-20 yaşlarında tabi çocuk elektriği ve yıldırımları uzerine çekiyor film ensonunda da bırsuru yıldırım çocuga çarpıyor ve çocuk yok oluyor bilenınız varsa ilm ismini e-mail :[email protected] cvp verirse sevinirim

 • 6 Temmuz 1996 arkadaşlar filmi buldum 🙂

  Yapımı : 1995 – ABD
  Tür : Dram , Fantastik , Gizem
  Süre: 111 Dak.
  Yönetmen : Victor Salva
  Oyuncular : Sean Patrick Flanery , Jeff Goldblum , Mary Steenburgen , Lance Henriksen , Ray Wise
  Senaryo : Victor Salva
  Yapımcı : Roger Birnbaum , Daniel Grodnik
  Favori : 220 kullanıcının favori filmi

 • dertli gelincik

  sayfa gerçekten şahane de.. sayfa sonlarına “Sonraki Sayfa” linki koymamak…

 • melis

  listedeki ilk resim İnception filmine ait süpre film şiddetle öneriyorum herkese

 • sefa

  The Fountain birinciligi gec bu listeye girmeyi bile hak etmiyor. Onun disinda saglam bir liste var

 • Sie

  inception filmi acayip bir film en iyi filmlerden biri İZLEMEYENİN Kesinlikle izlemesi gereken bir film acayip ya Harbi offf D: Devamı olsa keşke ” inception=Başlangıç”

 • Şu listeyi de tavsiye ederim. http://hayro.la/en-iyi-bilim-kurgu-filmleri

 • kuzikazi

  ramazan komik çocuk… yıldızlararasına noldu peki moon her edge of tomorrow bunlar sağlam filmler yaşam şifresi ??

 • bilimkurgumanyağı

  bişey sorucam bu listeyi bilim kurgu filmleri bilmeyen birimi yaptı bu liste rezalet

 • Eda Kılıç

  Interstellar’ın olmadığı bir liste.. bence Inception ve Interstellar hem Christopher Nolan’ın hem de 10 yılın en iyilerindendir.

 • Prometheus cox saçma bir film bence, Fountain ise birinciliği hak etmiyor. 2013-ün listesi, bu yazan arkadaşımızın bence de düşüncesi Interstellardan sonra çok değişmiş olmalı )) Bir de Lucy ve Mad Max da gelmeli buraya, daha şimdi hatırlamadığım çox film. Inception ise hep kalıcak zaten. Liste için teşekkür!

 • 1. sayfadan geriye giderek Interstellar’ı aradım. Listeye eklenmesi gerekiyordu kesinlikle.

 • Biraz abartmış olsam da , “Son 10 yılın en kötü 10 bilim kurgu filmi ” yapsaydınız başlığı sanırım daha doğru sonuç verirdi.

 • BurakhanÜnlü

  Arkadaşlar bir film vardı kousuda bir deneyyapılıyordu ve depremler oluşuyordu birde dağ oluşuyordu tv de gösterilmişti ve deneyin olduğu labaratuvra öğrenciler geziye gitmişti

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi