Kanalizasyon ve Musallat gibi filmleriyle tanıdığımız Alper Mestçi’nin son filmi Siccin, her hafta vizyona giren Türk korku filmleri için yazmaktan artık dilimizde tüy biten olumsuz yönde ne varsa hepsini istisnasız uygulayan, maalesef yine yeni yeniden korku türünde vasat bir film.

Teyzesinin oğlu Kudret’le evlenmek isteyen Öznur bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini öğrenmek için bir hocadan bozma büyücüye gider ve büyücü onu Kudret’ten uzak durması konusunda uyarır ama Öznur dinlemez ve ondan hamile kalır. Fakat Kudret evlidir ve gözleri görmeyen bir çocuğu vardır. Sonunda tahmin edileceği gibi bir tartışma esasında Öznur bu anı bekliyormuşçasına bebeğini düşürür ve biraz dizginleyemediği tutkusu biraz da kiniyle Kudret’in eşine büyü yaptırarak ondan kurtulmaya çalışır.

Aslında söylenecek çok da bir şey yok. Çünkü film zaten aynı konuda çekilmiş binlercesi gibi binlerce kez tekrarlanmış hatalara düşüyor. Mesela Siccin’i tek cümleyle özetlemek gerekirse; yarım saatlik anlamsız sessizlikler, yarım saatlik anlamsız bağrışmalar kalan zamanda, bolca iç organ ve yanmış deri gösterilmesi tüm bunlar olurken de arkadan yine sebebini anlama şerefine nail olamadığımız bol efektli Arapça ilahiler.

Belli ki Mestçi; cin musallat etme, cin çarpma, cin çıkarma gibi konuları şimdiye kadar girilmemiş engin bir dünya olarak görüyor. Yoksa en ufak bir farklılık ya da yaratıcılık göstermeden böyle bir film çekmesinin çok da mantıklı bir açıklaması yok. Finalde ters köşe yapma girişimi de açıkçası hiçbir şeyi kurtarmaya yetmiyor. Filmi izlerken attığımız her kahkaha sinema salonuna sinmiş o tarihi dokudan yansıyarak bizlere, Türk korku sinemasının gözyaşlarını ve hıçkırıklarını fısıldıyor, bu gerçekten üzücü bir şey. Ama daha da üzücü olan, filmde aslında elle tutulur bir tane de olsa bir unsurunun olması. Oyunculuklar!

Siccin oyunculuk anlamında belli bir kalitede performans gösteriyor. Bu elbette iyi bir özellik olarak bizleri mutlu etse de geri kalan her şey öylesine başarısız ki böylesine yoğun emek ve gösterilen başarılı performanslar için insan vicdan azabı duyuyor.

Sinema dendiğinde hepimizin aklına gelen şeyler; hikaye, görsel, kurgu, film dili gibi örneklerdir. Haliyle bir filmi izlerken de bunları bekliyor insan. Ama tüm atmosfer yaratma anlayışı yüksek kontrastlı görsel kullanmak olan bir anlayışa karşı ne diyebiliriz ki ya da olmayan hikayeye ve film dili mi o da ne seviyesinde bir yaklaşıma…

Evet Siccin başarılı oyunculuk performansı gösterilmiş bir yapım, onun dışında hiçbir tutunacak dalı olmayan neden çekildiğini anlamak için farklı bir seviyede düşünme becerisine sahip olmayı gerektiren maalesef ve maalesef fazlasıyla kötü bir film. Yine de eğer sinema namına beklediğiniz bir şey yoksa ve cin teması daha hala ilginizi çekmeye devam ediyorsa Siccin, sıfır beklentiyle sizleri sinema salonlarında mutlu etme ihtimali olabilecek bir film.

Kanalizasyon ve Musallat gibi filmleriyle tanıdığımız Alper Mestçi’nin son filmi Siccin, her hafta vizyona giren Türk korku filmleri için yazmaktan artık dilimizde tüy biten olumsuz yönde ne varsa hepsini istisnasız uygulayan, maalesef yine yeni yeniden korku türünde vasat bir film. Teyzesinin oğlu Kudret’le evlenmek isteyen Öznur bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini öğrenmek için bir hocadan bozma büyücüye gider ve büyücü onu Kudret’ten uzak durması konusunda uyarır ama Öznur dinlemez ve ondan hamile kalır. Fakat Kudret evlidir ve gözleri görmeyen bir çocuğu vardır. Sonunda tahmin edileceği gibi bir tartışma esasında Öznur bu anı bekliyormuşçasına bebeğini düşürür ve biraz dizginleyemediği tutkusu biraz da kiniyle Kudret’in eşine büyü yaptırarak ondan kurtulmaya çalışır. Aslında söylenecek çok da bir şey yok. Çünkü film zaten aynı konuda çekilmiş binlercesi gibi binlerce kez tekrarlanmış hatalara düşüyor. Mesela Siccin’i tek cümleyle özetlemek gerekirse; yarım saatlik anlamsız sessizlikler, yarım saatlik anlamsız bağrışmalar kalan zamanda, bolca iç organ ve yanmış deri gösterilmesi tüm bunlar olurken de arkadan yine sebebini anlama şerefine nail olamadığımız bol efektli Arapça ilahiler. Belli ki Mestçi; cin musallat etme, cin çarpma, cin çıkarma gibi konuları şimdiye kadar girilmemiş engin bir dünya olarak görüyor. Yoksa en ufak bir farklılık ya da yaratıcılık göstermeden böyle bir film çekmesinin çok da mantıklı bir açıklaması yok. Finalde ters köşe yapma girişimi de açıkçası hiçbir şeyi kurtarmaya yetmiyor. Filmi izlerken attığımız her kahkaha sinema salonuna sinmiş o tarihi dokudan yansıyarak bizlere, Türk korku sinemasının gözyaşlarını ve hıçkırıklarını fısıldıyor, bu gerçekten üzücü bir şey. Ama daha da üzücü olan, filmde aslında elle tutulur bir tane de olsa bir unsurunun olması. Oyunculuklar! Siccin oyunculuk anlamında belli bir kalitede performans gösteriyor. Bu elbette iyi bir özellik olarak bizleri mutlu etse de geri kalan her şey öylesine başarısız ki böylesine yoğun emek ve gösterilen başarılı performanslar için insan vicdan azabı duyuyor. Sinema dendiğinde hepimizin aklına gelen şeyler; hikaye, görsel, kurgu, film dili gibi örneklerdir. Haliyle bir filmi izlerken de bunları bekliyor insan. Ama tüm atmosfer yaratma anlayışı yüksek kontrastlı görsel kullanmak olan bir anlayışa karşı ne diyebiliriz ki ya da olmayan hikayeye ve film dili mi o da ne seviyesinde bir yaklaşıma… Evet Siccin başarılı oyunculuk performansı gösterilmiş bir yapım, onun dışında hiçbir tutunacak dalı olmayan neden çekildiğini anlamak için farklı bir seviyede düşünme becerisine sahip olmayı gerektiren maalesef ve maalesef fazlasıyla kötü bir film. Yine de eğer sinema namına beklediğiniz bir şey yoksa ve cin teması daha hala ilginizi çekmeye devam ediyorsa Siccin, sıfır beklentiyle sizleri sinema salonlarında mutlu etme ihtimali olabilecek bir film.
Puan - 36 / 100

3.6

Siccin neden çekildiğini anlamak için farklı bir seviyede düşünme becerisine sahip olmayı gerektiren maalesef ve maalesef fazlasıyla kötü bir film.

Kullanıcı Puanları: 1.61 ( 4 votes)
4
 • gonca

  Türk korku filmi izleyicisi olarak yazınızı okudum ve kesinlikle katılmıyorum..Türk izleyicisi vampirden, seri katilden ve bunun gibi öğelerden korkmuyor..korktuğumuz şey belli Allah’ın gazabı.. korku filmlerinin başarısı aslında gişesinin az olmasından anlaşılıyor.nasıl mı? insanlar korktuğu için gitmiyor.Gidip gülenlerse sadece ergenler…Haklsınız bir iş hakkıyla yapılmalı mesela güzel bir siteye sahip olan sizin olması gereken mükemmeli anlatırken, bir yandan Türkçeyi yanlış kullanarak editörlük yapmanız kötüye örnek..Her şeyi layıkıyla yapmak halkı yanıltmamak lazım.Buna Türkçemiz de dahil.Dip not :eleştiririn iyiye yönlendireni güzeldir, bu doğruya yöneltir.sizlerden beklediğimizde halk olarak bu dur. iyi çallışmalar

 • tuncer dersimli

  eleştiri çok yerinde bravo.
  dini para kapısı yapıp,yalan yanlış filmlerle sır kapısı ve gerçek kesit tadında,sinemayla ilgisi olmayan yapımlardan biri siccin. ayrıca filmi izleyenler sahne sahne hangi amerikan yapımlarından kopyalandığını da görecektir. 10/2

 • gonca

  Editor e: siz filmi izlediginize emin misiniz? Yoksa sizin yazinizi yayinlandiginiz gun saat korsan dvd si mi cikmisti??

  • Merhaba,

   Bu soruyu sormanızdaki amacı öğrenebilir miyim?

   Bizim yazıyı yazdığımız gün ve saat film henüz vizyona dahi girmemişti sizce korsan izlemiş olabilme ihtimalimiz var mı veya bu sitede herhangi bir filmin korsan izlenerek yazıldığını duydunuz, gördünüz mü?

   Filmloverss yazarları, filmleri “basın” gösterimlerinde seyrederek film vizyona girmeden kısa bir süre önce sizlere ulaştırma gayretinde. Yorumlarınızı buna göre saygı çerçevesinde yaparsanız sevinirim.

 • gonca

  Amerikan filmlerinde cin cikio,insanlar buyuden carpilio namaz kilinioo..ozellikle saw da kesin kural koyuyo amca iki rekat namaz kil abdest al oyle kesicem seni dio .hatirladim repligi.ahahha..tabi tabi cok mantikli..:))))

 • gonca

  özel gösterim yapılmadan eleştiri yazmanız dikkatimi çekti ..bunda banka hesap numarası kokusu sezmekteyim…”SAYGILAR” …….!!!!!

 • gonca

  ban halkım..ve sizin site halka yönelikse ben de sizin gibi özgürce yazarım…siz yayınlamazsanız amaca hiz met etmiyorsunuzdur..hem yaşınız küçük hem de İktisadi ve İdari Bilimler, İşletme ve Yönetim
  2004 – 2009 mezunu ve 3 yıldır bu işi yapan bir insan olarak sizin niye Türkçe yi kullanamadığını anlıyorum.siz 3 yıllık okulsuz tecrübeyle, yılların sinemacılarını eleştiremezsiniz..ayrıca basın gösterimine dair özel isminize davetiyenizi göreyim inanıcam size söz..”saygılar”

 • sansar

  Gonca içine cin kaçmış biri gibi davranıp aslında eleştirinin ne kadar yerinde olduğunu anlatmaya çalışıyor hala anlamadınız mı?

 • ahmet

  gonca tebrikler.baya iyi yerden yakalamıssın eleştirileri.filmi izlemedim ama en yakın zamanda gidicem.herşeyden önce editörün nefretine sebep olan filmi izlemek lazım.

 • EMRE

  izledim ve çok kötü bir film olduğunu rahatlıkla Söyleyebilirim.Din sömürüsü üzerinden ilerlemesi ayrı bir yana film tamamen klişelerden oluşuyor.sevdiği erkeği elde etmek için büyü yaptıran bir kadın ve akabinde cin çarpılmışa dönen insanlar.bütün hikaye bu kadar.milyon defa yapılmış bir konu.üstelik siccin filminin kayda değer tek bir sahnesi bile yok.özetle gore yapacağım derken,komik duruma düşen bir film siccin.eleştiri çok yerinde bravo.

 • ahmet

  arkadaşlar ben de izledim..sadece din değil, psikolojik bir gerilim ve çok başarılı..40 yaşındayım ama gece uyuyamadım.herkesin ellerine sağlık.

 • Alper

  Filme verdiğiniz puana ve yaptığınız yoruma bakarak şunu söyleyebiliyorum filmden anlamadığınız çok açık. Bence bugüne kadar çevrilmiş en iyi korku filmi olmaya adaya filmlerden biri olan Siccin’i diğer Cin filmlerinden ayıran asıl etken efektler ve beklenmeyen sonudur. İzleyeceklere tavsiyem olumsuz yorumlara aldırmadan gidip izleyin ve film nasıl yapılır görün.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi