Önceki Sayfa1 / 2Sonraki Sayfa

Sahtekar deyince akla genel olarak hırsız ve dolandırıcılar gelse de, sahtekar çok daha geniş anlamlı bir kelime. Film tarihinin gördüğü sahtekarlar arasında yalancılar, sosyopatlar, psikopatlar, manipüle etmekte usta olmuş karakterler var. Biz de Film Loverss ekibi olarak, biz etkileyen sahtekarları bir listede derleyelim dedik. Listede suç filmlerinden romantik dramlara kadar geniş yelpazede film yer alıyor. Aynı zamanda listeye erkek sahtekarlar kadar kadın sahtekar karakterleri de eklemeye özen gösterdik, basmakalıpları yenmek adına. Seyircileri de zaman zaman kandırmayı başarmış 10 sahtekar karakteri hep beraber hatırlayalım.

Sinema Tarihinin En Muhteşem 10 Sahtekarı

Jordan Belfort (Wolf of Wall Street)

The Wolf of Wall Street - Filmloverss

Jordan Belfort, özünde Amerikan rüyasını tatmak isteyen ve bu neticede hayallerinin peşinden koşmuş biriydi. Ancak Jordan, bu rüyaya değersiz stokların yapay yollardan değerini arttırıp, büyük karlar ile satarak, yani müşterilerini kazıklayarak erişmişti. Her ne kadar “Amerikan rüyası” 36 aylık hapis deneyimi ile sonlansa da, hapis sonrası Jordan motivasyonel konuşmacı olarak kendisine yeni bir iş bulmayı beceriyor. Jordan işini çok iyi yapan bir ticaretçi, durum böyle olunca müşteri kazıkladığını göz ardı etmek gerek.

Paul (Six Degrees of Separation)

six-degrees-of-separation-will-smith-filmloverss

Gece geç bir saat, ansızın üstü başı kana bulanmış bir genç evinizin kapısını çalıyor. Çocuklarınızın okuldan arkadaşı olduğunu ve yardıma ihtiyacını olduğunu söylüyor. Dahası, Sidney Poitier’in oğlu olduğunu iddia ediyor. Ne yapardınız? Eğer siz de New York’un Upper East Side kesiminde yaşıyor olsaydınız, genç çocuğa yardım ederdiniz. Bir sahtekar olduğunu keşfedene kadar. Will Smith’in canlandığı Paul karakteri, film tarihinin en ilginç sahtekarlarından olabilir, çünkü Paul’un lüks hayatı tatmak dışında pek de bir motivasyonu yoktu. İster istemez Paul ile seyirciler dahil herkes empati kurabilir.

Amy Elliot Dunne (Gone Girl)

gone-girl-filmloverss

Amy’yi “Film Tarihinin En Muhteşem Psikopatları” listesinde de görmek mümkün. Yaptığı sahtekarlıklara hayran kalmamak mümkün değil. Amy kendisini şiddet kurbanı, kocasını da katil olarak göstermekte o kadar başarılıydı ki, tüm ülke onun öldürüldüğüne inanmıştı. Amy’nin başarısı her adımını dikkatle atıyor oluşuydu. Kendisi ile baş etmek imkansız, alınabilecek en doğru karar onun zekasına teslim olmak. Öyle ki Amy, listedeki en zeki sahtekar başlığını hak ediyor.

Elizabeth Lipp (Topkapı)

topkapi-elizabeth-lipp-filmloverss

Listeye Topkapı filminin starı Elizabeth Lipp’i eklemeden olmazdı. Elizabeth, İstanbul seyahatinde Topkapı sarayına uğrar ve Sultan Mahmut’un mücevherlerine aşık olur. Dolandırıcı sevgilisi ve bir kaç ortak ile, mücevherleri çalmak için planlar yapar. Hikayenin geri kalanı trajikomik; özellikle Elizabeth’in hapishanede Kremlinlerindeki mücevherlere ilgi duyduğunu söylediği sahne unutulmaz. Ancak, şunu söyleyebiliriz ki Elizabeth’in insanları manipüle etme yeteneği onu oldukça başarılı bir sahtekar yapar.

Roger “Verbal” Kint (The Usual Suspects)

roger-verbal-kint-filmloverss

Bryan Singer klasiği The Usual Suspects’in efsane karakteri, Roger Kint listenin en kült sahtekarı. Kendisi o kadar başarılı bir anlatıcı ki küçük bir dolandırıcı olsa da, izleyicileri büyük bir soygun yaptığına dair ikna ediyor. Roger’in güvenilir bir anlatıcı olmaması, filmi klasik yapan nedenlerden. Öyle ki Roger karakterinin, filmin “En İyi Senaryo” dalında Oscar almasında payı oldukça büyük. Ayrıca Kevin Spacey’nin performansı özellikle bu filmde doruklara ulaşıyor.

Önceki Sayfa1 / 2Sonraki Sayfa
Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi