Reklamcılık kökenli Ozak Açıktan’ın ismini Çok Film Hareketler Bunlar ve Sen Kimsin gibi vasat sularda gezinen komedi filmleri ile duymuştuk. Yeni filmi Silsile’de ise komedi türünü rafa kaldırarak aşk ve suç odaklı bir kara filme imza atmış. Önceki filmlerinde yer yer göze çarpan estetik kaygı ise Silsile’de daha fazla ön planda. Fakat bu estetik kaygının Silsile’de güçlü bir senaryo ve başarılı oyunculuklarla birleştiği için son derece olumlu sonuç verdiğini söyleyebilirim.

Film şık bir sahne ile açılıyor. Dead Man Bones grubunun Lose your Soul parçası ile açılan film seyirciyi ilk dakikalarından itibaren içine çekmeyi başarıyor. İlk olarak Cenk (İlker Kaleli) karakteri ile tanışıyoruz ardından Ece (Nehir Erdoğan) ve Faruk (Tardu Flordun)’un görüntüye dahil olmasıyla birlikte birbiri ile yakın temasta olan 3 kişinin arasında bir aşk üçgenine doğru hikayenin yol alacağının sinyalleri veriliyor. Film ilerledikçe Cenk ve Faruk’un çok yakın dost olduğunu, Ece’nin ise Cenk’in bir zamanlar sevgilisi olduğunu ama yaşanan bazı olaylar sebebiyle tercihini Faruk’tan yana kullandığını ve bu ikisinin ilişkilerini evlilik noktasına kadar getirdiklerini öğreniyoruz. Film omurgasını bu bağlantılar üzerine kuruyor ve işin içine bir de cinayet vakası ekleyerek kuvvetli bir çatışma altyapısı oluşturuyor.

Film tek bir geceyi ve Karaköy’ü kendine mesken ediniyor. Aynı anda 2-3 farklı yerde geçen olayları yansıtırken ise sırtını paralel kurguya yaslıyor. Sinematografik açıdan ise son zamanlarda gördüğüm en doyurucu işlerden biri. İstanbul’un o varoşlar atmosferini yansıtma anlamında beklentilerin üzerine çıkılmış.

Film kalabalık sayılabilecek bir oyuncu kadrosuna sahip. Bu kadro içerisinde ise öne çıkan isimler; üçkağıtçı bir iş adamına hayat veren Tardu Flordun ve avukat rolüyle filme dahil olan Esra Bezen Bilgin. Oyunculuğu zaman zaman ciddi derecede eleştirilere maruz kalan Nehir Erdoğan’ı ise filmin merkez karakteri olarak izliyoruz. Tüm olayların fitilini ateşleyen ‘’seksi ve tehlikeli’’ kadın rolünde iyi bir iş çıkarmış. Bu üç ismin dışında kalan İlker Kaleli’nin daha vasata yakın bir performans ortaya koyduğu söylenebilir.

Kısacası Silsile son yıllarda seyrinden en çok keyif aldığım Türk filmlerinden biri oldu. Ana akım Türk Sinemasının komedi filmlerine boğulduğu şu dönemde değeri bilinmesi gereken bir film bana kalırsa. Senaryo, oyunculuk, müzik ve görüntü yönetimi anlamında yakaladığı etkileyicilik sebebiyle ufak tefek eksikleri göz ardına itilebilir diyor ve en yakın zamanda gidip sinemada izlemenizi tavsiye ediyorum. Umarım Ozan Açıktan bu filmle yakaladığı çizgiyi ilerleyen yıllardaki projelerinde de korur.

  • Pelin Wales

    Turk sinema tarihinin yapılmış en zekice senaryolarından,en harika kurgularından ve en müthiş oyuncu yönetimlerinden biri olacaktır.ticari kaygiyla aksine büyük bir cesaretle yapılmış belli.takdiri sonuna kadar hakeden bir film ve Tardu Flordun…dun.dun.dunnn!bu ulke boyle yetenek de demiyecegim,”DEHA”bir oyuncu gormemistir.Tardu kendi enerjisinin fazlalığını dengelemek adına belki de karşısındaki oyuncuyla paylaşmış,kendisiyle birlikte oynadığı oyuncuları ve sahneleri de yükseltmiştir.ustelik bunu belli etmeden ve dürüstce yapmıştır.iste bu filmde onu gözümde ozel kılan seylerden biri de budur.o yüzden bu adamın o sette içtiği bir bardak su bile helâldir:)mütevazı olmasından kaynaklanan ülkedeki genel algıyla uyusmayan bir adam belli.kıymeti bu nedenle her alanda// cok daha fazla bilinmelidir.turk sinemasının gurur kaynağı oldunuz bir anda.eline saglık ozan açıktan ve tum ağzımızı 110 dakika acik bırakan ekip.zeka kokan bir film.gidin izleyin izlettirin!

  • Pingback: Vizyondaki Yeni Filmler (7 Mart - 14 Mart) - Filmloverss()

  • Pingback: 33.İstanbul Film Festivali - Filmloverss()

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi